Rock Rose alebo Devätorník peniažtekovitý

Bachove kvetové esencie

Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše

Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, určite vašej pozornosti neuniklo ani zaujímavé čítanie na túto tému, ktorému sme sa venovali v uplynulom roku.V tomto roku na toto zaujímavé čítanie nadväzujeme a postupne vám chceme predstaviť 38 kvetov pre zdravie, čiže 38 kvetových esencií Dr. Bacha, ktoré  reprezentujú 38 negatívnych emocionálnych stavov a nálad.

Myslíte si, že dokážete stanoviť svoj typ a vybrať si esenciu, ktorá je vhodná na liečenie vašich problémov? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, čo je charakteristické pre konkrétne typy.

38 kvetov pre zdravie

Rock Rose alebo Devätorník peniažtekovitý (Helianthemum nummularium)

rock rose

Charakteristika blokovaného stavu:

Slovom “panika” sa v bežnej reči označuje stav, v ktorom si človek odrazu nevie rady a popadne ho strach. Zrazu začne konať neočakávane a pod tlakom obrovského stresu.

Panický krik, panická hrôza, spanikáriť – to sú obyčajné výrazy, ktoré používame k popisu správania, aké sa vymyká z normálnych koľají, keď je niekto nejakou záležitosťou taký zaťažený a emocionálne postihnutý, že si odrazu vôbec nevie rady.

V poslednom čase bývame svedkami takýchto situácií dosť často, pretože mediálne správy sú doslova prešpikované takýmito katastrofickými udalosťami, takže obrazy ľudí, ktorí sa ocitli v stave totálneho zúfalstva, krízy a paniky, už nie sú nikomu cudzie. Panika sa podvedome stala súčasťou nášho každodenného života – stačí si len otvoriť noviny, alebo si pozrieť televízne spravodajstvo.

Napriek tomu, je veľký rozdiel, ak sa na takéto udalosti pozeráme v televízii, alebo sme ich priamym svedkom, či účastníkom. V takej chvíli totiž naozaj konáme úplne ináč, než keď si podobnú situáciu predstavujeme a hovoríme si, čo by sme asi robili…

Stav paniky zablokuje v človeku akúkoľvek schopnosť reálne a rozumne uvažovať, zablokuje akýkoľvek kontakt so sebou samým a jeho konanie nadobúda iracionálny charakter. Preto nie je žiadnou zvláštnosťou, ak ľudia, ktorých sa zmocní panika, začnú odrazu kričať, zúfalo sa rozplačú, alebo bezcieľne utekajú niekam preč.

Je to všetko obranný reflex voči novej, nečakanej situácii, ktorá nás zastihla nepripravených. A vôbec nemusí ísť vždy len o katastrofu – niekedy je to len zlá správa, autonehoda, strach zo skúšky, strach stáť si za svojím rozhodnutím, strach z budúcnosti… To všetko sú chvíle, keď strácame pôdu pod nohami a konáme v panickom strachu. A nie je ani vylúčené, že takéto situácie môžu vyústiť až do straty vedomia a celkového zrútenia, čo je signálom toho, že už to dlho jednoducho neunesieme.

Panika však často môže nastať len v našich predstavách: panická hrôza zo smrti, panický strach z budúcnosti alebo z nejakej novej situácie, ktorá môže (ale aj nemusí) nastať- Tieto predstavy si vytvárame sami vo vlastnej hlave, bez reálneho podkladu.

Ibaže aj myšlienky majú svoju silu, a tak sa môže stať, že panická predstava – napríklad o zlej budúcnosti – v nás môže zmraziť akékoľvek snahy a silu niečo vo svojom živote zmeniť, takže sa v strachu radšej poddáme tomu negatívnemu a nikdy neurobíme nič pre svoje blaho a dobro.

Esencia Rock Rose pomáha túto paniku z predstáv zvládnuť a pozrieť sa na situáciu reálne. Už len samotné poznanie z čoho vlastne máme strach, čo v nás vyvoláva paniku, dáva možnosť tieto stavy prekonať.

rock rose

Aký je negatívny stav Rock Rose?

V bežnom živote ľudia zažívajú paniku napríklad aj v takom prípade, že si všetko vopred dôkladne naplánujú, pričom očakávajú, že život im všetko prinesie presne tak, ako si vysnívali. Vynakladajú obrovské množstvo energie a námahy, aby všetko pokračovalo podľa plánu, sú precízni a puntičkárski, ale odrazu, keď sa niečo začne vyvíjať ináč a oni sú postavení pred neplánovanú novú situáciu, zachváti ich panika a neistota.

Začnú konať zmätene, odrazu sa začnú rozhodovať úplne ináč než pôvodne chceli, pričom panický strach ich ťaží a zahmlieva im jasnú predstavu o najbližšej budúcnosti. Panický strach totiž nemusí byť spojený len s katastrofickými udalosťami, ale môže sa človeka zmocniť aj vtedy, ak pevne lipne na svojich vžitých predstavách a plánoch, zatiaľ čo život ho odrazu postaví pred úplne inú, novú situáciu. Odrazu je vyvedený z rovnováhy, ovládne ho strach a nevníma život v jeho celku, ale sa len paralyzovane prizerá, čo sa okolo neho odohráva – i ke’d tým hlavným aktérom by mal byť on sám.

Ďalšie prípady…

Panický strach môžu mať aj ľudia z choroby – už pri akomkoľvek pichnutí alebo menšej bolesti ich zachváti panická predstava, že by mohli ťažko ochorieť. Návšteva lekára je pre nich hotovou katastrofou. Zotrvávajú vo svojej panike a strachu a každá telesná zmena ich vedie k nekonečným pocitom beznádeje a hrôzy, čo všetko teraz môže nastať. Takto nielenže zaťažujú sami seba, ale sú často aj príťažou pre svoje okolie.

Esencia Rock Rose je skvelou esenciou pre ľudí, ktorí trpievajú hororovými snami, v noci ich budia strašidelné predstavy, alebo nemôžu zaspať preto, lebo sa boja, že sa im zase bude snívať niečo desivé. Táto esencia vnáša do ich vnútra pokoj a vyrovnanosť – je potrebné však užívať ju pravidelne a dlhodobo, a to najmä pred spaním.

Týmito stavmi zvyknú trpieť často aj malé deti, pretože sa v noci často budia s plačom, že sa im sníva niečo strašidelné. Aj v tomto prípade je dobré mať poruke esenciu Rock Rose – niekoľko kvapiek pomôže dieťa upokojiť.

Ak však takýto stav pretrváva dlhší čas, odporúča sa aj návšteva odborného terapeuta, ktorý prípadne doplní ďalšie esencie alebo ďalšiu možnosť liečby.

Potenciál v rozvinutom stave:

Rock Rose pomáha nielen upokojiť a vyrovnať vnútornú nerovnováhu, ale aj získať odstup od vlastných emócií a spontánne a pružne prijať novú situáciu tak, ako nastala. Ak potom prídu nečakané udalosti, dokážeme konať pokojne a s nadhľadom.

rock rose

Esenciu Rock Rose možno užiť aj pri náhlom preľaknutí a možno ju užívať aj vtedy, ak človek pôsobí neustále vystrašeným dojmom.

Esencia pomáha dostať sa späť do jasného stavu vedomia, keď naše konanie neovláda strach a panika, tlak, ani beznádej. Ak ide o stav dlhodobej vystrašenosti, odporúča sa, samozrejme, esenciu užívať dlhšiu dobu. Pozitívny stav Rock Rose vykazujú ľudia, ktorí statočne a s vlastnou vnútornou jasnosťou zdolávajú všetky úlohy, ktoré pred nich život stavia. Vedia, že za všetkým tým sa skrýva hlbší zmysel a sú si vedomí svojej vnútornej sily. Tým pomáhajú iným, ktorí uviazli v nejakom probléme.

Rock Rose pomáha v krízových situáciách udržať si jasnú hlavu a možný nadhľad nad situáciou. Esencia dodáva vnútornú istotu, že človek je schopný zvládnuť akúkoľvek nečakanú situáciu bez toho, aby prepadal hystérii alebo panike. Pomáha získať odstup od prehnaných panických emócií.

Špecifikum esencie:

Dr. Bach o tejto esencii hovorí: “Esencia pre stavy núdze, dokonca i pre tie, ktoré vyzerajú úplne beznádejne. Pri nehodách, či náhlej chorobe, alebokeď je pacient veľmi vydesený, nesmierne sa bojí, alebo je jeho stav taký vážny, že vyvoláva obrovský strach v jeho okolí. Ak je pacient v bezvedomí, môžu sa mu esenciou zvlhčiť pery.

Kvôli týmto jej vlastnostiam ju zaradil do Krízovej esencie. Rock Rose dokáže v núdzových situáciách pomôcť naozaj veľmi rýchle a účinne.

Esencia Rock Rose pomôže každému, kto ustrnie v panickom strachu, opäť v sebe objaví spontánnosť a odvahu prijímať život tak, ako plynie.