Ako vyčistiť hrnce a panvice po večeri? Nepotrebujete ani prípravok na odmasťovanie

Včera ste si s rodinou robili večeru, ale už sa vám nechcelo čistiť riad. Zoschnuté zvyšky v hrnci, ani mastná panvica s pripečenými miestami nie je príjemnou víziou. Namiesto toho, aby ste utekali do supermarketu a kúpili si super silný prípravok na odmasťovanie a čistenie riadu, skúste použiť niektorý z našich trikov.

prípravok na odmasťovanie
https://www.shutterstock.com/

Rýchle a lacné domáce triky na čistý riad

Týmto trikom skvele vyčistíte hrnce, formy, plechy a panvice od zvyšku pripálených jedál alebo mastnoty. Potrebujeme len alobal a teplú mydlovú vodu. Síce, to stojí nejakú námahu, rozhodne sa to oplatí, navyše môžeme zapojiť aj deti, pretože nepoužívame žiadnu chemikáliu. Z alobalovej fólie si urobíme guľôčku, namočíme ju do teplej mydlovej vody a guľôčkou, podobne ako hubkou riad vyčistíme. Má to hneď viacero výhod – okrem iného nemíňate ani hubky, ktoré po jednom takomto čistení môžete rovno vyhodiť. Kúsoček alobalu je – predsa len – lacnejší a nepotrebujete extra prípravok na odmasťovanie.

Ak alobalová guľôčka nestačí

V prípade, že ani vyššie opísaný postup nestačí alebo vopred vidíme, že zaschnutie a znečistenie je intenzívne, pomôžeme si kolou. Kolový nápoj vylejeme do špinavej panvice či hrnca, privedieme ho do varu a necháme odstáť asi pol hodiny. Prípadne môžeme postup opakovať, ale uvidíte, že efekt cukru a kyselín v tomto nápoji je skutočne jedinečný.

Medené mince a tablety na umelý chrup

Aj medené mince vedia v domácnosti skvele pomôcť. A to hneď na viacerých miestach. Vyčistíme nimi plechy na pečenie, na ktorých zostáva pripálené jedlo a často končia rovno v koši. Je dôležité, aby boli skutočne z medi. Okrem toho ich môžeme dať do vázy s rezanými kvetmi – udržia ich dlhšie pekné.

prípravok na odmasťovanie
https://www.shutterstock.com

Na hrnčeky, na ktorých zostali škvrny po káve alebo čiernom čaji zase dobre fungujú tablety na čistenie umelého chrupu. Jednoducho tabletu vložíme do hrnčeka, zalejeme vodou a necháme pôsobiť 30 až 60 minút.