Aby sme boli v pohode…

horčíkJe toho veľa, čo všetko musí moderný súčasný človek  stihnúť – povinnosti v práci, doma, v rodine… Samozrejme, úplne najlepšie by bolo, aby sme všetko zvládali aspoň na 100 % – ak už nie viac. Aby to tak bolo, mali by sme byť v dobrej zdravotnej kondícii – a to nielen fyzickej, ale aj psychickej. K tomu je potrebná zdravá životospráva a dobré gény. Napriek tomu sa občas môže stať, že nás zaskočí nečakaný  a nepríjemný zdravotný problém, s ktorým si nevieme rady – napríklad svalové kŕče…

Okrem toho, že kŕče vo svaloch, veľmi často v lýtkach, sú veľmi nepríjemné, môžu  byť aj nebezpečné – najmä ak si predstavíme, že nás zaskočia v situácii, keď si nevieme pomôcť – napríklad pri plávaní vo vode. Tento stav niekedy môže trvať iba niekoľko sekúnd, ale inokedy aj niekoľko minút – niekedy sa stáva aj to, že kŕč trvá aj viac ako štvrťhodinu.

horčíkČo je príčinou kŕčov?
Čo sa deje pri kŕči a prečo kŕč vôbec vzniká? Kŕč je vlastne mimovoľné neovládateľné stiahnutie svalu, ktorý je dočasne neschopný uvoľnenia. Príčinou kŕča môže byť nejaký nevhodný pohyb, ale niekedy to môže byť aj presilenie končatín. Napriek tomu,  kŕče sa často vyskytujú  aj v noci a príčina takýchto kŕčov nie je celkom objasnená. Aj tu sa môže stať, že kŕč môže vyvolať nevhodná poloha  alebo pohyb pri spaní.  Podľa odborníkov ku tvorbe kŕčov môže prispievať aj dehydratácia, takže svoj pitný režim by sme určite nemali podceňovať a denne by sme si mali dopriať aspoň dva litre tekutín, pričom kávu a iné nápoje obsahujúce kofeín do toho nepočítame. V prípade, že sa venujeme športu, alebo sa venujeme fyzickej aktivite, pri ktorej sme sa spotili, treba si dopriať ešte viac tekutín. Ak nás kŕče v nohách zvyknú zaskočiť v noci, skúsme si pred spaním ponaťahovať svaly a šľachy.

horčíkNa čo si ešte treba dať pozor?
Príčinou kŕčov môže byť aj nosenie nevhodnej obuvi – najmä  časté nosenie vysokých opätkov. Problémom však môžu byť aj ploché nohy, preto nie je na škodu nosiť špeciálne ortopedické vložky. Niekedy môžu byť príčinou kŕčov aj lieky, ktoré bežne užívame – mali by sme preto o tejto skutočnosti informovať svojho lekára.

Nechýba vám horčík?
Príčina kŕčov však môže spočívať aj v nízkej hladine horčíka alebo vápnika, ktorá sa prejavuje zvýšenou dráždivosťou nervových zakončení aj svalu. Dostatočný príjem horčíka  i vápnika si môžeme zabezpečiť zdravou životosprávou, ale aj vhodnými doplnkami výživy. Ak si chceme dopriať zvýšenú dávku horčíka, nemali by na našom jedálnom lístku chýbať banány, slnečnicové semienka, celozrnné výrobky, špenát, fazuľa, mandle a kešu oriešky (nesolené). Vápnik si dodáme konzumáciou mliečnych výrobkov, rýb, mandlí, fíg a podobne. Aby sa vápnik správne vstrebával, nesmieme zabúdať aj na prísun vitamínu D, ktorý si v letných mesiacoch môžeme dopriať vďaka slnečnému žiareniu, ale aj z potravín – mlieka, rýb a rybieho oleja. V súvislosti s kŕčmi treba spomenúť aj draslík, ktorého nedostatok tiež môže spôsobovať kŕče. Najviac ho získame zo sušených marhulí a fíg, chrumkaním mrkvy, ale aj zo zemiakov, špenátu a fazule. Bojovať proti kŕčom však môžeme aj užívaním kvalitných doplnkov výživy.

horčíkNezabúdajme na deti…
Správna výživa a dostatočné zásobovanie vitamínmi a minerálmi – to všetko je  mimoriadne dôležité aj pre deti – sú predsa také aktívne a my dospelí kladieme na ne čoraz vyššie nároky… A pritom je toho tak veľa, s čím všetkým sa musí citlivý detský organizmus a psychika vyrovnať! Okrem toho, že každý deň prináša nové impulzy, ktoré musí dieťa  prijať a psychicky spracovať, netreba zabúdať na dôležitý fakt, že detský organizmus je vo vývoji, rastie, rastú mu zuby, buduje sa mu imunitný systém a formuje sa mu psychika. A keďže dieťa nie vždy celkom správne chápe, čo je pre jeho organizmus dôležité a nemá chuť podriadiť sa niektorým zdravým stravovacím návykom tak, ako my dospelí, je vhodné myslieť na jeho zdravý vývoj aj v podobe cielených výživových doplnkov, ktoré sú vyrobené špeciálne pre deti.

 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach