Probiotiká pre lepší spánok

Súvisí spánok s črevnou flórou? Pomáhajú probiotiká?

Počet ľudí, ktorí majú problémy so spánkom stále rastie. Môžu za to stresy, obavy o prácu, financie, ale aj zdravotné problémy, či neúspešné vzťahy. S nespavosťou je ťažké bojovať, ale existuje viacero spôsobov, ako si pomôcť ešte skôr, ako sa rozhodneme užívať lieky na spanie. Tie nie sú riešením.

Probiotiká
Photo by Ivan Obolensky from Pexels

Kvalitný spánok je nevyhnutný pre náš mozog, celkové zdravie, ale aj výkonnosť a pracovný úspech. Ovplyvňuje našu náladu, schopnosť rozhodovať sa, sústredenosť. Pre niekoho sú pomocou bylinky alebo melatonín, pomôcť môže dokonca aj strava obohatená o probiotiká. Ako je to možné?

Prekvapivá súvislosť

Nový výskum naznačuje, že kľúčom k lepšiemu spánku môže byť črevná flóra. Toto zistenie nasleduje krátko po objavení súvislosti črevnej flóry a fungovania mozgu, ktoré so sebou veľmi intenzívne súvisia. Je známe, že črevná flóra ovplyvňuje imunitu, má súvislosť s apetítom, obezitou, reguláciou glukózy, citlivosťou na inzulín. Probiotické výživové doplnky môžu ovplyvniť mozog tak, že nám pred spaním nebude dávkovať rozbor udalostí z celého dňa a problémov, ktoré máme v najbližšej dobe vyriešiť.

Proti stresu

Lekársky výskum potvrdil, že probiotiká nám môžu pomôcť bojovať s každodenným stresom už zhruba dva až štyri týždne od začiatku ich užívania. Rovnako bolo zistené, že ľudia, ktorí trpia depresiou, majú v črevnej mikroflóre viac zlých baktérií. Funguje to aj naopak, nedostatok spánku môže spôsobiť zlú náladu a úzkostné i depresívne stavy.

Ako môžu probiotiká v črevách zlepšiť spánok?

Osídlenie našich čriev je zodpovedné za tvorbu neurotransmiterov, ktoré ovplyvňujú náladu a regulujú spánok. Patria sem: dopamín, kyselina gama-aminomaslová (GABA) a serotonin. Až 90 percent serotonínu produkujú naše črevá. Ako sme spomenuli, črevná mikroflóra ovplyvňuje aj imunitu. Ak sa v tele vyskytuje zápal, spánok môže byť slabší a menej kvalitný. 

Čo ešte môže pomôcť?

K lepšiemu spánku môže prispieť cvičenie, ale nie vo večerných hodinách, niektoré čaje a dokonca aj niektoré potraviny. Najmä zelenina a ovocie s vysokým obsahom vlákniny, semiačka a celozrnné potraviny.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach