Bulharské probiotiká – dar bohov

Lactobacillus Bulgaricus – najstaršie probiotikum sveta s úžasnými liečivými účinkami preverené tisícročiami a civilizáciou Trákov – je dostupné aj na Slovensku a pomáha účinne liečiť mnohé zdravotné problémy!

O probiotikách sa aj medzi širokou verejnosťou v súčasnosti veľmi často diskutuje – mnohým z nás však ich skutočný význam a vzácne schopnosti ostávajú utajené a spájame si ich najmä s užívaním antibiotík, keď nám ich ako doplnok odporučí lekár alebo lekárnik. Ich skutočná hodnota, účinok i význam pre ľudské zdravie sú však oveľa vyššie, ako si vôbec dokážeme predstaviť. O liečivých účinkoch probiotík, ale predovšetkým o najstaršom probiotiku sveta s názvom Lactobacillus Bulgaricus, na svojej prednáške počas medzinárodného sympózia, ktoré sa konalo na jeseň tohto roku v Bratislave, informoval aj Profesor, generál-major Nikola Alexandrov z Bulharska. Pri tejto príležitosti sme mu po prednáške položili zopár otázok.

Profesor AlexandrovPán profesor, ako je to s bulharskými probiotikami – sú vhodné pre ľudí každého veku, alebo sú tam nejaké obmedzenia?
Bulharské probiotiká môže užívať každý, dokonca aj niekoľkomesačné bábätká. Ak ide o detičky, ktoré majú menej ako 6 mesiacov, pre ne sú vhodné špeciálne probiotiká obsahujúce kozie mlieko.

Na trhu je síce množstvo prípravkov s názvom „probiotiká“, lacnejšie i drahšie, ale vieme, že nie všetky sú skutočne účinné. Ako sa v tom vlastne vyznať?
Áno, to je pravda. V mnohých lacných produktoch sa často nachádzajú také laktobacily, ktoré sú umelé, alebo ani nemôžu prežiť prechod tráviacim traktom – napríklad sa v niektorých prípadoch používajú neúčinné štartovacie kultúry na jogurty. Laktobacillus bulgaricus sa v lacných produktoch vyskytuje vo veľmi malom množstve, alebo sa tam vôbec nevyskytuje. Možno však povedať, že vo veľmi lacných produktoch, hoci aj nesú názov probiotiká, asi skutočnú kvalitu nenájdete. Určite však treba skúšať a zistiť, aký účinok sa dostaví.

Pri akých zdravotných problémoch možno účinky bulharských probiotík využiť?
Uplatenie je naozaj široké – napríklad pri rôznych disbakteriózach, ulceróznych kolitídach, intoleranciách rôzneho druhu, hnačkách, žalúdočných vredoch (aj pri liečbe helicobacter pylori a podobne).Účinne sa však využívajú aj pri liečení depresií a pri niektorých ďalších problémoch nervového systému, čiže pri neurologických ochoreniach. Okrem toho, bulharské probiotiká sa veľmi dobre uplatňujú pri liečbe osteoporózy, horných dýchacích ciest – ako napríklad pri astme a alergiách, ale aj pri alergii na histamín. Pozoruhodné sú aj účinky bulharských probiotík pri liečbe gynekologických problémov, pri problémoch s prostatou, ale aj pri kožných, či srdcovo-cievnych ochoreniach.

Ponuka bulharských probiotík je naozaj široká a každý si z nej môže vybrať to, čo je pre riešenie jeho zdravotného problému najvhodnejšie. Pán profesor, máte medzi bulharskými probiotikami nejaký obľúbený prípravok, ktorý pravidelne alebo preventívne užívate?
Používam dva typy – buď čisté probiotiká, alebo s prísadou. Tak napríklad ráno, keď pijem kávu, dám si do nej 1 odmerku, čo je 3 – 4 gramy bulharských probiotík – namiesto mlieka. To je ako prevencia. Samozrejme, káva nesmie byť horúca, aby probiotiká nestratili účinnosť. Okrem toho jedenkrát denne užívam probiotiká s ružovým olejom – konkrétne kapsule.

O probiotikách rôzneho druhu i pôvodu sa v súčasnosti toho už veľa popísalo – je to takpovediac módna téma – ale predsa len – ľudia ich začnú zvyčajne užívať až potom, keď im lekár predpíše antibiotiká. Nebolo by vhodné užívať probiotiká aj preventívne?
Áno, určite má zmysel užívať ich preventívne. Napokon, v minulosti, keď v Bulharsku, alebo aj niekde na Slovensku, ľudia pili čistú pramenitú vodu, ktorá obsahovala probiotiká, dostávali ich do seba pravidelne, čo malo preventívny účinok. Rovnako tak, ako keď starí Bulhari pravidelne jedávali čistý a živý bulharský biely jogurt… Dožívali sa dlhého veku a boli zdraví. Na rozdiel od toho, dnes už väčšina z nás nemá možnosť stravovať sa tak prirodzene a konzumujeme veľa potravín, ktoré obsahujú množstvo konzervačných látok. Smutným paradoxom potvrdeným výskumom pritom je, že tých chemických konzervačných látok prijímame až tak veľa, že už ani ľudské telo po smrti sa nerozkladá tak rýchlo, ako to bolo v minulosti… Sme skrátka už tak trochu syntetickí – aj preto by sme mali probiotiká užívať každý deň. V ľudskom tele je 1,5 kg baktérií – podľa toho, či je rovnováha medzi nimi zachovaná, alebo nie, závisí aj to, či sme zdraví, alebo chorí a ako sa cítime. Najmä ľudia, ktorí žijú v meste, by mali pravidelne užívať probiotiká, pretože spôsob ich života nie je prirodzený. Tí, ktorí žijú na vidieku a konzumujú mäso zo zvierat, ktoré si dochovajú, jedia rastliny, ktoré si dopestujú a pijú pramenitú vodu, vo väčšine prípadov ani probiotiká nepotrebujú. Mimochodom, už len to, že žijeme v kontakte so zvieratami a konzumujeme mlieko, mliečne výrobky, či vajcia domáceho pôvodu – aj bez toho, že by sme jedli mäso, má veľmi dobrý vplyv na celkový zdravotný stav. Ľudia, ktorí majú podlomené zdravie a veľa zdravotných neduhov, mali by radšej žiť na vidieku, aby boli v kontakte s prirodzeným spôsobom života a s prirodzenou živočíšnou ríšou a prírodou – mali by sme si uvedomiť, že sme súčasťou prírody, patríme do nej a z nej môžeme čerpať silu.

jogurtAk teda žijeme moderným spôsobom života v meste, rozhodne by sme mali užívať kvalitné probiotiká…
Rozhodne áno – buď čisté probiotiká, alebo obohatené o nejakú účinnú látku, podľa zdravotného problému, ktorý chceme riešiť. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom. Napríklad naše probiotiká s ružovým olejom sú vhodné pre ľudí s ekzémami a kožnými problémami, probiotiká obohatené o účinné látky z čučoriedok sú vhodné pre tých, ktorí potrebujú podporiť svoje oči, alebo veľa pracujú pri počítači. Probiotiká obohatené o extrakt z aloe vera sú zase veľmi vhodné pre ženy, ktoré majú myómy – tie sa buď zmenšia, alebo stratia. Veľa ľudí má napríklad problémy s lupienkou, ktorú ani lekárska veda v mnohých prípdoch nevie liečiť a na ktorú nič nezaberá – používanie kortikoidných mastí nepovažujem za vhodné riešenie. Pacientom s lupienkou by som vrelo odporúčal užívanie bulharských probiotík obohatených levanduľou a takisto aj aplikáciu masky, ktoré si možno pripraviť natretím postihnutých miest kašičkou pripravenou z bulharských probiotík. Kašičku si možno jednoducho pripraviť zmiešaním prášku z bulharských probiotík s trochou vody. Ak si bude pacient s lupienkou pravidelne robiť takéto procedúry a pritom užívať bulharské probiotiká s extraktom z levandule, vonkajšie príznaky ochorenia by sa mali vytratiť.

V akých prípadoch by ste odporúčali užívať bulharské probiotiká vo forme prevencie?
V ľudskom tele sú štyri základné systémy – prvý systém je mozog, ktorý kontroluje všetko. Brucho je vlastne náš druhý mozog. – tráviaci brušný nervový systém. Ak porovnáme množstvo buniek v normálnom mozgu a črevnom mozgu, zistíme, že ich počet je rovnaký. Dôležitá je aj mikroflóra, ktorá sa považuje za samostaný systém je v nej viac ako 1500 organizmov – delíme ich do troch skupín: V prvej sú takzvané „zlé“ organizmy, ktoré spôsobujú rôzne choroby. V druhej skupine sú neutrálne organizmy, o úlohe ktorých ešte celkom všetko nevieme a v tretej sú „dobré“ organizmy. Imunitný systém je vlastne to, čo spája všetky tri základné systémy, aby fungovali. Mozog nemôžeme vymeniť a rovnako tak ani tráviaci nervový sytém, ale môžeme vylepšiť, zharmonizovať a kontrolovať mikroflóru. Pokiaľ vaše črevá fungujú ako švajčiarske hodinky, profituje z toho každá bunka tela. Lactobacillus Bulgaricus je skrátka profesionál.

