Citrón a jeho sila

Bez citróna si už väčšina z nás svoj život hádam ani nevie predstaviť. Napriek tomu, že toto kyslé exotické ovocie u nás nerastie a musíme ho dovážať, nedáme naň dopustiť. Nielenže je skvelým zdrojom vitamínu C, ale dodáva aj skvelú chuť čaju, osviežujúcim nápojom i gastronomickým delikatesám. Samozrejme, jeho využitie je oveľa širšie – je užitočným pomocníkom v domácnosti a pri riešení mnohých zdravotných problémov. Takže zopár ďalších zaujímavostí o citróne a o tom, čo všetko dokáže citrónová sila…

citronCitrón pomáha chrániť srdce…
Je účinným antioxidantom, ktorý brzdí vznik  voľných radikálov, nestabilných molekúl poškodzujúcich bunky a pomáha chrániť srdce. Mnohé odborné štúdie potvrdili, že nedostatočný príjem vitamínu C zvyšuje riziko infarktu.

Citrón znižuje hladinu histamínu v krvi
Pitie čaju s citrónom alebo citronády s medom pri nachladnutí je teda nielen príjemné, ale aj veľmi užitočné, pretože nám pomáha znižovať hladinu histamínu v krvi, ktorý prispieva k upchatiu nosa a slzeniu očí.

Citrón posilňuje imunitný systém, pomáha hojiť rany…
Telo využíva vitamín C aj na posilnenie imunitného systému a na tvorbu kolagénu, ktorý je potrebný na stavbu tkaniva a urýchľuje hojenie rán.

Citrón prospieva kráse
Keď citrónovou šťavou potierame akné, rýchlejšie sa zahojí, starecké škvrny blednú alebo miznú a ak si do vody, ktorou si umývame tvár, pridáme aj citrónovú šťavu, pleť získa jasnejší a žiarivý tón.

Citrón pomáha pri obličkových kameňoch
Citróny obsahujú kyselinu citrónovú, ktorá znižuje vylučovanie vápnika a pomáha predchádzať vznik obličkových kameňov. Ak trpíte problémami s obličkovými kameňmi, ľudová liečitelia odporúčajú vypiť denne dva litre citronády z čerstvých citrónov a ak je to možné, s čo najmenším množstvom cukru.

Pevné žily
Citrónová kôra je bohatá na bioflavonoid rutín, ktorý posilňuje steny žíl a vlásočníc. Súčasne znižuje bolestivosť a do istej miery aj vznik a výskyt kŕčových žíl.

Zdravé prsia a pečeň
V citrónovej kôre a v bielej dužine citróna sa nachádza zlúčenina limonén – látka, ktorá pôsobí ako prevencia i liečba pri zhubných ochoreniach, najmä pri rakovine prsníka. Vedci zistili, že limonén brzdí rast nádorových buniek pri rakovine prsníka. Okrem toho, táto látka posilňuje aj schopnosť pečene odstraňovať z krvi karcinogény.

Prevencia rakoviny kože
Štúdie zaoberajúce sa vplyvom citrónovej šťavy na rakovinu kože potvrdili, že ľudia, ktorí pravidelne pijú čierny čaj ochutený citrónovou šťavou, majú nižšie riziko vzniku určitých typov rakoviny kože. Zásluhu na tom má zrejme skutočnosť, že citrónová šťava posilňuje aktivitu entýmu, ktorý v organizme detoxikuje zlúčeniny, ktoré by mohli mať za následok karcinogénne bujnenie.

To všetko je zaiste dosť dôvodov na to, aby sme si dali šálku citrónového čaju alebo citronádu…