Krásne telo stojí námahu!

Viete, ako si pomôcť pri svalovici?

V letných dňoch chceme byť všetky krásne, svieže, dobre stavané. Pri snahe o skvelú postavu to však neraz preženieme – najmä, ak sme dlhšie necvičili a nehýbali sa – čoho výsledkom môže byť nepríjemná svalovica, teda svalová horúčka. Čo to vlastne je, kedy a prečo vzniká a ako sa jej najlepšie zbaviť?

Krásne telo

Či už chceme rýchlo nabrať krásnu líniu alebo testujeme svoje svalstvo turistikou, či iným dovolenkovým športom, vždy nás môže prekvapiť svalová horúčka (hovorí sa jej aj oneskorená svalová citlivosť podľa anglického názvu delayed onset muscle soreness – DOMS). Vzniká po niekoľkých hodinách od zaťaženia a trvá aj niekoľko dní. Keď ju pocítime, mali by sme si uvedomiť, že sme svojim svalom dali až nezvyčajne vysoké zaťaženie, alebo zaťaženie, na ktoré daný sval nie je pripravený.

Ako sa prejavuje?

I keď v názve tohto stavu je slovo horúčka, nie je to jeho prvoradým prejavom, ba zvyčajne sa nevyskytuje vôbec. Charakteristické je bolestivé svalstvo, ktoré je citlivé na dotyk i pohyb. Môže byť aj  opuchnuté, stuhnuté, znižuje sa jeho pružnosť. Vedci i lekári sa po dlhý čas domnievali, že za tieto nepríjemné pocity môže kyselina mliečna, ktorá vzniká bezprostredne po výkonoch vyžadujúcich množstvo energie a vo veľkom množstve. Svalovú horúčku však reálne spôsobujú mikrotraumy – drobné zápalové procesy vo svalových vláknach a narušenie rovnováhy iónov vápnika.

Ako jej predísť?

V prvom rade je dôležité, aby sme svaly posilňovali postupne a nedávali im naraz abnormálnu záťaž. Medzi jednotlivými tréningmi si doprajme vždy prestávku na zotavenie. Najlepšie sami pocítime, kedy sme pripravení na ďalšie kolo. Ak sme museli podať výkon nečakane, doprajme si dôkladný strečing, masáž a dostatok magnézia a vápnika.

Čo pomôže, ak ju už máme

Krásne teloOkrem masáže si doprajme oddych, ale to neznamená nehybnosť, práve naopak – tá by nám mohla uškodiť. Ľahké pohyby urýchľujú prekrvenie a podporujú uzdravenie. Ideálne sú rekreačné plávanie či prechádzka a teplý kúpeľ. Uľaviť si môžeme aj sprchovaním postihnutých miest studenou vodou.

Výborným pomocníkom sú rôzne gély a masážne oleje. Vyskúšajte Allga San – kosodrevinový gél alebo roztok. Prečo práve ten? Obsah kosodrevinového oleja v týchto prípravkoch podporuje liečebné procesy vlastné telu, zlepšuje prekrvenie a príjemne chladí.

Krásne telo

 

Allga San – kosodrevinový gél

obsahuje cenný kosodrevinový olej z oblasti Allgäu, extrakt z arniky, vitamín E, etanol, mentol. Žiadaný efekt dosiahneme ľahko – stačí masáž namáhaných miest po záťaži. Skvelým doplnkom k tomuto gélu je kosodrevinový roztok na kĺby a svaly. Je určený na natieranie bolestivých miest. Používa sa pri reumatických stavoch, pri poruchách periférneho prekrvenia, pri športových poraneniach, pri zvýšenom napätí svalov, bolestivom syndróme krčnej chrbtice, ale aj pri nočných kŕčoch v lýtkach. Roztok tiež obsahuje mentol, kosodrevinový olej, ale aj gáfor. Je hypoalergénny, príjemne chladivý a preniká hlboko do postihnutého tkaniva.

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach