Cestovná trombóza a cestovanie

Konečne nastal čas vytúžených dovoleniek na ktoré sa tešíme celý rok. Leto, slnko, more… Možno ste už po dovolenke, alebo sa ešte len na ňu chystáte. Pripravte sa tak, aby vám na ňu zostali len tie najkrajšie spomienky.

cestovná trombóza

Na kratšie vzdialenosti cestujeme autom, vlakom, autobusom, ale pre väčšinu z nás dovolenka snov je spojená s leteckou dopravou. Rozvoj cestovného ruchu a hlavne cesty na dlhé vzdialenosti prinášajú so sebou aj rad nových zdravotných problémov. Jedným z nich, ktorý vás môže nečakane prekvapiť, je aj ,,cestovná trombóza“. V odborných kruhoch dostala táto trombóza pomenovanie ,,syndróm ekonomickej triedy“, avšak ani cestujúci v business triede, prípadne v iných dopravných prostriedkoch, nie sú menej ohrození. Spoločným faktorom je hlavne dlhodobá imobilita v sede v spojení s nadmernou horúčavou a dehydratáciou. 

Čo je hlboká žilová trombóza?

Hlboká žilová trombóza vzniká vytvorením sa krvnej zrazeniny v hlbokých žilách tela, najčastejšie je to v nohách. Nebezpečenstvo hlbokej žilovej trombózy spočíva v tom, že zrazenina sa môže oddeliť a migrovať, až kým nedosiahne pľúcne tepny. Tam zablokuje esenciálny prietok krvi, čím vzniká pľúcna embólia.

Predstavuje lietadlo skutočne najvyššie riziko vzniku trombózy?

Lietadlo vystavuje cestujúceho riziku tvorby krvných zrazenín, ktoré sa môžu pohybovať od trombózy až po pľúcnu embóliu. Niektoré faktory súvisiace s lietadlom skutočne zvyšujú riziko hlbokej žilovej trombózy:

cestovná trombóza
  • Predĺžená imobilita: cestujúci zostáva sedieť niekoľko hodín s obmedzeným pohybom nôh, čo má za následok spomalenie krvného obehu v nohách.
  • Nízky tlak vzduchu v dôsledku nadmorskej výšky: v lietadle je človek  vo výške viac ako 2400 metrov nad morom, čo má za následok zníženie koncentrácie kyslíka v krvi.
  • Dehydratácia: Vďaka uzatvorenému priestoru a klimatizácii v lietadle sa cestujúci ľahšie dehydratujú.

 Tieto posledné dva javy spôsobujú, že krv je hustejšia, zvyšuje sa zhlukovanie krvných doštičiek, čo podporuje tvorbu zrazenín.

Lietadlo však nie je jediný dopravný prostriedok, kde sme ohrození možnosťou trombózy. Toto nemilé prekvapenie sa vám môže prihodiť aj pri dlhej ceste autom, vlakom či autobusom.

Aké je vaše riziko?

Odborný lekári vyvinuli systém na zaradenie osôb do jednotlivých  rizikových skupín nasledovne:

1. Ak máte vek do 40 rokov a pri každej ceste trvajúcej viac ako 3 – 4 hodiny pociťujete v nohách diskomfort alebo mávate opuchnuté nohy, vaše riziko hĺbokej žilovej trombózy je nízke.

2. Mierne riziko vám hrozí, ak spĺňate aspoň dve z nasledujúcich kritérií

  • ste tehotná, alebo krátko po pôrode
  • ak máte viac ako 60 rokov
  • ak trpíte trombofíliou – zvýšenou náchylnosťou k tvorbe krvných zrazenín
  • anamnéza venózneho ochorenia ( ťažké nohy, kŕčové žily, prekonaná trombóza, atď…)
  • fajčenie
  • obezita
  • užívanie antikoncepcie na báze estrogénu ( pilulka )

3. Patríte do skupiny s vysokým rizikom hlbokej žilovej trombózy ak vaša cesta trvá viac ako 3 hodiny a

  • v minulosti ste už prekonali hlbokú žilovú trombózu
  • trpíte onkologickým ochorením alebo inou vážnou chorobou
  • nedávno ste podstúpili akúkoľvek operáciu
  • máte zníženú pohyblivosť v dôsledku znehybnenia nohy (napr. sadrová fixácia po úraze)

Prejavy  hĺbokej žilovej trombózy

Bolesť v lýtku (v 60% prípadov), spontánna alebo počas palpácie, ktorá sa šíri po celej nohe. Často je prítomný pocit ťažkej nohy.

Edém sprevádzaný stvrdnutím a opuchom lýtka a modrastým / fialovým sfarbením postihnutej oblasti.

Dojem tepla v nohe a je možné zaznamenať dilatáciu povrchových žíl (cirkulácia krvi, upchatá zrazeninou, je odklonená smerom k povrchovým žilám, ktorých veľkosť sa zvyšuje).

Cestovná trombóza sa zvyčajne prejaví až do 30 dní od absolvovania cesty, nemusí to byť bezprostredne po vystúpení z dopravného prostriedku.

Poznámka: Trombóza je niekedy asymptomatická, najmä keď je zrazenina malá a žila nie je úplne upchatá.

Ak sa vytvorila a rozšírila krvná zrazenina, môže spôsobiť pľúcnu embóliu. Symptómy blokády hlavnej  pľúcnej  artérie môžu sa prejaviť ako bolesť na hrudníku pri dýchaní a kašľaní, dýchavičnosť, veľmi rýchly pulz, závraty alebo vykašliavanie krvi. Vtedy už ide o život.

Ako predísť hlbokej žilovej trombóze?

Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako predísť hlbokej žilovej trombóze.  Či už cestujete lietadlom, autobusom, autom alebo vlakom, oblečte si ľahké pohodlné oblečenie a obujte pohodlnú obuv.

Počas letu robte ľahké krúživé cviky nohami a keď je to možné, prejdite sa. Nikdy neseďte s prekríženými nohami. Pite dostatočné množstvo vody, čím zabránite hustnutiu krvi. Vyhýbajte sa pitiu alkoholických nápojov, kávy a čierneho čaju, ktoré prispievajú k dehydratácii organizmu. Pred dlhým letom neužívajte lieky na spanie, pretože to má za následok hlboký nehybný spánok, čím sa zvyšuje riziko cestovnej trombózy.

Ponožky, ktoré vás ochránia

cestovná trombóza

Najlepší a najjednoduchší spôsob, ktorý ani veľa nestojí, je používanie cestovných lýtkových ponožiek TRAVENO. Švajčiarsky výrobca SIGVARIS AG pri ich výrobe použil najmodernejšie technológie. Vďaka inovatívnej pletenine zabraňujú zápachu a poskytujú nohám optimálny komfort a pocit sviežosti. Cestovné ponožky majú odstupňovanú kompresiu (15-18mmHg v oblasti členka) a ľahkým tlakom podporujú prietok krvi, sú priedušné. Klinické štúdie dokazujú, že cestovné ponožky TRAVENO pri dlhších cestách absolvovaných v sede, redukujú opuch nôh a výrazne znižujú riziko trombózy. Výrobca ponúka výber zo 4 farieb (sand, marine, anthracite, black) a zo 6 veľkostí. Cestovné ponožky TRAVENO si zakúpite v každej dobrej lekárni alebo výdajni zdravotníckych pomôcok, prípadne priamo u dovozcu na www.sigvaris.sk

Účinná prevencia vás stojí menej, ako riešenie možných následkov a pokazená dovolenka.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach