Ani extrémne chudnutie nie je dobré: Aké riziká prináša?

Rozhodli ste sa rýchlo dať preč nadbytočné kilá? S prísnou diétou to určite dokážete, ale myslite na to, že to ani zďaleka nie je zdravé. Navyše, efekt nebude trvalý. Extrémne chudnutie prináša mnohé riziká.

extrémne chudnutie
stock.adobe.com

Tu sú niektoré z nich:

Riziko psychických problémov

Zdalo by sa, že strata hmotnosti by nás mala urobiť šťastnými. Avšak, nemusí to tak byť. Podľa výskumov, keď zhodíme 5 a viac percent hmotnosti, zvyšuje sa až o 78 percent riziko depresií! Chudnutie nám teda často dáva klamlivé nádeje, ale neraz aj keď schudneme zistíme, že zápasíme s rovnakými problémami – cítime sa frustrovaní alebo odradení. Navyše nedostatok spánku a kvalitných potravín tiež zvyšuje riziko depresie. Počítanie kalórií samo o sebe môže viesť až k chorobnej posadnutosti a potenciálne k poruchám príjmu potravy.

Uvoľnená koža

Pri rýchlej strate hmotnosti sa musíme pripraviť na záhyby prevísajúcej kože, ktorá určite nebude estetická. Na prispôsobenie potrebuje čas, pravidelné cvičenie, ale v mnohých prípadoch pomôže jedine plastická chirurgia. Z8leži od veku, rýchlosti schudnutia a množstva stratených kíl.

Bolesti brucha

U niektorých ľudí sa pri rýchlom chudnutí vytvoria žlčové kamene. Je to reakcia na znížený obsah tuku v strave. Zdravé tuky sa neoplatí vynechávať zo stravy, ani počas diéty.

Strata svalov

Extrémne chudnutie neznamená len stratu tuku. Dve tretiny hmotnosti, ktorej sa zbavíme sú síce tuky, ale približne jednu tretinu tvorí svalovina. Riziko znížime dostatočným príjmom bielkovín a silovými cvičeniami.

Silný hlad

Tým, že jeme menej kalórií i tým, že metabolizmus sa ešte nestihol rýchlej zmene prispôsobiť, môžeme bojovať s trýznivými záchvatmi hladu. Tieto nepríjemné pocity prekonám dostatočným príjmom vlákniny a bielkovín a pohyb, ktorý podporuje nielen fyzickú, ale aj duševnú silu.

Zlá nálada

Rýchle chudnutie má vplyv aj na našu náladu. Hoci sa zmestíme do nohavíc spred pár rokov, okolie si všimlo aj zmenu nálady. Nervozita, mrzutosť môže byť negatívnym výsledkom nedostatku sacharidov.