Eukalyptus – privoňajte si ku zdraviu

Koho by nepotešila éterická vôňa rastliny…

A čo ak navyše zistíte, že tá vôňa uzdravuje! Uvoľňuje dýchacie cesty, upokojuje podráždené sliznice, znižuje nutkanie na kašeľ, pomáha pri reumatizme a bolestiach svalov, má antiseptické účinky, podporuje procesy hojenia. Austrálčania sú na tento svoj poklad právom hrdí. Aj vy si ale môžete doma vypestovať svoj malý eukalyptus. Síce bude oveľa menší, ale s úplne rovnakými ozdravnými účinkami.

Ozdoba bytu

Listy eukalyptu uvoľňujú aromatické látky, ktoré zvyšujú vlhkosť vzduchu a dezinfikujú ho. Preto je eukalyptus ideálna rastlina do spálne. Ak mu doprajete dostatok svetla (nie však priameho) a vlahy (pochádza pôvodom z močiarov), rozvonia celú izbu a vydrží vám veľa rokov. Výhonky môžete tiež natrhať, usušiť a zavesiť do skrine – nielenže vám rozvonia šaty, ale hlavne ich ochráni pred moľami.

Zbraň proti nádche

Ako už bolo povedané, eukalyptus pochádza z Austrálie, kde tvorí 95 % lesov. Tamojší domorodci si ním oddávna liečia nachladnutie i astmu. Treba však upozorniť, že sa nedá užívať vnútorne, pretože môže spôsobiť otravu. Pri vonkajšom použití neboli zistené nežiaduce účinky. V súčasnosti sa z tohto voňavého stromu vyrába éterický eukalyptový olej. Ak ste nachladnutí alebo jednoducho iba potrebujete rýchlu vzpruhu, môžete priliať pár kvapiek do horúceho vodného kúpeľa a inhalovať. Prečistí a osvieži vám nosné dutiny. Ak je vám ale vdychovanie horúcej pary nepríjemné (rozširuje póry a cievy na tvári), skúste použiť eukalyptus vo forme nosného spreja.

Päť zaujímavostí o Eukalypte

• Pochádza z austrálskych saván. Do Európy sa dostal až v 19. storočí
• Pôsobí antisepticky, uvoľňuje hlieny, pomáha pri nachladnutí
• Je súčasťou nosných sprejov na nachladnutie, mastí, gélov a krémov proti reumatizmu a bolesti svalov
• Patrí do rovnakej čeľade ako myrta
• Pre človeka je síce nevhodný ku konzumácii, ale medvedíkom Koala chutí. Slúži ako ich hlavný zdroj potravy

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach