Červené víno pre zdravie: O niektorých výhodách ani netušíte!

Hovorí sa, že vo víne je pravda, ale viete o tom, že červené víno ukrýva v sebe aj zdravie? Samozrejme, netreba to preháňať, ale pohárik-dva týždenne môžu priniesť zaujímavý pozitívny efekt pre vaše zdravie. V čom konkrétne?

Červené víno, v červenom víne

Víno je zdravie pre srdce

Červené vínko po stresujúcom týždni je skvelým psychickým relaxom a potrebným uvoľnením. Nie je to však len o uvoľnení negatívnej energie. Obsahuje antioxidanty, predovšetkým polyfenoly, ktoré pochádzajú z hrozna. Tie zlepšujú činnosť srdca a pozitívne pôsobia na hladinu krvného tlaku, čím znižujú riziko ochorení srdca a ciev. Je známe, že červené víno podporuje tvorbu červených krviniek a dbá o potrebnú hladinu železa.

Vínom proti baktériám v ústach

Málokto však vie, že červené víno môže byť prospešné aj pri ochoreniach ústnej dutiny a na podporu zdravých zubov. Štúdia z roku 2014 potvrdila, že červené víno zabíja ešte viac baktérií, ktoré spôsobujú kazy a ochorenia ústnej dutiny ako ústna voda s alkoholom. Akurát, že budeme mať trošku zafarbené pery do červena.

Vínom proti alergii

Nedávne výskumy dokonca ukázali, že červené víno vďaka flavonoidom môže obmedziť prejavy alergie a astmy. Budú nasledovať ďalšie štúdie, ktoré by mali tento predpoklad potvrdiť.

Vínom proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe

Črevné metabolity, ktoré vznikajú pri konzumácii červeného vína pôsobia pozitívne na činnosť mozgu. Podporujú zdravie neurónov a chránia ich pred predčasnou smrťou.

Vínom proti depresii

Intenzívna konzumácia alkoholu zvyšuje psychické problémy, ale ak si dáte dva deci vína týždene, môže vás to ochrániť pred úzkostnými poruchami, ale aj depresiou.

Víno pomáha regulovať hladinu cukru v krvi

V prípade diabetu typu 2 môže červené vínko napomôcť pri regulácii cukru v krvi. Dokonca v jednej štúdii mali cukrovkári, ktorí pili každý večer trošku červeného vína k večeri lepšie hodnoty cukru v krvi ako tí, ktorí pili čistú vodu. A bonus navyše: červené víno znižuje tiež hladinu zlého cholesterolu.