Red Chestnut alebo Červený gaštan

Bachove kvetové esencie

Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše

Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, určite vašej pozornosti neuniklo ani zaujímavé čítanie na túto tému, ktorému sme sa venovali v uplynulom roku.V tomto roku na toto zaujímavé čítanie nadväzujeme a postupne vám chceme predstaviť 38 kvetov pre zdravie, čiže 38 kvetových esencií Dr. Bacha, ktoré  reprezentujú 38 negatívnych emocionálnych stavov a nálad.

Myslíte si, že dokážete stanoviť svoj typ a vybrať si esenciu, ktorá je vhodná na liečenie vašich problémov? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, čo je charakteristické pre konkrétne typy.

38 kvetov pre zdravie

Red Chestnut alebo Červený gaštan (Aesculus carnea)

Red Chestnut

Charakteristika blokovaného stavu:

Nemôžem zaspať, keď môj syn nie je v noci doma. Keď ide s kamarátmi niekam von, som nervózna a čakám, až sa vráti. Až potom zaspím. Medzitým sa len tak prevaľujem v posteli a presviedčam sa, že už čoskoro príde, ale stále sa bojím, že sa mu niečo stane. Títo mladí si vôbec neuvedomujú, aké nebezpečné je túlať sa po nociach po rôznych kluboch. Keď čítam v novinách, čo všetko sa môže stať, tak mám oňho vážne strach… ” priznala jedna matka takmer dospelého syna.

Obavy o našich blízkych, strach, že sa im niečo nepríjemné môže stať, to je typický obraz negatívneho stavu ľudí typu Red Chestnut. Týmto pocitom sa snažia dať najavo lásku svojim milovaným.

Red Chestnut

Takmer všetci máme v sebe – výchovou a vinou ustrnutých spoločenských predstáv – zakódovaný pocit, že láska súvisí so strachom a že ak máme o niekoho strach, je to dôkaz, že ho naozaj milujeme. Strach sa kladie na úroveň lásky a tak sa nemôžeme čudovať, že táto negatívna emócia ovláda toľko vzťahov a že vnáša medzi ľudí toľko nešťastia a smútku.

Strach o našich blízkych však nie je ničím iným než obyčajným strachom o seba, ktorý projektujeme do druhého v snahe mať a udržať si jeho pozornosť. Očakávame, že ak bude vedieť, že sa oňho bojíme, bude konať podľa našich prianí – a takto od neho dostaneme dôkaz, že aj on nás má rád.

Neuvedomujeme si však, že takto zasahujeme do jeho vnútornej slobody a berieme mu šancu na poznávanie a rozvoj. Dôvera a ochrana sú správne, ale strach je vždy deštruktívny a nikdy nikomu nepomohol dostať sa ďalej. Samozrejme, pokiaľ sa nerozhodneme prekonať ho. V takom prípade je strach výzvou k prekonaniu nejakej našej slabosti

Red Chestnut

Strach však môžeme projektovať do druhých aj preto, že chceme mať situáciu pod kontrolou. Obávame sa, aby sa niečo nestalo, pretože ak by sa stalo, budem to zase len ja, kto bude musieť všetko dať opäť do poriadku. Takýmto spôsobom sa však staviame proti prúdu života – ak sa niečo naozaj stane, má nás táto udalosť niečo naučiť.

Brániť druhým robiť chyby a snažiť sa udržať všetko pod kontrolou (toto sa týka najmä rodičov), znamená nedať deťom šancu na poznávanie života, na to, aby sa samy naučili porozumieť tomu, aké zásady a pravidlá život má a ako treba s nimi zaobchádzať..

Pravdaže, v tomto prípade však nemáme na mysli takzvanú voľnú (či skôr svojvoľnú) výchovu, ktorá nedáva deťom žiadne hranice a dovoľuje im robiť robiť si, čo chcú. Nech sa učia samy…!

Aký je negatívny stav Red Chestnut?

Typy Red Chestnut ovláda veľká neistota, a preto sú schopné doslova sa na druhého zavesiť, v snahe zabrániť tomu najhoršiemu. A pokiaľ to nejde, ich myšlienky sa neustále točia okolo toho, čo všetko sa môže stať, keď práve nemajú situáciu pod kontrolou. Sú z toho potom vyčerpaní,pričom jedna hrozná vízia strieda druhú, a nie sú schopní sa z tohto kruhu vymaniť.

V snahe ochrániť svojich blízkych tak veľmi podliehajú strachu o nich, že si vymýšľajú a predstavujú neexistujúce katastrofy a nebezpečenstvá, o ktorých sú presvedčení, že sa im môžu prihodiť. Takto vlastne žijú v neustálom strachu a pochybách, nedokážu sa otvoriť životu a prijať situáciu takú, aká je, a vnútorne rásť na výzvych, ktoré život prináša. Nie sú vnútorne slobodní, a preto bránia aj vnútornému rozvoju svojich blízkych.

V negatívnom stave Red Chestnut sa môžu ocitnúť nielen matky, ktoré sa strachujú o svoje deti, ale rovnako tak aj tí, ktorí sa starajú o ťažko chorého alebo postihnutého človeka. Ich strach z vývoja situácie a zo zhoršenia stavu môžu prerásť rámec únosnosti a namiesto dôvery v hlbší zmysel života, kde v láske a porozumení sa starajú o toho druhého, mu poskytujú len napätie a neustály strach. A všetci dobre vieme, že strach nie je správnym radcom, ani liečiteľom.

Do negatívneho stavu Red Chestnut sa môžu dostať aj rodičia, ktorých dieťa opúšťa domov a rozlieta sa do sveta. Obavy o jeho budúcnosť, alebo strach z toho, že nezvládne samostatný život, môžu byť niekedy krátkodobé, ale inokedy sa s nimi niektorí ľudia nedokážu dlho vysporiadať. Strach o budúcnosť svojich potomkov im bráni tešiť sa z toho, že ich deti sú už dospelé, že stoja na vlastných nohách a že oni ako rodičia naplnili svoju úlohu.

Potenciál v rozvinutom stave:

Red Chestnut je esenciou, ktorá pomáha prekonať strach o blízkych, obavy o ich budúcnosť a o ich počínanie. Ľudia v pozitívnom stave sú svojim blízkym vždy nápomocní, ale nezasahujú do ich slobody a neobťažujú ich svojimi strachmi, obavami alebo snahou o kontrolu. Prejavujú svojim blízkym porozumenie a rešpektujú ich rozhodnutia.

Výpovede mnohých klientov, ktorí boli v negatívnom stave Red Chestnut a po dlhší čas užívali túto esenciu, sa zhodujú v tom, že z nich po nejakom čase spadla ťažoba, túžba mať všetko pod kontrolou a chcieť o svojich blízkych vždy všetko vedieť.

Často najmä rodičia odrastených detí potvrdzujú, že keď sa menej vmiešavali do života svojich potomkov, ich vzájomný vzťah sa zlepšil.

Strach nám totiž často bráni prežívať vzťahy v dôvere a láske. Falošná predstava, že strach je jedným z prejavov lásky, vedie iba k závislosti a nedorozumeniu. A s tým má skutočná láska len málo spoločného.

Špecifikum esencie:

Red Chestnut je výborná esencia pre strach o zvieratá. Mnohí majitelia štvornohých miláčikov si o nich robia starosti, snažia sa z ich správania vycítiť, čo potrebujú a veľa náznakov si vo svojom strachu zvyčajne vysvetľujú mylne.

Potom každú chvíľu znepokojene behajú za veterinárom a vypytujú sa na všetky detaily, len aby sa uistili, že robia všetko správne a že s ich miláčikom je všetko v poriadku. Nevšímajú si, že zvieratá majú zvláštnu schopnosť liečiť sa sami – ak na to majú priestor a pokoj, ktorý im večne vydesený majiteľ, samozrejme, len ťažko dokáže dopriať.

Esencia Red Chestnut učí, že manipulácia a závislosť nie sú prejavmi náklonnosti a lásky.

Pokračovanie nabudúce

Všetky produkty môžete na Slovensku zakúpiť vo vybraných lekárňach, obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou a bio produktami.

Ich zoznam nájdete na www.bachovaterapie.cz