Máte žilové problémy?

Podľa posledných štatistických údajov až 73 percent Slovákov má prejavy chronickej žilovej nedostatočnosti. Počiatočné príznaky ochorenia – rozšírené metličky – sa zistili u 19 percent Slovákov. Žilové ochorenia na rôznom stupni závažnosti postihujú aj mladšie ročníky.

žilové problémy

Kladiete si otázku: „Prečo práve ja trpím žilovým ochorením?“

žilové problémyTakto to celé funguje…

Naše žily denne prepravujú približne 7000 litrov krvi. Aby sa krv dostala z najnižšieho miesta dolných končatín smerom k srdcu, žily musia prekonávať zemskú príťažlivosť. Na prekonanie zemskej gravitácie využíva žilový systém nasávací účinok samotného srdca. Žily sú vybavené chlopňami, ktoré uľahčujú návrat krvi do srdca. Svaly dolných končatín obklopujú žily, pri chôdzi a telesnej námahe dochádza k ich stláčaniu a pumpovaniu krvi smerom k srdcu. žilové problémyNajdôležitejšie mechanizmy v tomto procese sú lýtkový sval, ktorý sa nazýva aj lýtková pumpa a žilové chlopne   ( tie napomáhajú návratu krvi zo žíl do srdca ). Počas chôdze a cvičenia sa lýtkové svaly opakovane zmršťujú a uvoľňujú. Pri kontrakcii svaly stláčajú žily.  Tento tlak spôsobí otvorenie žilových chlopní a umožní prúdeniu krvi smerom k srdcu.

Následky oslabenia žilovej steny môžu byť nepríjemné

žilové problémyKeď svaly nepracujú a lýtkový sval je uvoľnený, krv sa vracia späť. Vtedy sa žilové chlopne tesne uzatvoria a zabraňujú, aby sa krv vracala späť do nôh. Prvotnou príčinou je oslabenie žilovej steny, či už vrodené alebo poškodené chorobným procesom a jej následné rozšírenie. Krv v nohách neprúdi tak, ako má. Následkom rozšírenia žily, žilové chlopne prestanú dovierať, čo spôsobuje reflux. Krv sa v rozšírených žilových vačkoch začne hromadiť, časť sa dokonca vracia naspäť. Ak sa tento stav nelieči, môže to mať za následok výskyt chronického žilového ochorenia. Jednotlivé príznaky sa líšia v závislosti od jeho závažnosti.

Môžu sa pociťovať ako:

svrbenie, opuch, pálenie, nočné kŕče, bolesť nôh, nepokojné nohy, pocit ťažkých nôh až viditeľné kŕčové žily

žilové problémy

Prečo treba kŕčové žily liečiť už od prvých príznakov?

Neliečené kŕčové žily môžu spôsobiť zápal žilovej steny a okolitého tkaniva s následným objavením sa opuchu. Okrem toho, krvné bunky môžu preniknúť zo žily do okolitého tkaniva a výsledkom je hyperpigmentácia kože. Najzávažnejšou formou neliečených kŕčových žíl je vred predkolenia. Z toho dôvodu je nutné liečiť kŕčové žily už od prvých príznakov. Hlavným rizikovým faktorom pre vznik žilového ochorenia je genetická predispozícia v kombinácii s inými faktormi, ako je dlhodobé sedenie alebo státie, obezita, pokročilý vek a tehotenstvo. Na vzniku kŕčových žíl sa podieľa aj užívanie antikoncepcie, nedostatok pohybu, fajčenie, nevhodná strava, tesné oblečenie, nevhodná obuv a niektoré ochorenia.

žilové problémy

 

Kompresívne pančuchy

Efektívnou, účinnou a neinvazívnou liečbou žilového ochorenia sú kompresívne pančuchy SIGVARIS.Táto liečba je založená na na jednoduchom a účinnom mechanickom princípe.  Elastický kompresívny odev vyvíja na žily odstupňovaný tlak, ktorý je najsilnejší v oblasti členku a najslabší v hornej časti pančuchy. Žily sú stlačené späť na ich normálny priemer.

žilové problémy

Najdôležitejším účinkom kompresných pančúch je poskytnutie podpory pre ,,lýtkovú pumpu“. To znamená, že kompresívne pančuchy majú maximálny účinok len vtedy, keď sú nohy v pohybe.

Jemným stláčaním žíl sa zlepšuje žilový prietok krvi smerom k srdcu, lieči sa opuch, znižuje sa riziko tvorby krvných zrazenín v žilách, zmierňujú sa symptómy a spomaľuje sa progresia žilového ochorenia. Kompresívne pančuchy sú používané na dlhodobú a kontinuálnu liečbu žilových ochorení. Predpokladom úspešnej liečby je tlak kompresívnych pančúch predpísaný lekárom na základe individuálneho profilu ochorenia pacienta.

žilové problémy

Kompresívne pančuchy SIGVARIS sú dostupné v rôznych farbách, modeloch a kompresných triedach, aby sa zabezpečila individuálnejšia liečba Špecializovaný predajca vo výdajni zdravotníckych pomôcok vám ochotne poradí vybrať model, vyhovujúci vášmu životnému štýlu. Švajčiarske pančuchy SIGVARIS dnes predstavujú svetovú jednotku v kompresívnej terapii. Nielenže majú klinickými skúškami dokázaný terapeutický účinok, ale sú aj vysoko módne. Dostupné sú vo viacerých modeloch v 1. až 4. kompresnej triede.

žilové problémy

Podporné pančuchy nie sú vhodné na terapeutické použitie, slúžia len ako prevencia.  Ak máte diagnostikované žilové  ochorenie, mali by ste nosiť zdravotné kompresívne pančuchy.

Spolu so zdravším životným štýlom môžu kompresívne pančuchy pomôcť znížiť riziko žilových ochorení.

žilové problémy

www.sigvaris.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach