Vianoce s vlastným stromčekom. Ako uchovať živý stromček?

Viete ako uchovať živý stromček?

Pestujete si v záhrade od malička ihličnan s tým, že vám raz skrášli Vianoce? Radi by ste ho po sviatkoch opäť zasadili do záhradky? Poradíme vám, ako postupovať.

Živý stromček
živý stromček, Foto: https://stock.adobe.com

Pre stromček zo záhrady bude premiestnenie z jeho prirodzeného, chladného, vlhkého exteriéru do teplého interiéru so suchým vzduchom veľkou zmenou. Treba ho pripraviť postupne a včas. Už teraz, kým ešte pôda nie je  zamrznutá,  treba stromček s primerane veľkým  koreňovým balom z pôdy vybrať a presadiť do dostatočne veľkej nádoby.

Čo ďalej?

  • Na dno keramického alebo  plastového obalu s odtokovým otvorom rovnomerne rozvrstvíme približne  2 – 3 cm hrubú drenážnu vrstvu, čiže kamienky zmiešané s pieskom. Tým zabezpečíme odtok prebytočnej vody. Nezabudneme na dostatočne veľkú misku na zachytenie  vody.
  • Najčastejšie sa u nás pestujú smreky, ktoré zakoreňujú plytko, iba asi 60 cm  do hĺbky aj šírky, preto nie je ťažké stromček vybrať.  Opatrne ho podkopeme a vyberieme, aby sa bal nerozpadol. Pretŕčajúce korienky skrátime o 5 – 10 cm, aby sa rýchlejšie obnovil porušený koreňový systém, a stromček aj s balom umiestnime do pripravenej nádoby.
  • Doplníme záhradníckym substrátom a dbáme, aby sa dostal aj medzi tenké korienky a nevznikli vzduchové bubliny, lebo korienky by nemohli čerpať potrebnú vodu zo substrátu.
  • Stromček zalejeme vlažnou vodou a  prenesieme do chladnej, svetlej miestnosti – na chodbu, halu, zasklený balkón alebo terasu. Nie do tmavej pivnice. Teplotu v miestnosti zvyšujeme postupne, aby sa približovala k teplote v interiéri, kde chceme mať  stromček cez Vianoce, čiže k 20 až  22 stupňom. Stromček primerane polievame, aby nevyschol. Odporúča sa denne rosiť konáriky vlažnou vodou.
  • Presadený stromček tesne pred Štedrým dňom prenesieme do obývačky, čo najďalej od zdroja tepla. Ozdobíme ho a dekoratívne upravíme aj nádobu.
  • Po Vianociach nasleduje opačný proces. Je dôležité, aby bol opäť postupný.  Stromček  teda nie je možné vysadiť hneď po Novom roku na pôvodné miesto v záhrade. Prenesieme ho opäť na chladné, svetlé miesto, kde zostane viac dní. Nezabúdame na polievanie.
  • Po skončení silných mrazov ho možno v nádobe preložiť aj do von na  miesto chránené pred studeným vetrom. Proti mrazu obalíme nádobu bublinkou fóliou, prípadne naukladáme ku koreňom na zeminu v nádobe čečinu.
  • Do záhrady vysadíme stromček na jar, po rozmrznutí a oteplení pôdy. Na zakoreňovanie jemných vlásočnicových korienkov je potrebná teplota pôdy približne +5 stupňov. Pred sadením nezabudnime do jamy naliať vodu – aspoň 10 litrov, necháme ju vsiaknuť a stromček vysadíme bežným spôsobom.

Mohlo by vás zaujímať

vianočný kaktus

Vianočný kaktus – blížia sa vianočné sviatky

Aby vianočný kaktus krásne zakvitol, potrebuje chlad Hoci nám do Vianoc ešte nejaký ten týždeň zostáva,  vianočný kaktus si práve začiatkom novembra žiada podnietenie kvitnutia. Čo… Čítaj ďaľej

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach