Korenie na podporu imunity

Imunitný systém podporíme zdravou stravou a dostatkom pohybu. Okrem zeleniny a ovocia sú preň dôležité aj bielkoviny. To stále nie je všetko. Viete, aké je korenie na podporu imunity a zvyšuje schopnosť organizmu brániť sa voči vonkajším patogénom?

korenie na podporu imunity
https://www.shutterstock.com

Kurkuma

Všimli ste si, že v mnohých moderných receptoch pribudlo práve toto liečivé korenie? Je to preto, že obsahuje kurkumín – silnú protizápalovú zlúčeninu. Svojimi vlastnosťami dokonca môže konkurovať ibuprofénu, navyše bez vedľajších účinkov.
Kurkumu ako liečivo ľudstvo používa už viac ako 4 500 rokov. Podporuje liečbu kožných ochorení, tráviacich problémov, najdôležitejší je však jej účinok na posilnenie imunity. Kurkumín zvyšuje antioxidačnú kapacitu tela tým, že je vysoko účinný proti voľným radikálom. Ukázalo sa tiež, že kurkuma je korenie na podporu imunity a potláča rast nádorových buniek.

korenie na podporu imunity
https://www.shutterstock.com

Zázvor

Zázvor pochádza z Číny a obsahuje chemikálie zvané seskviterpény, ktoré sa ničia mnohé vírusy. Toto korenie zvyšuje imunitu a má tiež antibakteriálne vlastnosti. Pomáha predchádzať nevoľnosti – používa sa aj pri tehotenských nevoľnostiach.

Korenie ako prevencia? Zázvor je vhodné užívať aj preventívne. Ďalšie cenné chemikálie, ktoré obsahuje majú potenciál predchádzať rôznym druhom rakoviny. Protizápalové a antioxidačné vlastnosti korenia regulujú proces starnutia, napomáhajú tráveniu, pozitívny vplyv majú tiež pri ochoreniach srdca a ciev.

korenie na podporu imunity
https://www.shutterstock.com

Kajenské korenie

Kajenské papriky obsahujú vysoké množstvo kapsaicínu, ktorý potláča neuropeptidy podieľajúce sa na zápalových procesoch. Kajenské korenie prispieva k zdraviu tráviaceho ústrojenstva, bojuje proti patogénom i rakovine. Reguluje aj chuť do jedla. Moderní bylinkári ho používajú na podporu obehového systému a liečbu nachladnutí i chrípky. V jednej lyžici (5 gramov) kajenského korenia je 44 % odporúčaného denného príjmu vitamínu A. Toto korenie je tiež vynikajúcim zdrojom beta karoténu, silného antioxidantu.

korenie na podporu imunity
https://www.shutterstock.com

Škorica

Škorica bojuje proti zápalom a pomáha predchádzať infekciám a hojiť poškodené tkanivo. Niektoré štúdie preukázali, že pozitívne vplýva pri cukrovke a pomáha znížiť riziko srdcových chorôb. Dokonca prevýšila také superpotraviny ako cesnak a oregano.

korenie na podporu imunity
https://www.shutterstock.com