Sila aromaterapie

Prírodné riešenia bežných ochorení existujú už stáročia. Aj napriek tomu sa dnes na liečbu využívajú rôzne chemické náhrady. Namiesto nich skúste nabudúce radšej prechádzku v záhrade. Bežné ťažkosti ako bolesť hlavy, úzkosť alebo nespavosť odstránite aj vdýchnutím vône niektorých byliniek.

aromaterapieSladká bazalka

Šéfkuchári využívajú v kuchyniach výhody bazalky pravidelne. Aromatická rastlina však pomôže aj v množstve ďalších prípadov. Keď budete stáť pred náročnou úlohou, vynechajte tradičnú kávu a siahnite namiesto nej po bazalke. Zabezpečí maximálnu koncentráciu a dodá potrebnú energiu. Liečivá bylinka sa najlepšie cíti vo vonkajšej záhrade, ale vystačí si aj so slnečnou parapetou vo vnútri.

aromaterapieKoriander

List koriandru opäť nemusí byť iba súčasťou jedál. Štipľavá bylinka dokáže počas dňa zlepšiť náladu a znížiť stres. Zároveň budete po jej požití pôsobiť sebaisto a pokojne. Koriander sa odporúča vysadiť v exteriéri za chladnejšieho počasia – na jar alebo na jeseň. Natrhať ho následne môžete v zime.

aromaterapieRozmarín

Ako napísal Shakespeare: „Toto je rozmarín, znamená spomienky.“ A mal pravdu. Privoňaním ku rastline pozitívne ovplyvníte vašu pamäť a zlepší sa aj koncentrácia. Túto výhodu ocenia najmä rečníci, ktorí potrebujú v hlave udržať čo najviac informácií. Rovnako ako bazalku aj rozmarín možno pestovať v interiéri – na parapete vystavenej slnečnému žiareniu.

aromaterapieLevanduľa

O účinkoch fialových kvetov levandule by vedeli rozprávať už naši dávni predkovia. Na liečbu nespavosti a úzkosti ich totiž využívajú stáročia. Lepší spánok levanduľa zaisťuje v čerstvej aj sušenej podobe. Alternatívou zároveň býva umiestnenie kvetu do miestnosti, kde zaspávate. Levanduli sa najlepšie darí v horúcom a suchom podnebí, v oblastiach ako Stredomorie.

aromaterapieMäta pieporná

Bylinka známa tiež pod ľudovým názvom fefermincľa má z menovaných druhov asi najpestrejšie využitie. Bežne ju nájdeme v čajoch a rôznych limonádach vrátane mojita. Objaví sa aj ako ingrediencia k jedlám z rýb či kuracieho mäsa. Mäta je však okrem toho výborná na bolesť hlavy. Stačí niekoľko jej listov, ktoré uvoľnia špecifickú vôňu ich opakovaným trením medzi prstami. Pri pestovaní ale treba dávať pozor na rýchle rozširovanie tejto rastliny. Odporúča sa preto držať ju v oddelenom kvetináči.

 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach