Roztočili ste to?

Príjemný večer – boľavé ráno

Hurá na večierok! Konečne sa uvoľníte, zabavíte s priateľmi, zabudnete na každodenné problémy. Áno, ale ľahko sa vám môže stať, že v dobrej nálade trošku viac okoštujete alkohol a na druhý deň príde daň. Bolesti hlavy, poprevracaný žalúdok ako paragraf, absolútna únava a nechuť robiť čokoľvek. Len ležať a nech vám všetci dajú pokoj. Ako z toho čo najskôr von?

Roztočili ste to

Jedlo, káva, čerstvý vzduch?

Absolútne nesprávne a často aj nebezpečné sú zaužívané rady – zajedanie alkoholu kvantami mastného jedla, alebo fáma, že z kávy rýchlejšie vytriezviete. Podľa odborníkov ten, kto sa pred požitým alkoholu dôkladne naje dosiahne iba to, že mu bude pomalšie stúpať promile alkoholu v krvi. Dokonca nepomôže ani dýchanie studeného vzduchu, alkohol sa nedá ani vypotiť a ani intenzívny pohyb nie je riešením. Až deväťdesiatpäť percent vysporiadania sa s alkoholom je na pečeni. Za hodinu sa hladina alkoholu zníži približne len o jednu až dve desatiny promile.
Prečo sa zdá, že káva pomáha? Podobne ako aj energetické nápoje, obsahuje kofeín, vďaka ktorému sa môžeme cítiť sviežejší, ale rýchlosť odbúravania alkoholu z krvi a v pečeni, ani schopnosť reakcií v žiadnom prípade neovplyvní. Na vytriezvenie nestačí ani krátky spánok, rýchlosť procesu je stále rovnaká, aj keď spíme.

Keď si uvedomíte, že trvá až desať hodín, kým sa telo zbaví jedného promile alkoholu, šoférovať by ste nemali ani nasledujúci deň po oslave. Reakcie sú stále spomalené a telo nie je vyliečené z opojenia, takže aj zostatkový alkohol, ktorý koluje v krvi je nebezpečný, aj keď sa už cítite triezvo. Navyše, mnohí neraz počas osláv nenaberú do seba 1 promile, ale viac. A najhoršie, čo môžete urobiť, je ranný „vyprošťovák“. Nabalí sa zvyšný alkohol, ktorý vám koluje v krvi a triezvieť môžete ďalší deň. Keď k tomu prirátame únavu organizmu, je to najlepšia cesta ako si uškodiť.

Alkohol zohrieva?

Ďalšia fáma, ktorá môže ublížiť. Nezohrieva, neudržiava teplotu, ale naopak teplotu znižuje. To však vôbec neznamená, že je vhodný na zníženie teploty pri ochorení. Hrejivý pocit spôsobuje rozšírenie ciev po požití alkoholu, ale krv prúdi rýchlejšie a rýchlejšie sa teplo vylučuje z tela do okolia. Napríklad po vypití pollitra vína klesne telesná teplota o pol stupňa. Objem alkoholu v tomto množstve je asi 50 gramov, takže podľa toho, aký nápoj, a aké množstvo vypijete, si môžete ľahko vypočítať pokles teploty. V žiadnom prípade sa počas letných večierkov neosviežujte plávaním vo vode.

Ako sedatívum?

Snáď najväčšou hlúposťou je užívať alkohol na to, aby sme mohli zaspať. Kvalitný spánok nám určite neprinesie. Po istom množstve síce môžeme rýchlejšie upadnúť do ríše snov, ale nejde o plnohodnotný spánok, pretože telo má čo robiť s takýmto uspávačom celú noc. Navyše tento spôsob vedie veľmi rýchlo k návyku.
Nemusím opakovať x-krát vyslovené, ako alkohol škodí ľudskému organizmu. Hrozivou pravdou však je, že počas jedného alkoholom obohateného večierku sa môžeme pripraviť až o 30 000 mozgových buniek. Má negatívny vplyv na koncentráciu a pamäť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach