Ako prať posteľnú bielizeň: zbavte sa vírusov a baktérií

Obliečky sú z hygienických dôvodov odporúča meniť asi raz za mesiac. Predsa len sa používajú ako ochrana lôžkovín, ktoré sa perú len veľmi ťažko. Pot, kúsky kože i vlasov bývajú vhodným základom pre množenie mikroorganizmov a ich negatívne pôsobenie na naše zdravie. Pozrite sa na základy starostlivosti o lôžkoviny.

Ako prať posteľnú bielizeň
https://www.shutterstock.com

Vyberajte starostlivo

Najviac si zjednodušíte prácu tým, že sa budete už pri nákupe orientovať svojimi potrebami a zvykmi. Najmä výber kvalitného materiálu vám môže zaručiť to, že bielizeň vydrží časté pranie pri vysokých teplotách. Keďže sa takýto postup odporúča zo zdravotných dôvodov, nejde o úplne nezmyselnú požiadavku. Hlavne zvýšenie otáčok pri praní pomáha tomu, aby sa veľké kusy bielizne lepšie vyžmýkali a tým pádom rýchlejšie schnú.

Materiál posteľnej bielizne by rozhodne nemal zrednúť tak, aby ste pri pohľade cez ňu videli pred seba. Priehľadnosť znamená, že bol materiál utkaný lacno a môže sa rýchlo roztrhať. Pozorujte tiež pevnosť švov. Ledabolo zošité švy značia riziko skorého rozpojenie zošitých častí a opäť sa tak dostávame k možnému rýchlemu roztrhnutiu.

Ako prať rôzne materiály posteľnej bielizne?

Bavlna

Bavlnu je možné prať na vyššie teploty. Väčšinu obliečok z bavlny môžete prať na 60 °C, pevnejšie materiály aj na 90 °C. Pre zničenie roztočov a vírusov stačí 60 °C, vyvárku teda určite nemusíte využívať vždy. Pranie na veľmi vysokú teplotu však môže mať za následok vyblednutie farieb a niekedy aj zbehnutie sa materiálu. Bavlnené obliečky môžete pri vysokých teplotách i žehliť. Z toho dôvodu sa často bavlna využíva v hoteloch či v nemocniciach. V ubytovacích zariadeniach sa často stretnete s damaškovými obliečkami; s jedným z najkvalitnejších prevedení bavlny, aké je na trhu.Táto luxusná bavlnená tkanina vydrží pri správnom ošetrovaní aj desiatky rokov.

Podobne môžete udržiavať aj iné bavlnené látky: flanel, krep a prírodný satén. Nie všetky je nutné žehliť, napríklad krep, ktorý je v podstate nekrčivý. Iné bavlnené látky, ako je napríklad flanel a satén, odporúčame sušiť aj žehliť maximálne na druhý stupeň. Obyčajné bavlnené plátno zvláda žehlenie aj na najvyšší stupeň.

Ľan

Ľan, hoci prírodný materiál, je trochu náročnejší. Jedná sa však o drahší a ekologickejší materiál, než je bavlna. Ľan by sa nemal prať na veľmi vysoké teploty (inak blednú farby a látka sa zbehne). Perte ho maximálne na 60 °C a žehlite na stredný stupeň. Pozor! Ľan neznesie sušenie v sušičke.

Syntetika

Obľúbeným syntetickým materiálom je mikrovlákno. Nemnožia sa v ňom roztoče a nebujnejú tu plesne, preto je vhodný pre alergikov, astmatikov i detských užívateľov. Znesie trochu vyššie teploty (60 °C; opäť teplota zabíjajúca vírusy a roztoče), žehlenie mu príliš nesvedčí. Sušičku zvláda na druhý stupeň.

Dnes už menej obvyklým materiálom je žerzej. Ide o zmes elastanu a bavlny, ktorá taktiež znesie pranie do 60 °C. Žehlite ho jedine na najnižší stupeň a sušiť ho môžete jedine voľne. Ide o veľmi citlivý materiál.

Iste sa pýtate: a čo mikroplyš? Ide predsa o obvyklý zimný materiál, ktorý príjemne hreje. Rozhodne pri jeho praní netočte kolieskom na viac, ako 40 °C. Sušte ho na normálny stupeň, ak potrebujete využiť sušičku. Žehličku ale pri starostlivosti o neho radšej vynechajte. V podstate ani nie je pre to dôvod, pretože mikroplyš sa nekrčí a žehlička jeho vlákna naopak môže znehodnotiť.

Sušenie posteľnej bielizne

Ako s obliečkami a plachtami nakladať v sušičke sme si povedali. Vzhľadom k nutnej kapacite priestoru je sušenie v sušičke pre obliečky ideálne. Predsa len, jeden povlak pre paplón dokáže zabrať niekoľko šnúr. Bielizeň sušenú v sušičke navyše vytiahnete neskrčenú. Bielizeň sušte v sušičke naruby a so zapnutými zipsami. Strojovo môžete sušiť bavlnu, mikrovlákno a mikroplyš. Ľan a žerzej radšej sušte zavesené na šnúre alebo sušiaku. Aj v tomto prípade majte obliečky obrátené naruby, aby slnko nezničilo farby.

Ako prať posteľnú bielizeň
https://www.shutterstock.com

Pozor na výber vhodných prípravkov

Zákazníci požadujú mäkkú a voňavú posteľnú bielizeň. To dosiahnete použitím aviváže. Sladké vône vám môžu pomôcť zaspať. Na samotné pranie môžete miesto prášku použiť prací gél, ktorý sa vo vode lepšie rozpúšťa.

Zdroj obrázku: New Africa, Mykola Komarovskyy  / Shutterstock.com

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach