Kurkuma – koreň Slnka

Doba prípravy 15 minútNáročnosť

Ak máte radi indickú alebo čínsku kuchyňu, určite máte v obľube aj karí korenie, ktorého základ tvorí kurkuma. Tomuto koreniu právom hovoria aj “Koreň Slnka”. Má množstvo liečivých účinkov na ľudský organizmus a okrem toho vraj doslova zázračne rozžiari pleť, zlepšuje náladu a vyháňa z tela všetky neduhy, ktoré by ná s mohli trápiť.

kurkuma

Tak to aspoň tvrdia v Indii a tradičná indická medicína ajurvéda. Pravda je taká, že Kurkuma, toto zlatožlté korenie, sa používa na liečebné účely už najmenej 6000 rokov. Koreň rastliny Curcuma longa obsahuje bohatý kokteil látok, ktoré sú zdraviu veľmi prospešné. Kurkuma je známa aj pod názvom indický šafran a v minulosti ju používali najmä na podporu činnosti pečene.

Postupom času však ľudia prišli na to, že kurkuma má ešte lepšie účinky vtedy, keď sa zmieša s inými koreninami – a tak vznikla zmes korení karí. Takáto zmes zvyčajne okrem kurkumy obsahuje ešte aj  čierne a kajenské korenie, koriander, rascu a iné korenia, v niektorých prípadoch ich môže byť ať 15 druhov. Preto aj zmesi karé korenia bývajú rôzne – od najjemnejších až po najostrejšie.

Čo je to kurkumín?

Najcennejšie v kurkume je práve žlté farbivo s názvom kurkumín, ktoré v tele funguje ako veľmi silný antioxidant, čiže chráni organizmus pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré okrem iných zdravotných problémov môžu spôsobovať aj predčasné starnutie.

Ďalej priaznivo pôsobí proti prieduškovej astme, zmierňuje zápaly kĺbov (najmä ramenných, kolenných a lakťových), účinne pôsobí proti reumatickej artritíde, znižuje hladinu cholesterolu a riziko trombózy, vyrovnáva poruchy menštruačného cyklu, podporuje trávenie a zdravú funkciu čriev, podporuje krvný obeh a funkciu pečene.

Okrem toho sa zaraďuje medzi účinné prírodné antibiotiká s antibakteriálnym a antivírusovým účinkom. Ľudová indická medicína používala , ale stále aj používa kurkumu ako prvú pomoc pri úrazoch – pri pomliaždeninách, modrinách, ale aj pri rezných ranách. Kurkuma vraj urýchľuje hojenie, čistí poškodené tkanivo a podporuje rast nových buniek.  Stačí vraj na ranu nasypať trochu čistého kurkumového prášku.

Kurkuma

Krásna pleť z kurkumy

Indické ženy a dievčatá nedajú na kurkumu ani dopustiť, pretože im pomáha udržať si krásnu pleť. Každý deň si oplachujú tvár vodou, v ktorej rozpustili trochu kurkumy – pleť sa vraj nádherne rozžiari a je chránená pred akné a podobnými kožnými problémami.

600_kurkuma

Kurkuma a psychika

Pravidelná konzumácia kurkumy priaznivo vplýva aj na psychiku – zlepšuje vraj náladu, pomáha človeku stáť oboma nohami pevne na zemi, mať zdravý úsudok a žiť naplno prítomnosťou. Okrem toho kurkumín viaže na seba aj nebezpečné kovy, ktoré okrem toho, že zaťažujú a otravujú organizmus, vplývajú aj na vznik aj Alzheimerovej choroby… Ako sa zdá, kurkuma je skutočne obdivuhodné korenie, ktoré nám môže len a len osožiť. Vyskúšate ju?

Rýchly dressing z kurkumy

Zmiešajte jednu lyžičku kurkumy s dvomi lyžičkami olivového oleja a štipkou čerstvo zomletého korenia. Týmto dressingom výborne ochutíte akýkoľvek zeleninový šalát. Môžete ho použiť aj k mäsu.