Tajuplný zázvor lieči

Zázvor lieči mnohé choroby, dodáva nezameniteľnú chuť jedlám a je vraj aj afrodiziakum!

Korenisto-štipľavá chuť zázvoru  je základnou ingredienciou najmä  čínskej a ázijskej kuchyne. V Číne ho používali už niekoľko storočí pred naším letopočtom a spomína ho vo svojich zápiskoch aj slávny cestovateľ Marco Polo.

ZázvorOdkiaľ pochádza?

Zázvor má svoj domov v juhovýchodnej Ázii, Číne a západnej Indii,  oddávna ho pestujú aj v krajinách s tropickou klímou v južnej Ázii, južnej Amerike a západnej Afrike.  V Európe je známy už dvetisíc rokov. Ako korenina sa využíva koreň tejto až dvojmetrovej trstinovej tropickej rastliny. Chuť a vôňu mu dodávajú éterické oleje a chemická  látka zingerol. Obľúbený a uznávaný je nielen pre svoju charakteristickú chuť, ale rovnako aj pre svoje liečivé vlastnosti. V staroveku ho nazývali „panacea“,  liek na všetky choroby.

ZázvorPomohol vraj aj Kleopatre…

Kleopatre sa podľa legendy podarilo očariť a získať rímskeho vojvodcu Marka Antonia práve vďaka nápoju zo zázvoru a muškátového orieška. V antickom Grécku odporúčal slávny lekár Dioskuridos vo svojom spise o liekoch zázvor ako prostriedok proti otravám. V stredoveku ho považovali za účinné afrodiziakum a prostriedok na dlhovekosť. V tomto období patril k najdrahším a najvzácnejším  artiklom v obchodovaní s koreninami.

Po stáročia sa využíva v prírodnej liečbe najmä vo východnej, indickej a ázijskej medicíne. Už jeden gram, teda asi pol lyžičky sušeného zázvoru, alebo malý kúsok čerstvého či zaváraného koreňa, pomáha pri cestovnej nevoľnosti a zabráni rannému tehotenskému  zvracaniu.  Ak sa zoberie včas, ešte pre prvými príznakmi, je rovnako účinný ako bežné lieky z lekárne, no bez škodlivých vedľajších účinkov.

ZázvorKorenie či, liek?

Silice zázvoru podporujú trávenie a odstraňuje z tela jedovaté látky, stimulujú tvorbu žlče a tráviacich štiav, neutralizuje kyseliny. Zázvor zmieňuje horúčku,  pomáha pri tráviacich problémoch, kolike a plynatosti.  V ajurvédskej medicíne sa po stáročia využíval aj pri liečbe zápalov, reumatizmu a artritídy.  Vedecké výskumy koncom minulého storočia skutočne dokázali schopnosť zázvoru zabrániť tvorbe zápalov,  zmierňovať reumatické bolesti a opuchy pri artritíde. Tento zázračný koreň riedi krv, a tak zabraňuje tvorbe krvných zrazenín  a upchatiu ciev, čo môže viesť ku vzniku  náhlej mozgovej príhody a infarktu.  Zlepšuje tiež prívod krvi a okysličovanie mozgu a pľúc .  Podporuje tak aj mozgovú  činnosť, zlepšuje zmyslové funkcie, schopnosť vnímania a pamäť.  Najmä pre svoje otepľujúce účinky  je vynikajúcim pomocníkom pri prechladnutí, nádche a kašli. Zázvorový čaj lieči zapálené a bolestivé hrdlo, zápal priedušiek i pľúc,  odstraňuje hlien,  urýchľuje vykašliavanie a uvoľňuje dýchacie cesty. Podľa nedávnych výskumov má dokázateľne  podporný účinok aj pri prevencii a spomaľovaní rastu rakovinových buniek, najmä rakoviny vaječníkov. Zabraňuje vzniku a rastu nádorov, spomaľuje tvorbu metastáz. Nuž a v neposlednom rade  podľa  ajurvédy  zvyšuje u mužov libido  a zlepšuje schopnosť sexuálnej aktivity.

V Indii sa zázvor považuje za  koreninu na všetky choroby  a zázvorový čaj je pre jogínov nenahraditeľný prostriedok na povzbudenie  pri vyčerpaní a depresii,  zvyšuje vraj vieru v seba a svoje sily. Tibetská medicína odporúča  pravidelné pitie  zázvorového čaju najmä  v chladnom ročnom období. Podľa nej zázvor  udržuje rovnováhu energií v organizme, účinne  lieči ochorenia z prechladnutia,  upevňuje imunitný systém a zbavuje  ľudí fyzickej i duševnej únavy. Tibetskí mudrci  a lekári už stáročia predpisujú po každom  jedle zázvorový čaj ľuďom s pomalším metabolizmom, ktorí potrebujú schudnúť.

ZázvorNákup, skladovanie a použitie

Kupujeme čerstvý zázvorr s lesklou a pevnou šupkou, bez znakov vysušenia a povädnutia. Skladujeme ho zabalený v chladničke aj niekoľko týždňov. Môžeme ho aj zamraziť, prípadne zavariť v sirupe alebo v octe.  Sušený zázvor si chuť a vôňu  najlepšie zachová vo vzduchotesne uzavretej nádobe na tmavom a chladnom mieste.

Zázvor sa využíva vo viacerých formách. Najaromatickejší je čerstvý koreň, nakrájaný na plátky, alebo strúhaný.  Používa sa aj sušený, mletý, alebo kandizovaný zázvor,  nakladaný v octovom náleve alebo na sladko v cukrovom sirupe.  Mletý koreň zázvoru je súčasťou viacerých známych ázijských koreninových zmesí, napríklad karí a garam masala. V ázijských jedlách sa zázvor pridáva najmä do rybích, hydinových a zeleninových  jedál,  korenia sa ním pečené i dusené mäsá, je súčasťou rozličných  marinád. Tenučké plátky zázvoru tvoria neodmysliteľnú prílohu japonského suši. Mletý zázvor má jemnejšiu chuť a najmä v európskych krajinách sa používa na ochutenie sladkých jedál, koláčov, dezertov, nákypov či ovocných šalátov.

ZázvorZázvorový  čaj

Sila čaju závisí od množstva koreňa a dĺžky lúhovania. Zvyčajne sa odporúča jedna čajová lyžička (asi 10 g) zázvoru  na hrnček vriacej vody.  Zázvor ošúpeme a narežeme na jemné kúsky, alebo nastrúhame. Niektoré recepty odporúčajú zaliať takto pripravený zázvor vriacou vodou a nechať lúhovať najprv desať minút, potom pridať mätu alebo inú liečivú rastlinu (medovku, sladké drievko), opäť lúhovať ďalších desať minút a nakoniec primiešať citrónovú šťavu a  med.  Nemali by sa piť viac ako štyri šálky denne.

Liečivé účinky zázvoru

– Podporuje tvorbu žlče a žalúdočných štiav,  je účinným prostriedkom pri tráviacich  problémoch, kolike a plynatosti
– Pôsobí pri nevoľnosti  z cestovania a ranných tehotenských nevoľnostiach
– Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, je prevenciou  proti infarktu a mozgovej  mŕtvici
– Zahrieva, napomáha pri prechladnutí a respiračných ochoreniach, odstraňuje hlien a uvoľňuje dýchacie cesty
– Lieči zápaly a opuchy, zmierňuje reumatické bolesti a prejavy artritídy
– Stimuluje krvný obeh, zlepšuje okysličenie  mozgu
– Zlepšuje imunitu, napomáha pri vyčerpaní a depresii

Martina Hanzelová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach