SPÄŤ
Wellness

Ako zvládnuť sviatky bez stresu

Od: Henrieta Karabova 23.12.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Sviatky neraz prichádzajú so stresom a bezsennými nocami

Hovorieva sa, že to jedno z najkrajších období roka. Je to čas rodinných stretnutí, osláv, darčekov a varenia obľúbených rodinných jedál. Znie to jednoducho že? Nanešťastie, sviatky nám môžu priniesť aj stres a bezsenné noci. Je toho tak veľa, čo treba pripraviť a nemáte dosť času. Prepchaté parkoviská a obchody, nekonečné vianočné pozdravy, ktoré musíte poslať či hľadanie darčekov pre všetkých, ktorých milujete, si môže vybrať svoju daň. A so všetkými večierkami, ktoré musíte navštíviť, môže byť vyzerať k svetu dosť náročná úloha.

Je čas trocha sa zamerať na odpočinok a regeneráciu pre zdravo vyzerajúcu pleť. Dá sa to? Jednoznačne. Môže sa stres a nedostatok spánku podpísať na našom výzore? Určite, že áno. Nanešťastie, keď sa cítite úplne vystresovaní alebo unavení vo vnútri, môže sa to ukázať na vašom zovňajšku. A verte mi, nie je to pekný pohľad. Dobrý spánok počas noci a trochu relaxu môže mať vplyv na vašu vnútornú a vonkajšiu krásu. 

Tu je niekoľko spôsobov ako sa odreagovať počas sviatkov, aby ste sa cítili a vyzerali úplne skvelo.

Relax

Odpočinok počas sviatkov sa možno zdá nemožný, ale je nevyhnutný pre vašu krásu. Stres môže ničiť váš vzhľad, celkovú životnú pohodu, vrátane vplyvu na srdce, zažívanie, hmotnosť, pamäť a spánok. Na pokožke sa stres môže prejaviť popraskaním a dehydratáciou, ktorá vedie k vzniku jemných aj hlbokých vrások. Stres môže spôsobiť hormonálnu nerovnováhu a nabúrať ochrannú funkciu pokožky, čo môže ovplyvniť imunitný systém. A to nehovorím o tom, aký má stres vplyv na vaše vlasy. Pokiaľ nechcete zošedivieť alebo prísť o vlasy počas sviatkov, je čas na relax.

Relax je možný vtedy, ak si nájdete čas iba pre seba aj počas najrušnejších dní roka. Čo i len 5 minútová mini meditácia denne a odrazí sa to na vás aj vašom vzhľade. Keď sa dostanete do kľudového stavu, do organizmu sa vylúčia chemikálie, ktoré vám pomôžu odbúravať stres. Je to tak jednoduché.

Skúste napríklad toto:

 • Nájdite si svoje „šťastné miesto“, ktoré je mimo sviatočného zhonu. Pohodlné malé miestečko iba pre vás to spraví.
 • Zavrite oči, rovno sa posaďte a položte si ruky do vášho lona.
 • Pomaly začnite dýchať. Nosom sa zhlboka nadýchnite a potom pomaličky vydychujte cez ústa. Hlboké dýchanie pomôže znížiť srdcovú frekvenciu a navodí pocit kľudu a tiež pomáha znižovať tlak.
 • Ak máte viac ako 5 minút času, urobte tak. Niekoľko minút mimo zhonu pomáha znižovať mieru vášho stresu.

Niekoľko obľúbených odbúravačov stresu:

 • Ponorenie sa do bublinkového kúpeľa
 • Cvičenie jógy, ktorá pomáha telu aj duši lepšie čeliť dennodennému chaosu. Počúvanie hudby (najlepšie počas kúpeľa)
 • Nakupovanie online, ktoré nám môže zredukovať čas a stres počas hektických dní
 • Sledovanie TV alebo filmu
 • Čítanie knihy alebo najnovšieho módneho magazínu
 • Svieža prechádzka po vašom okolí

Keď sa naučíte relaxovať, je pravdepodobné, že si všimnete zmeny vo vašom výzore, takisto ako vo vašom vystupovaní. Okrem relaxu potrebujete mať dostatok dobrého spánku, inak je to všetko na nič. Mnoho ľudí priznáva, že nespí kvôli stresu. Iní priznávajú, že bývajú omnoho viac vystresovaní, pretože sú príliš unavení na riešenie sviatkov. Je to začarovaný kruh.

Doprajte si spánok

,,Spánkom ku kráse“ znie možno čudne, ale nie je to len tak. Často hovorím, že dobrý spánok by mal byť pre každého číslo 1 ako beauty tip. Nič sa nevyrovná zdravo rozjasnenej tvári po dobrom spánku. Doprajte si dostatočný spánok a obľúbené produkty na starostlivosť o pleť – budete vyzerať fantasticky a sviežo.

Počas sviatkov máme tendenciu ostávať dlhšie hore kvôli oslavám, baleniu darčekov alebo doťahovaniu posledných vecí pri domácich prácach. Bez ohľadu na situáciu sa šetrenie na spánku nevypláca. Keď nemáte dostatok spánku, vaše telo vylučuje viac kortizolu ako zvyčajne. Kortizol je stresový hormón, ktorý zapríčiňuje, že vyzeráte unavene a vystresovane. Naša pokožka sa stane citlivejšou. Po čase si začnete všímať, že máte menej pevnú pokožku a stratenú elasticitu. Výsledok: jemné a hlboké vrásky a suchá pokožka.

Prebdená noc sa takisto odrazí na našich očiach. Neexistuje korektor, ktorý by skryl čierne kruhy pod očami, keď ste unavení. Nedostatok spánku spôsobí, že krvné cievy sa objavia priamo pod pokožkou v okolí očí vyzeráte ako mýval.

Keď spíme, naše telo sa dostáva do režimu obnovy. Je to zdravé pre naše celé telo – ale keď ide o našu pokožku, takisto nám to pomáha odvrátiť skoršie starnutie. Spánok je jeden z najdôležitejších beauty pomocníkov a preto to najlepšie, čo môžete urobiť je, keď si doprajete 8 hodín spánku každý večer.

Tipy na dobrý spánok počas sviatkov

 • Udržujte v spálni chlad, okolo 21° stupňov, ak je to možné
 • Uistite sa, že máte tmu v izbe – zatemňujúce závesy určite pomôžu
 • Vypnite televízor, počítač, atď., predtým, než sa uložíte do postele
 • Počas nákupov na sviatky investujte do pekného, pohodlného pyžama – špeciálna odmena, ktorá vám pomôže prežiť toto obdobie.

Sviatky sú častokrát o tom, aké si ich urobíme. Je to naozaj čarovný čas roka a všetci by sme mali byť schopní užiť si ho naplno. Je to o priateľoch a rodine. A každý chce predsa vyzerať čo najlepšie, odpočinuto a vyrelaxovane. A pred sebou máme nový rok, na ktorý sa môžeme tešiť. Takže urobte pre svoju krásu čo najviac.

womangalérie VŠETKY