Trápi vás bolesť? Skúste Mozarta!

Alternatívna medicína má čoraz viac priaznivcov, ale tušili ste, že bolesť sa dá zmierniť aj ináč ako tabletkami, ktoré môžu mať negatívne vedľajšie účinky alebo zefektívniť ich účinok? Vyskúšajte hudbu!

bolesť
stock.adobe.com

Nepríjemná bolesť zubov či hlavy alebo „seknutie“ je najčastejším dôvodom, prečo siahame po tabletkách proti bolesti. Horšie je, že nie vždy zaberú. Samozrejme, ak ich užijeme viac znásobujú sa aj ich vedľajšie účinky. Nová štúdia ukázala, keď skombinujeme tabletku proti bolesti s hudbou, jej účinok bude výraznejší a spoľahlivejší!

Najlepšie na bolesť zaberá Mozart!

Vedci zistili, že špeciálne na zníženie bolesti a zlepšenie účinnosti tabletiek proti bolesti funguje Mozart! Samotné tabletky mali účinnosť 70 percent, ak však účastníkom štúdie, ktorí trpeli bolesťami pridali k tabletke od bolesti Mozarta, účinnosť lieku sa zvýšila až na 93 percent. Zoznam najúčinnejších skladieb sa už verejne šíri po internete a tiež už je na svete aplikácia, ktorá ich ponúka.

Hltanie tabliet nie je bezpečné

Vďaka tomuto prekvapivému zisteniu by sa mohlo znížiť používanie tabletiek proti bolesti, ktoré často dosahuje veľmi vysoké čísla. Ak jedna nezaberie, dáme si ďalšiu a tak sa môžeme dopracovať k novým problémom, navyše aj k závislosti od týchto liekov. Je pravdou, že tieto tabletky zvyčajne zafungujú, ale sú toxické a majú nepriaznivé účinky. Omnoho lepšie je dať si slúchadlá na uši a pustiť výber skladieb proti bolesti – čo poviete?

Playlist proti bolesti zostavili hudobníci

Vedci oslovi hudobníkov, ktorí analyzovali sekvecie niektorých skladieb Mozarta, aby vytvorili zoznam najúčinnejších skladieb. Okrem účinku proti bolesti sa tiež potvrdil účinok na zníženie zápalu – napríklad pri poranení svalov a stuhnutosti kĺbov.

Hudba lieči už tisícročia

Hudba v medicíne nie je ničím novým. Používa sa tisíce rokov, dokonca v štyridsiatych rokoch minulého storočia sa hudobná terapia používala na liečbu traumy a šoku z druhej svetovej vojny. Ukázalo sa, že dokáže zmierniť úzkosť, pomáha pri relaxácii a znižuje vnímanie bolesti.