Larch alebo Smrekovec opadavý

Bachove kvetové esencie

Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše

Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, určite vašej pozornosti neuniklo ani zaujímavé čítanie na túto tému, ktorému sme sa venovali v uplynulom roku.V tomto roku na toto zaujímavé čítanie nadväzujeme a postupne vám chceme predstaviť 38 kvetov pre zdravie, čiže 38 kvetových esencií Dr. Bacha, ktoré  reprezentujú 38 negatívnych emocionálnych stavov a nálad.

Myslíte si, že dokážete stanoviť svoj typ a vybrať si esenciu, ktorá je vhodná na liečenie vašich problémov? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, čo je charakteristické pre konkrétne typy.

38 kvetov pre zdravie

Larch alebo Smrekovec opadavý (Larix decidua)

Konkrétny príklad:

Pocity a povahu človeka typu Larch asi najlepšie vystihuje príbeh jedného mladého gitaristu:

Larch alebo Smrekovec opadavý
Larch alebo Smrekovec opadavý

Už ako dieťa sa zaujímal o hudbu, hral na rôzne nástroje a napokon ostal pri gitare, pretože tá mu vyhovovala najviac. U nich doma ale nikto nemal veľký zmysel pre hudbu, a tak ho rodina, a najmä rodičia, v tejto jeho túžbe stať sa gitaristom nepodporili.

Navyše, v spoločnosti remeselníci nikdy nemali na ružiach ustlané, pokiaľ sa z nich, samozrejme, nestali mediálne hviezdy, takže názor “hudbou sa aj tak neuživíš” tohto mladého muža sprevádzal od detstva. On však vytrvale hral na gitaru a cvičil. Vyštudoval síce úplne inú školu ako hudobnú, ale srdcom ho to stále ťahalo k hudbe. Pracoval v jednom laboratóriu ako chemik, pretože potreboval mať nejakú stabilnú profesiu.

Hlboko v duši však stále sníval o gitare, kapele a koncertoch. Vo voľných chvíľach cvičil a hral, študoval hudobnú literatúru a zaujímal sa o všetko, čo s touto témou súviselo. Kedysi hral v niekoľkých amatérskych skupinách, ale vždy len krátko, pretože sa mu zdalo, že to, čo hrajú, mu nevyhovuje a že všetci ostatní sú aj tak lepší hudobníci než on.

Odrazu však dostal ponuku do novej amatérskej skupiny už celkom zrelých mladíkov a dobrých muzikantov a jeho vnútorné napätie narastalo. Vôbec si totiž neveril. Neveril, že má na to, aby cvičil a hral s kapelou, ktorá už niekoľkokrát vystupovala v menších večerných kluboch a ktorej členovia už spolu hrajú dva roky a poznajú sa. Vždy si niečo také prial, ale teraz, keď má povedať svoje áno – zrazu je neistý, potia sa mu ruky, zajakáva sa a je presvedčený, že je to veľmi veľký risk, že by sa blamoval, pretože na to aj tak nemá…

Charakteristika blokovaného stavu:

Je to len jeden z príbehov, v ktorom vnútorná nedôvera vo vlastné schopnosti a pocit menejcennosti niekomu bránia ísť za svojím cieľom a realizovať svoje skutočné túžby a sny.

Larch alebo Smrekovec opadavý
Larch alebo Smrekovec opadavý

Tento príbeh vystihuje Larch v negatívnom stave – rozpoltenosť medzi vnútornou túžbou a jej vonkajším naplnením, presvedčenie, že nemôžeme byť úspešní, pretože iní sú oveľa lepší a úspech nie je niečo, čo máme napísané v našom osude. Hlboký pocit menejcennosti, že všetci boli, sú a budú lepší…

Takto si Larch sám pre seba umelo vytvára hranice a obmedzenia. Nepokúša sa ani skúmať svoje schopnosti a vlohy a najmenšia myšlienka na to, že by predsa len mohol byť v niečom výnimočný a dobrý, stroskotá na vlastnom presvedčení, že nikdy nebude výnimočný v ničom, pretože všetci naokolo sú oveľa lepší…

Larch alebo Smrekovec opadavý
Larch alebo Smrekovec opadavý

Zvláštnosťou tohto typu je to, že ľudia typu Larch iným úspech nezávidia – jednoducho sa zmieria s tým, že sú neschopní a že tak to bude navždy. Sú tak veľmi presvedčení o svojom neúspechu, že si už vopred o nejaký úspech koledujú. Nechcú nič riskovať, pretože sa už vopred boja, že zažijú fiasko. Neuvedomujú si, že zdravé riskovanie  alebo zdravá odvaha sú skvelým kľúčom k odhaľovaniu vlastných schopností a talentu a k obnoveniu vlastnej sebadôvery.

Ako spoznáme typ Larch?

Typ Larch je možné ľahko rozpoznať aj podľa fyzického vzhľadu – obyčajne sú to veľmi príjemní ľudia, majú pokojné vyžarovanie, niektoré ich gestá majú v sebe niečo vznešené, takmer charizmatické.

Už na prvý pohľad zaujmú svojou neskutočnou schopnosťou. V rozhovore sa prejavia vždy ako veľmi tolerantní a radšej hovoria o iných než o sebe. Oceňujú úspechy iných ľudí a obdivujú ich za to, čoho dosiahli. Sami seba odsúvajú do úzadia a vnútorne sú presvedčení o tom, že oni sami by to tak nikdy nezvládli, pretože na to skrátka nemajú…

Títo ľudia dosť často mávajú bolesti chrbta či chrbtice. Niektorí z nich majú ešte aj stiahnuté a zvesené ramená, akoby ešte aj týmto chceli dať najavo, že majú málo odvahy a že sa “z boja” radšej stiahnu. Samozrejme, toto neznamená, že stiahnuté, povisnuté ramená alebo bolesti chrbtice mávajú len ľudia typu Larch, alebo že by esencia Larch bola prostriedkom na liečenie bolestí chrbtice!

Základnou témou, ktorú riešia ľudia typu Larch sami v sebe, je otázka totálnej nedôvery vo vlastné sily a schopnosti. To ich síce môže frustrovať, ale vyjsť z tohto bludného kruhu nedokážu. Esencia Larch pomáha tento negatívny stav prekonať. Neistým ľuďom dodá potrebnú sebadôveru a pomôže zmeniť pohľad na seba samého.

Potenciál v rozvinutom stave:

Larch je jednou z charakterových esencií a preto sa odporúča užívať ju najmä dlhodobo na skutočnú premenu zablokovanej povahovej vlastnosti.

Samozrejme, Larch je možné užívať aj krátkodobo, ak máme po nejakom neúspechu pocit menejcennosti a neveríme si, že ešte niekedy vôbec nejakú úlohu zvládneme. Esencia dodáva stratenú vieru vo vlastné sily a schopnosti. S touto vierou je potom človek schopný prijímať nové úlohy, realizovať svoje vízie a túžby a postaviť sa aj k možným problémom jasne a bez pochýb zoči-voči.

Silu vnútornej sebadôvery môžeme ukážkovo pozorovať na rôznych športových zápasoch, medzi rivalmi, keď sa často stáva, že nezvíťazí ten, kto má lepšiu fyzickú výdrž alebo taktiku, ale ten, ktorý je schopný tlak a napätie hry psychicky lepšie zvládnuť a až do poslednej chvíle nestratí vieru vo vlastné sily a schopnosti.

Špecifikum esencie:

Vzhľadom k tomu, že Larch je esencia, ktorá pomáha dodať sebadôveru, je potrebné dodať ešte jeden poznatok:

Larch alebo Smrekovec opadavý
Larch alebo Smrekovec opadavý

Esencia Larch skutočne dokáže zvýšiť sebadôveru, ale len tým, ktorí zápasia s vyššie uvedenými emocionálnymi blokmi. Energetická hodnota  tejto esencia často zvádza k tomu, aby sme ju užili či podali aj preventívne – napríklad pred skúškou alebo pred verejným vystúpením, či podobne.

Než sa pre tento krok rozhodneme, je vždy lepšie skúmať hlbšie emócie toho, kto pomoc potrebuje, aby sme si boli istí, že práve táto esencia je skutočne tá pravá – pre danú chvíľu a daný emočný stav. Potom je aj pomoc pri emocionálnych problémoch  efektívnejšia.

Esencia LARCH

Dôvera vo vlastné sily a schopnosti otvára brány k úspechu.

Pokračovanie nabudúce

Všetky produkty môžete na Slovensku zakúpiť vo vybraných lekárňach, obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou a bio produktami.

Ich zoznam nájdete na www.bachovaterapie.cz