Liečivá sila kvetov a rastlín

Vnútorná liečivá sila kvetov a rastlín

Kvety a rastliny majú svoju vnútornú liečivú silu, ktorú od pradávna využívali najmä ženy. Liečivá sila kvetov predchádzala dnešným umelým liečivám a vedomosti o nich sa šírili ústnou tradíciou podávanou z matky na dcéru. Tradícia čínskych herbárov spadá do doby 400 rokov p. n. l. a liečivé rastliny zaberajú v čínskej medicíne rovnako dôležité miesto ako akupresúra či iná metóda. Moderný čínsky bylinkársky liekopis obsahuje viac ako šesťtisíc položiek!

sila kvetov a rastlín

V minulosti boli liečivé rastliny takmer jediným liečebným prostriedkom a vedieť používať ich liečivú silu bolo jednou z metód prežitia. Dnes pôsobia predovšetkým v podpornej terapii. Pôsobia pomalšie a jemnejšie ako chemické liečivá, ale dokážu pozitívne vplývať na veľké množstvo ochorení. Sú teda rovnako dôležité ako v minulosti.

Vo vzťahu k liečebnej sile rastlín a kvetov možno hovoriť o troch dôležitých metódach:

kvetinová terapia, aromaterapia a homeoterapia, ktoré sú postavené na prírodných terapeutických princípoch. Bez ohľadu na to, ako priaznivo pôsobia, nerobia si nárok nahrádzať moderné medicínske postupy, ktoré sú nezastupiteľné u závažných chorôb, ale i v rozvinutých štádiách menej závažných ochorení.

Liečivé rastliny možno využívať pri prevencii, na podporu iných liečebných postupov, alebo v počiatočných štádiách ochorení – a to hneď niekoľkými spôsobmi. Tými najzákladnejšími sú príprava čajov (zalievajú sa sušené a čerstvé byliny), nálevov (byliny sa vylúhujú v uzavretej nádobe 6 – 8 hodín) alebo odvarov (tvrdšie časti rastlín – kôra, stonky, semená, korene – sa varia, aby sa vylúhovali potrebné látky). Silné odvary sa používajú v menšom množstve ako čaje a nálevy, alebo sa ďalej riedia vodou. Rastlinné tinktúry sú ešte koncentrovanejšie ako odvar. Pripravujú sa zväčša z alkoholu (príp. z jablčného octu).
Ďalšou možnou formou využitia liečivých rastlín sú masti a oleje, ktoré možno vyrobiť pomocou včelieho vosku, alebo rastlinného oleja. Tak možno pripraviť masti a krémy, masážne a vonné oleje.

Pri používaní byliniek si často ani neuvedomujeme, že pijeme, užívame a aplikujeme drogu.

Podľa tradície sa liečivé rastliny delia do kategórií podľa účinku. Štandardný výpočet účinkov však nie je celkom jednoznačný, pretože jedna rastlina môže mať viac rôznych účinkov. I keď súčasný trend je miešať väčšie množstvo byliniek v náleve či odvare, jednoduchšie a možno i účinnejšie je používať jednu alebo dve najlepšie vyhovujúce rastliny. Existujú výborné knihy o liečivých rastlinách, kde sa uvádza aj ich použitie.

Tu uvedieme ako príklad iba niektoré z nich :

?Rastliny vplývajúce na fyzické zdravie a čistiace krv – lopúch, žihľava, ďatelina lúčna

?Rastliny zmierňujúce bolesť – skorocel, kozlík, vŕba biela

?Rastliny proti žalúdočnej nevoľnosti – kôpor, fenykel, mäta pieporná

?Rastliny s protizápalovým účinkom – harmanček, ľubovník, vŕba biela

?Rastliny obsahujúce prírodné antibiotiká – cesnak, mäta pieporná, skorocel, rozmarín

?Rastliny s príjemnou vôňou, povzbudzujúce zažívanie – kôpor, fenykel, zázvor, mäta pieporná

?Rastliny s horkou chuťou povzbudzujúce trávenie – harmanček, chmeľ

?Rastliny s ukľudňujúcim účinkom – kostihoj, skorocel, okvetné lístky ruží

?Rastliny podporujúce potenie pri nachladení a horúčkach – kayenské korenie, čierna baza, cesnak, zázvor, mäta pieporná, rebríček

?Rastliny proti nespavosti – chmeľ, kozlík

?Rastliny liečiace dýchacie cesty – podbeľ, kostihoj, cesnak, yzop, divozel

?Rastliny na vonkajšie poranenia – aloe, kostihoj, netýkavka, skorocel, ľubovník

?Rastliny s relaxačným i účinkami – chmeľ, ďatelina lúčna, kozlík

?Rastliny dodávajúce energiu – nové korenie, kayenské korenie, gotu kola

Prípravky a elixíry z kvetov ovplyvňujú nefyzické zložky našej bytosti a pôsobia hlavne v emocionálnej rovine. Negatívne emócie, alebo negatívne myšlienkové vzorce, zablokované v mentálnom tele, nám často nedovoľujú jasne sa prejaviť. Prípravky zo špeciálne vybraných kvetov obsahujú pozitívnu energiu a menia tieto negatívne vibrácie. Otvárajú bloky a nastoľujú vnútornú rovnováhu a harmóniu. Liečia emocionálne ochorenie, alebo bránia jeho prepuknutiu.

