Ako zatočiť s osteoporózou?

Mnohí z nás sa mylne nazdávajú, že osteoporóza je problém starších, čo, žiaľ, nie je pravda. Či strávite dôchodok v pohode alebo  o barlách, viete vo veľkej miere ovplyvniť už dnes.

V kostiach prebieha neustále proces budovania a odbúravania kostnej hmoty. Do určitého veku prevažuje novotvorba kostnej hmoty, potom odbúravanie. Úbytok kostnej hmoty je prirodzený dej, ktorý v tele prebieha už približne od tridsiatky a urýchľuje ho sedavý spôsob života, ale aj ďalšie negatívne civilizačné nánosy – nekvalitná, na živiny chudobná strava a nezriadené holdovanie alkoholu. Ak si navyše neviete predstaviť kaviarenské vysedávanie bez cigaretky v jednej a šálky kávy v druhej ruke, pripíšte si na zoznam rizikových faktorov podporujúcich osteoporózu hneď dva čierne body.

Ochorením sú častejšie ohrozené ženy – svetové štatistiky hovoria o 200 miliónoch prípadoch, z toho len na Slovensku ich je bezmála štvrť milióna. Odvápňovanie kostí sa pritom netýka len žien po menopauze, ale i tých, ktoré nikdy nerodili. Kosti totiž spevňuje aj ženský hormón estrogén, ktorého hladina v tele v istej fáze dramaticky klesne.

O osteoporóze sa zvykne hovoriť ako o tichej epidémii. Prečo? Nuž, mnoho ľudí nezaregistruje nástup choroby. Že čosi v tele nie je v poriadku, si všimneme až vtedy,  keď  pri malom páde utrpíme nečakanú zlomeninu. Fraktúry vznikajú už pri drobnej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov, dokonca aj pri objímaní!

osteoporoza

Ako u iných ochorení, aj tu platí, že prevencia je jednoduchšia ako liečba. Preto odborníci odporúčajú pestrú, vyváženú stravu bohatú na vápnik a vitamín D, ktorý prispieva k správnemu využitiu vápnika v tele.

Prirodzeným zdrojom „déčka“ je aj slnečné žiarenie, tak sa s chuťou vystavte ich blahodarnému teplu počas svižnej prechádzky, čím zároveň zabezpečíte telu pohyb, ďalší z dôležitých faktorov pri prevencii osteoporózy.  „Stačí aj 30 minút denne. Mal by to byť však pohyb pravidelný, preto ten najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako ostať v kondícii, je chôdza,“ radí profesionálna trénerka Alexandra Machanová.

Ak vám napriek preventívnym opatreniam osteoporózu predsa len diagnostikovali, myslite na to, že ťažkosti súvisiace s chorobou možno podstatne zmierniť. Jedným z osvedčených podporných prostriedkov liečby sú i kúpele. Termálna voda pomáha znižovať svalové napätie. Pohybovou liečbou sa zlepšuje koordinácia pohybov, zlepšuje sa svalová kondícia, stabilita postoja a chôdze, čo slúži aj ako prevencia pádov, najmä u starších pacientov. Súčasťou kúpeľnej liečby je i poučenie pacienta o zdravej strave a správnych pohybových aktivitách.

Význam odborného usmernenia prízvukuje aj profesionálna trénerka: „V prvom rade je dôležité porozprávať sa s odborníkom a necvičiť na vlastnú päsť. Určite neodporúčam rôzne skoky či rotačné cvičenia. Prvé hodiny cvičenia by mali prebiehať pod dohľadom. Pri cvičeniach je dôležitý nielen celkový postoj, ale aj správne dýchanie, a to je dôležitý moment, ktorý by sa nielen pacienti mali naučiť,“ uzatvára Machanová.

Pri výbere tých pravých kúpeľov na liečbu osteoporózy či  iných chorôb pohybového ústrojenstva  je potrebné  overiť si  liečebné zameranie kúpeľov a rozsah poskytovaných procedúr. Jednotkou medzi kúpeľmi so zameraním na pohybový aparát sú Kúpele Trenčianske Teplice, ktorých termálna voda obsahuje ideálne minerálne zloženie a je overená  už vyše storočím úspešnej kúpeľnej liečby. Navyše, kúpeľní hostia si môžu v súčasnej dobe vychutnať  maximálne pohodlie nových, zrekonštruovaných priestorov najobľúbenejšieho termálneho bazéna Sina i priľahlých odpočivární.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach