Žiarlivosť zabíja lásku i priateľstvo

„Láska je zdravie, žiarlivosť je choroba. Zamieňame si jedno a druhé, alebo si myslíme že čím väčšia láska, tým väčšia žiarlivosť – v skutočnosti, sú skoro nezlučiteľné. Jedna z nich skoro nenecháva priestor pre druhú.“ Toto múdro skonštatoval americký spisovateľ Robert Anson Heinlein a tí, ktorí už mali so žiarlivosťou do činenia, určite budú súhlasiť.

Žiarlivosť zabíja lásku

Ak by ma niekto presviedčal o tom, že žiarlivosť je prirodzeným prejavom lásky, veľmi by som s ním nesúhlasila. Najlepšie o tom svedčí príbeh mojej kamarátky Zuzky, ktorej žiarlivosť viac-menej prerástla cez hlavu a poriadne ňou skomplikovala život nielen sama sebe, ale aj blízkym ľuďom okolo seba…

Len ja som tvoja priateľka!

So Zuzkou sa poznáme už od základnej školy. Keď sme sa zoznámili, mali sme asi dvanásť rokov a chodili sme spolu do tej istej triedy. Mali sme podobné záujmy a dobre sme si rozumeli, mali sme veľa spoločných aktivít a veľmi rýchlo sa skamarátili aj naši rodičia, takže kým sme chodili na základnú školu, všeličo zaujímavé sme spolu podnikali. Keď sme boli spolu, bolo to fajn, ale postupom času som si začala uvedomovať, že Zuzka nemá rada, aby som sa kamarátila aj s niekým iným. Či už to bola kamarátka z detstva, s ktorou som sa kamarátila, keď som chodievala k starým rodičom, alebo susedky – rovesníčky z nášho domu, s ktorými som vyrastala, alebo kamarátka z baletného krúžku, ktorý som navštevovala, Zuzka sa v ich spoločnosti správala vždy nejako zvláštne. Pamätám sa, že keď som ich raz všetky pozvala na oslavu svojich pätnástich narodenín, Zuzka sa takmer urazila. Počas oslavy bola mĺkva a vôbec sa nebavila. Nakoniec mi povedala, že sa jej takáto oslava vôbec nerátala a že nabudúce chce, aby sme oslavovali len my dve – samy. A že vraj prečo tie druhé kamošky uprednostňujem pred ňou. Takmer som vtedy odpadla, ale vtedy som si z toho ešte nerobila ťažkú hlavu…

Ďalší šok prišiel na strednej škole

Keď sme prišli na strednú školu, Zuzka spočiatku začala chodiť do inej triedy, pretože si vybrala iné zameranie. Ja som chodila do triedy so športovým zameraním. Keďže Katka chodila do inej triedy, sadla som si do lavice s inou spolužiačkou, s ktorou sme sa rýchlo skamarátili a veľmi dobre sme si rozumeli. Asi po troch mesiacoch však zrazu jedného dňa prešla do našej triedy aj Zuzka a potom to začalo… Ako sa ukázalo, očakávala, že automaticky si sadnem ku nej, pretože ju poznám dlhšie… Samozrejme, že o skamarátenie sa s mojou spolusediacou spolužiačkou Alenou vôbec nemala záujem – ani v škole, ani mimo. Dosť dlho trvalo, kým sa zmierila so skutočnosťou, že napriek tomu, že si naše priateľstvo vážim, chcem sa kamarátiť aj s niekým iným a že sa to vlastne vôbec nevylučuje… Napriek tomu, nikdy sa s tým nezmierila a moje kamarátstva s novými spolužiakmi brala iba ako nutné zlo, s ktorým sa naučila žiť. Dosť často mi napoly žartom a napoly vážne hovorievala, že nie som verná kamarátka, pretože okrem nej mám ešte aj iné. Bolo mi to síce trochu smiešne, ale Zuzka si stále húdla svoje a podobné situácie sa neustále opakovali a stupňovali.

Keď prišla láska…

Po skončení strednej školy sme sa, ako spolužiaci, tak trochu rozutekali a každá z nás začala chodiť na inú vysokú školu. Prirodzene, že sme so Zuzkou ostali v kontakte, aj potom keď som sa zoznámila s Palim, ktorý je už teraz mojím manželom. Aby som pravdu povedala, Zuzka začala žiarliť aj naňho, pretože zase tu bol niekto, kto ju oberal o čas, ktorý chcela tráviť so mnou. Musela sa s tým však zmieriť a bola rada, že ten, koho, podľa nej uprednostňujem pred ňou, už nie sú kamarátky, ale môj snúbenec.

Našťastie, asi dva roky po skončení vysokej školy si aj Zuzka našla muža svojho srdca, s ktorým sa napokon aj zosobášila. Ibaže: Situácia sa začala opakovať a Katka celú svoju oddanosť, lásku i žiarlivosť preniesla na Vlada, svojho manžela. Spočiatku sa mu to možno zdalo celkom milé a prirodzené, ale postupom času mu to riadne začalo liezť na nervy. Zuzka žiarlila na jeho kamarátov, s ktorými sa občas chcel stretnúť, pretože ju oberali o čas, ktorý mal venovať jej. Žiarlila na jeho kolegyne, manželky, či priateľky jeho kamarátov, pretože vo všetkých videla svoje sokyne!

No a božechráň, ak mu telefonovala a on nebral mobil – tak to už bola úplná katastrofa! Začala si totiž namýšľať, že je s nejakou inou ženou a že ju podvádza. Márne sa jej, nešťastník, pokúšal dohovárať a vysvetľovať, Zuzka so svojím nekonečným podozrievaním a výčitkami nevedela prestať.

Myslela si, že má doma neverníka!


Celá táto chorá situácia však dosiahla absolútny vrchol, keď ju Vlado chcel prekvapiť krásnym darčekom k narodeninám a tak ju súčasne presvedčiť a uistiť o svojej láske. Rozhodol sa kúpiť jej mimoriadne atraktívny kožuštek, ktorý však potreboval na niekom vyskúšať, aby Zuzke zaručene sedel. A keďže máme so Zuzkou podobnú postavu, dohodli sme sa, že zájdeme do obchodu spolu – samozrejme, po práci… Čo však čert nechcel, Zuzka mu začala, len čo sme sa stretli, vyzváňať na mobile, že kde je a kedy príde, no a keď jej napísal, že teraz nemôže hovoriť, ale ozve sa, volala vzápätí mne… Ja som jej už pre istotu radšej ani nezdvihla, ani nič nepísala, pretože neviem klamať.

To, čo nasledovalo potom, sa len ťažko opisuje, pretože Zuzka chytila doslova hysterický záchvat a keď jej manžel Vlado prišiel celý roznežnený a šťastný, že kúpil pekný darček, urobila mu scénu, že kde bol a s kým bol… A keď jej napokon celý znechutený a zaskočený jej výstupom chcel povedať, že bol so mnou kupovať kožuštek pre ňu, nenechala ho ani dohovoriť a s hysterickým krikom  „ja som to vedela!“, mi okamžite zavolala a vynadala mi, že jej zvádzam manžela…

Zuzkina fantázia podporovaná žiarlivosťou nadobudla obludné rozmery

Bola to naozaj absurdná situácia, pretože Zuzkina fantázia podporovaná žiarlivosťou nadobudla v tej chvíli obludné rozmery. A tak nám neostávalo nič iné, len prerušiť jej besnenie tým, že sme jej prezradili to, čo malo ostať prekvapením – že sme jej spolu boli kupovať darček! Keď si Zuzka uvedomila, ako nám obom krivdila a súčasne celú trápnosť tejto situácie, usedavo sa rozplakala a začala sa ospravedlňovať, že to v poslednej dobe nejako nezvláda a že sa hrozne trápi, pretože sa bojí, že nás takýmto spôsobom oboch môže stratiť. Videli sme, že je to zlé a že Zuzka potrebuje našu pomoc, ale že to určite nebude jednoduché. Keď sme ju ako-tak upokojili, povedali sme si, že to skúsime celkom prirodzene a pomaličky pomocou Bachovej kvetovej terapie. Napokon, Zuzka vždy mala pre alternatívne metódy pochopenie, takže súhlasila s tým, že ju objednáme u poradkyne, ktorá vie, ako účinne využiť Bachove kvetové esencie na liečenie podobných problémov.

Návšteva u sympatickej poradkyne dopadla nad naše očakávanie: Zuzka sa dokonale uvoľnila a porozprávala jej o svojich obavách a strachoch, ktoré ju už dávno trápili. Už len to, že sa k mnohým situáciám pri rozprávaní vrátila a dodatočne sa nad nimi zamyslela, jej pomohlo získať na mnohé situácie úplne iný pohľad. A keď jej potom pani poradkyňa odporučila, aké kvapky z Bachových kvetových esencií má užívať, postupne sme si začali uvedomovať, že naša Zuzka sa postupne začína meniť k lepšiemu. Určite aj preto, že si svoj problém dokázala uvedomiť, priznať si ho a že o ňom dokázala hovoriť. A že ho konečne začala riešiť. Postupom času sa Zuzka zmenila takmer na nepoznanie. Bola oveľa uvoľnenejšia, dokázala si život viac užívať a rovnako aj viac dôverovať ľuďom okolo seba. A Vlada už tiež toľko nekontroluje  a občas mu dopraje aj stretnutia s kamarátmi. O to viac si potom užívajú chvíle, keď sú iba sami dvaja. A ešte jedna dobrá správa: Nedávno som mala narodeniny a Zuzka sa nechala nahovoriť, že ich oslávi spolu s mojimi ďalšími kamarátkami – tak tomu sa hovorí pokrok!

Biba

Poradňa

Bachove kvetové esencie  nám môžu veľmi účinne pomôcť v najrôznejších situáciách, ktoré život prináša. Práve vďaka nim často získame potrebný odstup či nadhľad, začneme veci vnímať trochu ináč, získame novú silu a energiu a náš život sa môže  zrazu príjemne zmeniť. A o tom svedčí aj príbeh, ktorého hlavnou hrdinkou je Andrea.

Aké Bachove kvetové esencie by ste odporúčali užívať v tomto prípade?

Radí Mgr. Zuzana Sommer

V tomto prípade by som odporúčala užívať tieto tri Bachove kvetové esencie:

Hlavnou a dôležitou esenciou, kvôli jej životnému problému so žiarlivosťou je esencia :

Žiarlivosť zabíja lásku

HOLLY (Cezmína ostrolistá) – je to esencia na žiarlivosť, závisť, nenávisť, pomstu a podozrievavosť. Tieto emócie sú také silné a pálčivé, ako aj u Zuzky, že dokážu podnietiť absolútny výbuch zlosti. Zuzka si nedokázala tieto svoje pocity vôbec ani uvedomovať, prejavovala ich v každej sitiuácii naplno, bez uváženia. Ničila tým okolo seba všetko, čo sa len dalo, priateľstvo i vlastné manželstvo.

Žiarlivosť zabíja lásku

K tejto esencii sme po vzájomnom rozhovore pridali však aj esenciu Willow (Vŕba biela). Zuzka sa sťažovala na neprajnosť osudu, cítila sa vnútorne nešťastná, že sa nevie a nedokáže správať k svojej priateľke a manželovi tolerantne, že ich stále z niečoho upodozrieva,  že toho ľutuje, ale… Vôbec nevie, ako s týmto pocitom naložiť… že prečo práve ona musí prechádzať takoutoi skúsenosťou. Jej slová zachádzali až do stavu sebaľútosti a z toho dôvodu do jej osobnej zmesi bola pridaná aj esencia Willow.  Esencia jej pomáhala vidieť život a situácie nielen z negatívneho pohľadu, ale pochopiť aj pozitívne stránky života a učiť sa aj prostredníctvom vlastných sklamaní a omylov.

Žiarlivosť zabíja lásku

Na jej hlboké strachy a obavy, že sa predsa len môže niečo negatívne stať, a na jej neustále začínajúce vety slovami:.. „ale čo keď…“ sme pridali do. Osobnej fľaštiičky esenciu Aspen ( Topoľ osikový). Esencia jej priniesla omnoho viac vnútornej dôvery v život, v odohrávajuce sa situácie a zbavila ju zbytočných predtúch, obáv, ktoré sa vytvárali len v jej myšlienkach.

Po krátkej dobe užívania tejto zmesi pocítila Zuzka predovšetkým vnútorný pocit lásky sama voči sebe, odpustila sama sebe a postupne sa výrazne uvoľňoval aj jej vztah s kamarátkou a samozrejme, predovšetkým s manželom, ktorého začala vnímať ako samostatného človeka, s právom na svoju slobodu a zároveň cítila k nemu hlbokú vnútornú dôveru, pocit, ktorý nikdy predtým nezažívala.

Všetky produkty môžete na Slovensku zakúpiť vo vybraných lekárňach, obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou a bio produktami.

Ich zoznam nájdete na www.bachovaterapie.cz