Moringa – zázračný strom života a energie

Moringa karibská (Moringa Caribbean) nazývaná tiež „zázračný strom“, obsahuje najväčšie množstvo vitamínov a minerálov zo všetkých rastlín na svete. Tento pozoruhodný strom, ktorý pôvodne pochádza z Indie, rastie voľne v karibskej oblasti a dorastá až do výšky 14 metrov!

Moringa Caribbean

Širokospektrálna rastlina

Moringa, okrem iného, má skvelú povesť širokospektrálnej rastliny a s úspechom sa ako všeliek využíva v tradičnej ajurvédskej medicíne. Uvádza sa, že už len samotný list Moringy má pozitívny účinok pri viac než 300 chorobách.

Obsah živín, ktoré v sebe skrýva Moringa, je obdivuhodný

Moringa, je bezpochyby vôbec najbohatšou rastlinou na živiny aká je doteraz známa. Množstvo cenných živín a životne dôležitých látok v optimálnom pomere sa nachádza predovšetkým v listoch alebo v prášku z listov. Osobitne treba spomenúť vysoký obsah aminokyselín, pretože v listoch sa našlo až 18 z 20 známych esenciálnych aminokyselín. Ľudský organizmus ich nedokáže sám vyrobiť, sú však dôležitým faktorom pre prenos kyslíka v tele, schopnosť koncentrácie a mnohé dôležité funkcie mozgu.

Moringa Caribbean

V Moringe bol zistený aj vysoký podiel antioxidantov. Sú nevyhnutné pre dobré fungovanie organizmu, pretože nás chránia pred voľnými radikálmi, ktoré môžu byť často príčinou ochorení. Takzvané ORAC hodnoty („oxygen radical absorbance capacity“), pomocou ktorých sa dá zistiť, do akej miery sú zachytávané voľné radikály, sú pri moringe významne vyššie ako pri iných rastlinách. To dokazuje mimoriadne dobré antioxidačné vlastnosti rastliny.

Tajomný zeatín

Zaujímavou je aj nedávno objavená zložka zeatín. Prekvapivo obsahujú listy Moringy až 1000-krát viac zeatínu ako iné rastliny. Zeatín je vlastne rastový hormón, ktorý je zodpovedný za to, že Moringa tak rýchlo rastie,  pretože sa v nej nachádza v hojnom množstve. V našom tele funguje zeatín však ako chemický prenášač, ktorý sa stará o to, aby všetky dôležité vitálne látky, ktoré sa v Moringe nachádzajú, mohli byť ľudským organizmom prijaté a využité. Ďalšia prednosť: zeatín blokuje odbúravanie chlorofylu v listoch. Vďaka tomu sa proteíny a vitálne látky nachádzajúce sa v listoch Moringy odbúravajú výrazne pomalšie, čo je veľkou výhodou pre ďalšie spracovanie listov na prášok, pretože aj v ňom ostanú živiny dlho zachované. 

Čo všetko Moringa obsahuje?

Listy Moringy obsahujú vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ako aj vitamíny A, C, D, E a K, ďalej obsahujú cez 46 antioxidantov a 92 rôznych druhov živín ako aj 26 protizápalovo pôsobiacich látok a vyše 20 aminokyselín (chránia pred voľnými radikálmi) a vysoký podiel cenných mastných kyselín Omega -3, -6, -9.

  • Okrem toho, Moringa obsahuje aj horčík, ktorý stimuluje krvný obeh, mangán: (prispieva k zdraviu kĺbov a celého pohybového aparátu), chróm (pomáha odbúravať stres), bór (používa sa pri liečbe osteoporózy), železo (je dôležité pre zásobovanie buniek kyslíkom) a zinok (v organizme pôsobí protizápalovo).
  • Z doteraz preskúmaných rastlín má Moringa najvyššiu koncentráciu chlorofylu       zázračnej látky zeatín, ako aj veľa salvestrolov, ktoré sú odpoveďou prírody na rakovinu.

Ako možno využiť účinky Moringy?

Podobne ako vlastne všetky ostatné časti stromu Moringa, dajú sa aj jej listy mnohostranne využiť. V krajinách pôvodu sa konzumujú väčšinou surové, varené, dusené alebo pražené. Pripravuje sa z nich však aj čaj, ktorý sa tradične pije ako prevencia proti chorobám a na podporu zdravia, ale používa sa aj zvonku, napr. pri kožných problémoch. V našich zemepisných šírkach je však dôležitý predovšetkým prášok z listov Moringy. Listy totiž sušením a zomletím získajú trvanlivosť, bez toho, aby stratili svoj účinok, a dajú sa dopraviť priamo k nám domov. Napríklad vo forme kapsúl nám tak zázračný strom z Ďalekého východu poskytuje našu dennú extra porciu všetkých spomínaných živín a vitálnych látok. 