blondina s jogurtomVeľa mamičiek rieši u svojich detičiek problémy s ekzémami – môžu aj im pomôcť probiotiká?
Áno, určite. Všetko totiž súvisí s črevnou mikroflórou a práve túto probiotiká normalizujú. Potrebné je však urobiť krvné testy, aby sa zistilo, čo všetko môže túto alergickú reakciu vyvolávať. Ak sa táto potravina, alebo spúšťač vylúči a strava sa obohatí bulharskými probiotikami, zdravotný stav sa upraví a ekzém sa vylieči. Posledné výskumy poukazujú aj na to, že mnohí ľudia môžu byť alergickí aj na mäso – napríklad pozoruhodné je, že takýmto mäsom je pre mnohých ľudí aj teľacie, ktoré bežne považujeme za diétne. Inokedy môžu byť dôvodom ekzémov a alergií aj zvieratá, ktoré žijú v našej blízkosti a domácnosti. Je ešte veľa vecí, ktoré nevieme a veľa takých, ktoré napríklad vedeli naši predkovia a my ich už nerobíme – napríklad natieranie stien vápnom, ktoré malo dezinfekčný účinok.

A nakoniec ešte jedna dôležitá otázka: Aká je úloha bulharských probiotík v boji proti rakovinovým ochoreniam a pri ich liečení?
V tejto oblasti sme robili už množstvo výskumov a výsledok je jednoznačný: Bulharské probiotiká môžem vrele odporúčať nielen ako prevenciu, ale aj ako doplnkovú liečbu pri rakovinových ochoreniach, pretože môžu veľmi výrazne pomôcť pri liečbe – samozrejme, ako doplnok popri metódach klasickej medicíny, ktorá využíva rádioterpiu a chemoterapiu.

Pre doplnenie dodávame, že bulharské rastlinné probiotiká dováža na Slovenko Ing. Ľubica Kuttnerová, 0911 937 944, 0918 517 986

E-mail: daflorn@azet.sk, info@bulgaricus.sk

Web: www.daflorn.com/sk/
Web: www.bulgaricus.sk

 

Lactobacillus Bulgaricus a jeho účinky
Lactobacillus Bulgaricus, ako potvrdili výskumy nielen v Bulharsku, ale aj v iných krajinách, má významné liečebné účinky pre ľudský organizmus. Pomáha stimulovať imunitný systém, pôsobí proti nádorom hrubého čreva, pri liečbe srdcovocievnych ochorení i pri liečbe infekcií u žien. Je to antioxidant s protirakovinovými účinkami, chráni pred škodlivými účinkami rádioaktívneho žiarenia a stimuluje zároveň rozvoj  všetkých ostatatných probiotických kultúr v trávení. Na rozdiel od všetkých ostatných probiotických kultúr, je rastlinného pôvodu a nachádza sa na pán mnohých rastlinách i v pramenitej vode v Bulharsku.  

Ako uviedol pán profesor Alexandrov, na základe dlhoročného dôkladného výskumu, začiatkom 80. rokov začali v Bulharsku ako v jedinej krajine bývalého východného bloku vyrábať probiotiká v rámci programu Interkozmos ako súčasť potravín pre kozmonautov, ale aj pre letcov, námorníkov a ľudí pôsobiacich v podmienkach zvýšenej fyzickej či psychickej záťaže alebo v extrémnych klimatických podmienkach.. Ako konštatoval, probiotické produkty ako bulharský jogurt a iné obsahujú zložky so značnými liečivými účinkami. Dôležité je, že tieto produkty takmer neobsahujú laktózu, lebo bulharský laktobacil  rozkladá  mliečny cukor – laktózu. Laktobacillus bulgaricus sa osvedčil pri alergických reakciách, pri liečbe ochorení pečene, odbúravajú cholesterol. V Bulharsku sa tradične používajú aj pri liečbe hnačiek, detských hnačiek a respiračných ochorení.

 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach