SPÄŤ
Zdravie

Zmeny, ktoré spôsobuje menštruácia (o mnohých ani netušíme)

Od: Henrieta Karabova 16.1.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Každá vieme, že menštruácia je dosť nepríjemným obdobím. Niektoré ženy ju však prežívajú omnoho lepšie a miernejšie ako iné. Mala som známu, ktorá nevládala dva dni ani vstať z postele, také silné mala bolesti. Bolesti a krvácanie však ani zďaleka nie sú všetkými zmenami, ktoré naše telo v tomto období prežíva. Viete, čo všetko sa s ním deje?

spôsobuje menštruácia

Mení sa náš hlas

Možno, že sme si to všimli, ale skôr nie. Nedávna štúdia ukázala, že ženy, ktoré neužívajú hormonálnu antikoncepcie majú v hlase v období menštruácie nepatrné výkyvy – tón sa posunie o čosi nižšie. Je to spôsobené zmenami hladiny pohlavných hormónov. Môžu si to všimnúť najmä speváčky, počas menštruácie môžu mať problém dosiahnuť také výšky ako inokedy.

Môže nás bolieť čeľusť alebo ústa

Hormonálne zmeny, ktoré sa dejú v tele okolo našej menštruácie môžu viesť k problémom s citlivými zubami alebo zápalom ďasien. Problém a bolesť sa môže rozšíriť na celú čeľusť. Problémy spôsobujú nižšie hladiny prirodzeného estrogénu.

Klesá tolerancia bolesti

Ani odolnosť voči bolesti nemáme stále rovnakú. Je to dôvod, prečo kŕče často vnímame tak veľmi intenzívne. Rovnako môžeme pociťovať bolesti hlavy, migrénu, bolesti chrbtice, či svalov. Jednoducho počas svojich dní sme viac náchylné na bolesť.

Problémy s trávením

Väčšina žien sa v čase menštruácie sťažuje na nafukovanie, zápchu, zlé trávenie, či dokonca hnačku. Je to preto, že chemikálie, ktoré spôsobujú olupovanie epitelu maternice môžu vyvolať podobné kontrakcie aj v črevách. Vplyv na trávenie majú aj ostatné hormonálne hladiny.

Cítime sa ťažkopádnejšie

A nielen cítime, ale aj sme. Necítime sa vo vlastnej koži, sme ťarbavejšie, unavenejšie. Je dobré byť v tomto čase mimoriadne opatrní a ak máme silné bolesti, radšej zostaňme v bezpečí a pokoji.

Máme narušený spánok

Mnohé ženy počas menštruácie a krátko pred týmito dňami nemôžu dobre spať. Je to spôsobené množstvo vecí – bolesťou hlavy, kŕčmi, nevoľnosťou, zmenami nálad. Podľa National Sleep Foundation 23 percent žien trpí narušeným spánkom týždeň pred menštruáciou a 30 percent počas nej.

-sz-

womangalérie VŠETKY