Moringa Caribbean

Pre koho je Moringa  predovšetkým vhodná?

Mnohostranne využiteľnú univerzálnu rastlinu Moringa možno odporučiť každému, kto chce pokryť svoju dennú extra potrebu mnohých dôležitých vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov bez toho, aby musel siahnuť k synteticky vyrábaným výživovým doplnkom. Konzumácia listov alebo prášku z listov Moringy tak môže pomáhať pri nedostatočnej výžive alebo podvýžive, chudokrvnosti, bolestiach hlavy, kolísavom krvnom tlaku, sklonom k zápalom a kožným infekciám, hnačke či horúčke. Existujú však určité skupiny osôb, ktorým sa konzumácia rastliny osobitne odporúča, a to aj vtedy, ak netrpia žiadnymi z uvedených ťažkostí.

Komu ešte možno Moringu odporúčať?

Počas tehotenstva a dojčiacim mamičkám

Prášok z listov Moringy alebo listy konzumované ako doplnok stravy počas tehotenstva môžu podporiť zdravý vývin plodu a pozitívne ovplyvniť tvorbu materského mlieka.

Prospieva zdraviu detí

Nielen pre dojčatá, ale aj pre staršie, vyvíjajúce sa deti je konzumácia Moringy prínosom, pretože veľké množstvo v nej obsiahnutých živín a stavebných látok má pozitívny účinok na ich rast a predovšetkým na vývin mozgových a nervových buniek. Okrem toho, vysoký obsah vitamínu C posilňuje imunitný systém detí. 

Ocenia ju aj športovci

Výkonnostní športovci alebo ľudia, ktorí sú všeobecne vystavení veľkému tlaku na podávanie výkonu, by mali osobitne dbať na vyváženú stravu, pretože majú zvýšenú potrebu živín a vitálnych látok. Moringa im môže pomôcť v zabezpečení prijímania všetkých esenciálnych vitamínov, minerálnych látok a bielkovín vo vhodnej forme a tak si úplne prirodzeným spôsobom zachovať svoju výkonnosť.  Je tomu tak vďaka vysokému podielu železa a vitamínov A a C v Moringe, ktoré sa starajú o to, aby bola krv neustále zásobovaná dostatkom kyslíka a stabilizoval sa krvný obeh. Okrem toho môžu početné aminokyseliny a vysoký obsah vápnika pozitívne ovplyvniť rast svalovej hmoty. Antioxidanty poskytujú dodatočnú ochranu bunkového tkaniva pri zvýšenej telesnej námahe. 

Seniori pre zdravie a vitalitu

Konzumácia Moringy sa odporúča aj starším ľuďom, aby ostali fit a vitálni do vysokého veku. Vyváženou stravou bohatou na živiny možno predísť množstvu problémov spojených s vyšším vekom. Listy Moringy  pritom predstavujú optimálny zdroj všetkých životne dôležitých látok, ktoré starší ľudia potrebujú. 

Vegeteriáni, vegáni a ďalší…

Moringa má význam aj pre vegetariánov, ale predovšetkým pre vegánov, pretože títo často trpia príznakmi nedostatku niektorých látok. Mnohí sa preto pýtajú, ako môžu pokryť svoju potrebu bielkovín, vápnika a železa a zároveň sa zrieknuť potravín živočíšneho pôvodu. Obsahové látky v listoch môžu tento problém vyriešiť, pretože obsahujú viac proteínov ako vajcia alebo jogurt, výrazne viac železa ako špenát a niekoľkonásobne prekračujú obsah vápnika v mlieku. 

Náš tip pre zdravie:

Moringa Caribbean Complete

Moringa Caribbean

obsahuje 120 kapsúl vysokokvalitného prášku z listov stromu Moringa obohateného o prírodný vitamín D, vitamín B12 a extra dávku vitamínu C extrahovaného z plodov šípky. MORINGA CARIBBEAN COMPLETE je dokonalou a ľahko vstrebateľnou zmesou vitamínov, minerálov a antioxidantov v správnej kombinácii priamo z dielne prírody.

Moringa Caribbean je v súčasnosti považovaná za jednu z najkomplexnejších superpotravín na svete. Je bohatým zdrojom vápnika, horčíka, železa, fosforu, vitamínu E, A ale aj vitamínov skupiny B. K dokonalosti a úplným zdravotným účinkom jej chýba len extra dávka vitamínu D, vitamínu C a B12.  Produkt COMPLETE je obohatený práve o tieto vitamíny!

Kedy siahnuť po Moringa Caribbean Complete?

  • ak sa cítite dlhodobo unavení
  • pri zníženej imunite a častej chorobnosti
  • pri častých zápalových ochoreniach
  • pri prevencii pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, diabetom a chronickými civilizačnými ochoreniami
  • pri prevencii osteoporózy