Ani by nám nenapadlo, že :

?strach a neistotu možno liečiť kvetom osiky
?proti strachu z neznámeho kvetom červeného gaštana
?pri strachu o iných
?horcom – pri strate odvahy
?nedostatočný záujem o prítomnosť planou ružou
?pri nezáujme olivou
?pri vyčerpaní, keď je všetko jedno divokou horčicou 
?v hlbokých depresiách pupeňom gaštanu
?pri negatívnych predstavách
?prílišnú citlivosť voči vplyvu ostatných repíkom
?pri vnútornom trápení zemežlčou
?pri prílišnej úslužnosti vlašským orechom
?pri význam. životných zmenách
?trudnomyselnosť a zúfalstvo modrín
?pri pocitoch menejcennosti borovica
?pri pocitoch viny jedlý gaštan
?keď sa život stáva neznesiteľný vŕba
?pri pocitoch zášte a sklamania

Rôzne problémy:

čakanka – pri vlastníckych sklonoch
vínna réva – pri sklone k diktátorstvu
buk – pri prílišných požiadavkách voči ostatným
skalná ruža – pri prílišných požiadavkách voči sebe…

Bachova kvetinová terapia

Vo svete je známy Bachov prístup k využívaniu kvetov na terapeutické účely – tzv. Bachova kvetinová terapia. Tento anglický lekár, bakteriológ a homeopat vytvoril v polovici minulého storočia liečebný systém, založený na využívaní 38 kvetov, s cieľom harmonizovať ľudskú osobnosť. Objavil, že určité divoko rastúce kvety, kríky a stromy majú silu zvýšiť svojou energiou ľudské vibrácie a otvoriť naše kanály pre posolstvá duševného JA. „Majú podobnú silu ako krásna hudba alebo čokoľvek iné, veľkorysé a inšpirujúce, zaplaviť osobnosť všetkými cnosťami, povzniesť ju, dodať jej vnútorný mier a oslobodiť ju od vnútorných bolestí. Neliečia tak, že by priamo napadli chorobu, ale tak, že zaplavia telo krásnym chvením nášho vyššieho JA, v ktorého prítomnosti sa choroba rozpustí ako sneh na slnku.“ – napísal Bach o účinku kvetinových esencií. Podľa Bacha pravé liečenie nemôže existovať bez zmeny životného stanoviska, bez duševného mieru a vnútorného pocitu šťastia. Tým sa súčasne nepriamo zvyšuje i odolnosť človeka voči duševným a telesným chorobám. Koncentráty Bachových kvetov – kvetinové esencie – môžu teda slúžiť ako prevencia proti telesným ochoreniam a ako podpora pri odbornom ošetrení, aj keď ho samozrejme nemôžu nahradiť.

Aromaterapia

Medzi liečebnými metódami, ktoré pomáhajú odstrániť prvotné príčiny ochorení, zaujíma svoje špecifické miesto aromaterapia. Tá prostredníctvom éterických olejov tiež pôsobí predovšetkým v oblasti duševnej, i keď jej vplyv (podobne ako vplyv kvetinovej terapie) sa sprostredkovane odráža aj v oblasti fyzického zdravia. Aromaterapia vychádza z predpokladu, že človeka robia človekom predovšetkým jeho psychické prejavy. Tie sú určené mierou harmónie či disharmónie, ktorá v duševnej oblasti panuje. Práve tu má aromaterapia svoje hlavné pole pôsobnosti. Ak ju používame správne, pomáha odstrániť škodlivé emócie (agresivitu, nenávisť, apatiu, beznádej, strachy, obavy), ale i upokojiť dušu rozbúrenú prílišným dojatím, radosťou a jasaním – pretože vo svojom dôsledku oboje škodí rovnako. Éterické oleje pomáhajú priťahovať k sebe myšlienky ktoré nás podporujú a rozvíjajú a odpudzovať tie, ktoré nám škodia. Navyše – svojou chemickou podstatou – môžu éterické oleje pomôcť ovplyvňovať i fyzické telo: prostredníctvom masáží a kúpeľov. Aromaterapiu možno aplikovať samostatne alebo v kombinácii s homeoterapiou, kvetinovou terapiou, reflexnou terapiou, či s rôznymi masážami. Takýto postup však možno voliť iba s odborným vedením.

Výskum kvetov a rastlín sa v posledných rokoch sústreďuje na ešte ďalej siahajúci nevyčerpateľný rezervoár ich účinných látok. Tie sa samozrejme dajú využívať nielen na terapeutické, ale i na kozmetické účely. Môžeme sa tešiť, čím nás odborníci v blízkej budúcnosti prekvapia…