Domáce kúpele alebo pripravte si domácu oázu blaha

Zmáha vás únava, množstvo práce a stres? Potom je najvyšší čas zatiahnuť záchrannú brzdu a oddýchnuť si. Poradíme vám, ako premeniť vašu kúpeľňu na príjemné domáce kúpele.

Domáce kúpele

Pre dokonalé uvoľnenie je dôležité príjemné prostredie. Týka sa to aj vôní v aromaterapii. Niektoré vône vás dokážu povzbudiť, iné zasa upokojiť. To znamená, že ak potrebujete dobiť energiu, tak do kúpeľa si môžete pridať niekoľko plátkov citrusových plodov alebo éterický olej s citrusovou vôňou. Naopak, ak sa potrebujete uvoľniť a zrelaxovať, pridajte do kúpeľa pár kvapiek ružového, vanilkového alebo levanduľového oleja.

Rozmaznávajte sa olejom

Kúpeľové, telové či pleťové oleje  predstavujú dokonalé pohladenie pre vašu pokožku. Ich blahodarné pôsobenie na vaše telo a zmysly dokáže robiť takmer zázraky. Bránia vysušovaniu pokožky, pokožku dokonale hydratujú, dodávajú jej potrebnú hebkosť a jemne ju prevoňajú.

Domáce kúpele

Domáce kúpele – Terapia farbami

Farby vedia ovplyvniť vaše zmysli a psychické rozpoloženie. Viete ako?

Ružová farba

Domáce kúpele

Príjemná na pohľad, upokojuje myseľ a uvoľňuje vnútorné napätie. Pripravte si domáce kúpele. Pridajte si do kúpeľa ružovú šumivú bombu alebo soľ a použite sprchový gél s výťažkom z ruže alebo ibišteka.

Tip: šálku hamamelisovej vody zmiešame so šálkou vriacej vody a v roztoku nechajte lúhovať 6 vrecúšok  ibištekového čaju aspoň 20 minút. Potom zmes prilejte do vody na kúpanie a pridajte ešte hrsť ibištekových kvetov. Môžete to skúsiť aj s lístkami ruže.

Zelená farba

Svetlozelená kozmetika do kúpeľa má osviežujúci a harmonizujúci efekt. Vhodné sú produkty napríklad zo zeleného čaju, mäty či šalátovej uhorky.

Tip: Po dlhšom kúpeli alebo výdatnej horúcej sprche vaša pokožka potrebuje dostatočnú hydratáciu. Očistite ½ uhorky, dajte ju do mixéra, pridajte ½ pohára vody a za hrsť čerstvej mäty ( môžete použiť aj sušenú mätu, asi 2 PL). Všetko spolu dobre vymixujte. Vzniknutú zmes preceďte cez gázu a takto pripravenú tekutinu prelejte do fľaštičky s rozprašovačom. Môžete skladovať v chladničke, kde vydrží asi 5 dní.    

Fialová farba

Napríklad levanduľa, ktorá má výrazné relaxačné účinky a môže pomôcť aj pri pocitoch úzkosti. Ak chcete zahnať stres a uvoľniť sa, pripravte si levanduľový kúpeľ. Do kúpeľa pridáme štedré dávky soli, lebo malé množstvo nemá takmer žiaden terapeutický účinok.

Domáce kúpele

Tip: Levanduľová soľ do kúpeľa ( rozpis na 1 kúpeľ s 3 hrnčekami soli )

Suroviny:

1 hrnček morskej soli. 2 hrnčeky epsomskej soli ( kúpite v drogérii alebo na internete ), 20-30 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja.

Postup:

Vo veľkej miske zmiešajte všetky prísady. Ihneď použite. Celú dávku nasypte do kúpeľa a kúpte sa tak dlho, ako uznáte za vhodné. Po kúpaní sa osprchujte, aby ste zo seba zmyli všetku soľ.

Oranžová farba

Je to teplá optimistická farba, ktorá zlepšuje náladu a vytvára pocit útulnosti. Dokáže aj vynikajúco povzbudiť.

Domáce kúpele

Žltá farba

Funguje na podobnom princípe ako oranžová – dodáva energiu, optimizmus a symbolizuje slnko. Je ideálna pre štart do nového dňa.