Echinacea v šálke do chladných večerov

Echinanea purpurová je rastlina, ktorú už pozná aj široká verejnosť. Svojou liečivou silou dokázala zaujať už mnohých a nejeden pacient sa doma z chrípky či prechladnutia lieči práve ňou. Echinaceu poznali už naše staré matere a je len na našu chválu, že si túto tradíciu nesieme ďalej a vieme, ako nežnú rastlinku s bledoružovými kvetmi použiť v náš prospech.

Odkiaľ pochádza?

Jej domovou sú prérie Severnej Ameriky, ale dopestovať si ju môžete aj na Slovensku. Po stáročia jej liečivé účinky využívali Indiáni, ktorý je dali meno Slnečný klobúk. Pre vedu a civilizovaného človeka ju v 19. storočí objavil dr. Meyer. Na jeho potulkách po Amerike mu vraj jedna Indiánka prezradila, že echinacea rozdrvená medzi kameňmi a priložená na ranené miesto zahojí všetko. Jej najúčinnejšou drogou je koreň, potom kvet a nakoniec list. Dokáže hojiť vonkajšie rany, oveľa väčší je však jej vplyv na ľudskú imunitu. Jej konzumovanie vedie k aktivácii bielych krviniek, ktoré sú schopné pohltiť pôvodcu infekcie priamo v organizme človeka a tiež produkovať protilátky. Antibiotickú aktivitu vykazuje nielen proti baktériám, ale aj proti vírusom.

Používa sa ako prevencia proti infekčným ochoreniam a na celkové posilnenie imunity. Je však veľmi vhodná aj na liečbu kataru horných dýchacích ciest, chrípky, angíny či obyčajného nachladnutia, chronických zápalov močového mechúra, ženských pohlavných orgánov, prostaty a pri sklonoch k hnisaniu.

Na trhu môžete nájsť výťažky z echinacey v rôznych podobách: ako kvapky, pastilky na cmúľanie a iné. Zaujímavou formou – zvlášť pre deti a milovníkov čaju, sú však čajové bylinné zmesi. Vypitie takýchto šálok čaju podporí vašu imunitu a zároveň vám zaistí aj chvíľku pre seba a trošku relaxu. Pri pití čaju sa totiž vynikajúco rekapituluje uplynulý deň alebo len tak sedí a oddychuje.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach