Nočné výjazdy do chladničky pod kontrolou

Každý z nás už minimálne raz za život zhrešil jedlom. Niekedy si jednoducho nedokážeme odoprieť nočné nájazdy na chladničku, schovávanie tabuliek čokolády pod perinou alebo nekonečné šuchotanie zemiakovými lupienkami pri televízii. Ak sa pre vás podobné zvyky stanú pravidelnosťou, máte problém. Váš organizmus na ne zareaguje nielen zvýšením telesnej hmotnosti, ale aj možnými zdravotnými komplikáciami.

do chladničkyPrejedáme sa z rôznych dôvodov. Stačí, ak sa pokazia vzťahy v práci či v rodine, alebo len tak, pretože sú práve sviatky a vnútorne si dovolíme dopriať si viac ako inokedy. Zvýšenú chuť do jedla spôsobujú aj nezdravé potraviny, ktoré denne konzumujeme. Sladkosťami, bielym pečivom, vyprážanými ťažkými jedlami a neodolateľnou ponukou v zariadeniach s rýchlym občerstvením telo dopujeme neúmerným množstvom tukov a nasýtenými mastnými kyselinami.

Neustále prejedanie je príčinou vzniku mnohých zdravotných problémov, ku ktorým patrí obezita alebo kardiovaskulárne ochorenia. Okrem toho nadmernou konzumáciou nevhodných potravín sa v organizme oslabuje imunitný systém a telo je náchylnejšie podľahnúť vírusom, ktoré nás denno-denne obklopujú.

do chladničkyPozor na jarné vírusy
Príchod jari so sebou prináša nielen prvé slnečné lúče, ale aj pocit psychickej a fyzickej únavy. Ak sme telo počas zimy zasycovali len nezdravou stravou, ľahko podľahne niektorému z jarných vírusov. Jedným z tých menej príjemných je črevná chrípka. Neustále preháňanie na toaletu nezlepší náladu nikomu z vás. V prípade, že vás podobné ťažkosti postihnú, mali by ste začať jesť diétne jedlá a zvýšenú pozornosť venovať pitnému režimu. Pomôcť vám môže aj niektorý z voľnopredajných liekov, ktoré dostanete v lekárni. Jedným z nich je napríklad Imodium, jeho jedinečnosť spočíva v tom, že dokáže zaúčinkovať veľmi  rýchlo, niekedy už do hodiny od užitia kapsule.

do chladničkyZačnite sa detoxikovať
Komplikáciám z prejedania ako aj nepríjemným vírusovým ochoreniam sa môžete vyhnúť, ak zmeníte spôsob stravovania. Posilníte tak imunitu a vaše telo nebudú obývať nebezpečné toxické látky. Na začiatok by ste sa mohli detoxikovať. Jar je jedným z najideálnejších období na očistu. Ak sa na ňu dáte, skúste obmedziť príjem živín, ktoré majú na váš organizmus negatívny vplyv a zabezpečte mu dostatočný prísun vlákniny v podobe ovocia, zeleniny, strukovín a obilnín. Nezabúdajte ani na pitný režim. Riadiť by ste sa mali pravidlom, že optimálne je vypiť tri až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov telesnej hmotnosti denne. Podporné účinky na čistenie organizmu má aj petržlen, cesnak, rebarbora alebo vinič.

Správnou životosprávou by ste mali minimalizovať negatívny vplyv potravín na vaše telo. Potom už pre vás bude hračka dostať pod kontrolu nočné výlety do chladničky.

Katarína Pružinová