Ako konečne schudnúť bez diét a ohrozenia zdravia?

Čo robiť, aby sa nám konečne podarilo schudnúť bez diét?

Aj vy ste už skúšali najrôznejšie diéty a zistili ste, že fungujú len dočasne alebo ste nemali trpezlivosť ich dodržiavať? Nečudo, najlepší a jediný skutočne fungujúci recept znamená dodržiavať hlavné zásady zdravého životného štýlu.

schudnúť bez diét

Čo máme robiť, aby sme zhodili prebytočné kilá raz a navždy?

Urobme si duševnú spoveď

Porozprávajme sa sama so sebou, čo nás vlastne vedie k tomu, aby sme konzumovali nadmerné množstvo sladkostí alebo nezdravé jedlá. Aké výhody nám poskytuje nadváha a takýto životný štýl? Postupne pracujme na spochybnení týchto výhod.

Meňme životný štýl pomaly

A tak aj spôsob stravovania. Čím rýchlejšie proces chudnutia prebehne, tým rýchlejšie spätne priberieme. Snažme sa jemne pomaly upravovať  jedálniček a zapájať do každé dňa viac pohybu – tak, aby sme si to „ani nevšimli“. Nedávajme si žiadne prísne termíny typu za týždeň musím zhodiť aspoň 5 kíl a podobne. Aj keď schudneme kilo, je to úspech. 

schudnúť bez diét

Jedzme vedome

Najčastejšie sa priberá z jedla, ktoré jeme len tak – pomimo. Pri televízii, pri čítaní, pri debate s kamarátkou. Takto si ani nevšimneme, koľko sme zjedli a práve to je chybou. Keď budeme čokoľvek jesť, snažme sa jesť vedome. To znamená, že budeme jesť pomaly, vychutnávať každý jeden kúsok, nerobiť pri jedle iné rozptyľujúce aktivity. 

Dostatočne pime, spime a minimalizujme stres

Niektoré ženy v snahe schudnúť pijú menej a používajú rôzne odvodňovacie kúry. Je pravdou, že budú vážiť menej, ale oberajú telo o veľmi dôležitú vodu. Rozhodne to nie je zdravé riešenie, ale práve naopak. Doprajme si veľa vody, aby sme vyplavili škodliviny, dostatočne dlho spime, pretože nekvalitný spánok zvyšuje chuť do jedla a dokonca na nezdravé jedlá. Keď si myslíme, že by sme sa mali najesť, prehodnoťme, či sme naozaj hladné, alebo chceme zažehnať stres, smäd, či je to len únava.

Dovoľme si zakázané

Viete, prečo nefungujú mnohé diéty? Pretože niečo zakazujú. Ak nám niekto zakazuje istú druh potravín, vnímame to podvedome veľmi negatívne a máme chuť vzbúriť sa proti tomu. Naopak, ak si z času na čas dovolíme to čo „nesmieme“, hoci v menšom množstve, budeme s väčšou radosťou dodržiavať zdravé pravidlá. Niektoré ženy si preto robia počas diét deň – výnimku, teda deň, počas ktorého si doprajú aj niečo navyše, čo iné dni majú „zakázané“. Pravdaže, netreba to preháňať. 

-sz-