Máte nafúknuté bruško a problémy s trávením?

Máte problémy s trávením a vylučovaním?

Alebo vás trápi, že vaše bruško je niekedy nafúknuté ako balón a trpíte plynatosťou? Tak to sú teda nepríjemné pocity – najmä ak sa často opakujú a sužujú nás aj vtedy, ak to s jedlom naozaj nepreháňame a napriek tomu nám tieto problémy konplikujú každodenný bežný i spoločenský život. Čo nám tieto problémy spôsobuje a ako ich možno riešiť?

zena bolesti bruchaTrápi to mnohých…
Plynatosť, nafukovanie alebo meterorizmus je problém, ktorým trpí oveľa viac ľudí, než by sme si možno mysleli – v ambulanciách gastroenterológov sa na tieto neduhy sťažuje asi 30 % pacientov. Niekedy sú nadúvanie a plynatosť spôsobené nevhodnou skladbou stravy, či nápojmi, inokedy takýto problém môžu spôsobovať lieky, inokedy môže mať takéto nepríjemné dôsledky aj rýchle a hltavé jedenie., alebo aj rozprávanie pri jedení. Dôvodom však často môže byť aj neznášanlivosť mliečnych výrobkov – laktózová intolerancia, či celiakia.

Čomu by sme sa mali vyhýbať?
Ak máme problémy s trávením a nafukovaním, mali by sme sa vyhýbať strukovinám, obmedziť cesnak, cibuľu, karfiol, kapustu, brokolicu, kel, sušené slivky, hrušky, marhule, hrozienka, solené oriešky, silno solené a korenisté jedlá, alkohol aj pivo. Pozor by sme si mali dať aj na šumivé a bublinkové nápoje, a to alkoholické, aj nealkoholické (aj na bublinkové minerálky). Problémy s nadúvaním však môže spôsobiť aj taká banalita, ako napríklad žuvanie žuvačky alebo fajčenie či pitie nápojov cez slamku. Obmedzte sladené nápoje, kysnuté koláče, chlieb a cestoviny – ak si ich aj doprajete, nejedávajte ich večer.

800_19.7.2013_Biopron_Premium_30tbl_RGB_SKNajlepšia je prevencia
Pri problémoch s nafukovaním najlepšie pomáha prevencia – správna životospráva, vyhýbanie sa potravinám, o ktorých vieme, že tento problém spôsobujú a užívanie kvalitných probiotík, ktoré sa postarajú o správnu mikroflóru v našom tráviacom trakte. Ak si teda chceme zabezpečiť dokonalú prevenciu pred nafukovaním a obmedziť svoje problémy s trávením, zaraďme do svojho každodenného programu aj užívanie kvalitných probiotík. Už po pár dňoch ich užívania zistíme, že nám lepšie trávi, že nemáme problémy s vylučovaním, nafúknuté bruško spľasne a nafukovanie sa eliminuje na najnižšiu možnú mieru, alebo úplne prestane.

Kvalitné probiotiká sú také, ktoré obsahujú viac ako jednu miliardu živých baktérií  jednej kapsule a pozostávajú aspoň z 3 – 4 probiotických kmeňov. Pri výbere probiotík v tabletách by sme mali zohľadňovať svoj životný štýl a vybrať si také, ktoré nám najlepšie vyhovujú. Preto je dôležité všimnúť si napríklad aj takú informáciu, či je potrebné probiotiká uskladňovať v chladničke, alebo nie. Takto zabezpečíme prežitie všetkých užitočných a zdraviu prospešných baktérií v kapsule. V prípade, že vela cestujeme, alebo sa pohybujeme v teplých krajinách, kde nemáme vždy naporúdzi chladničku, vyberme si probiotiká, ktoré si nevyžadujú uskladnenie v chladničke.

Čo všetko nám ešte môže pomôcť?
Okrem toho pomáha aj popíjanie bylinkových čajov (feniklový, harmančekový, mätový) a jesť radšej viackrát denne menšie porcie jedla ako veľké porcie a menej často. Naučme sa do jedla pridávať bylinky a koreniny, ktoré pomáhajú tráveniu a zmierňujú plynatosť – napríkla rozmarín, šalviu, rascu, či fenikel, majorán, tymián, bazalka, kôpor. Vhodnými potravinami sú napríklad aj zrelé banány, mango, paradajky, špenát, kyslomliečne a probiotické výrobky, citronáda, aj zázvorový nápoj.

Kedy vyhľadať lekára?
V prípade, že aj napriek preventívnym opatreniam a  správnej životospráve problémy s nafukovaním, plynatosťou a vylučovaním neustanú, je potrebné navštíviť lekára, aby urobil potrebné vyšetrenia a aby zistil, či problém naozaj spôsobuje nevhodná skladba potravín, alebo či jestvuje nejaká organická príčina.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach