Vianoce s vlastným stromčekom. Ako uchovať živý stromček?

Viete ako uchovať živý stromček?

Pestujete si v záhrade od malička ihličnan s tým, že vám raz skrášli Vianoce? Radi by ste ho po sviatkoch opäť zasadili do záhradky? Poradíme vám, ako postupovať.

Živý stromček
živý stromček, Foto: https://stock.adobe.com

Pre stromček zo záhrady bude premiestnenie z jeho prirodzeného, chladného, vlhkého exteriéru do teplého interiéru so suchým vzduchom veľkou zmenou. Treba ho pripraviť postupne a včas. Už teraz, kým ešte pôda nie je  zamrznutá,  treba stromček s primerane veľkým  koreňovým balom z pôdy vybrať a presadiť do dostatočne veľkej nádoby.

Čo ďalej?

  • Na dno keramického alebo  plastového obalu s odtokovým otvorom rovnomerne rozvrstvíme približne  2 – 3 cm hrubú drenážnu vrstvu, čiže kamienky zmiešané s pieskom. Tým zabezpečíme odtok prebytočnej vody. Nezabudneme na dostatočne veľkú misku na zachytenie  vody.
  • Najčastejšie sa u nás pestujú smreky, ktoré zakoreňujú plytko, iba asi 60 cm  do hĺbky aj šírky, preto nie je ťažké stromček vybrať.  Opatrne ho podkopeme a vyberieme, aby sa bal nerozpadol. Pretŕčajúce korienky skrátime o 5 – 10 cm, aby sa rýchlejšie obnovil porušený koreňový systém, a stromček aj s balom umiestnime do pripravenej nádoby.
  • Doplníme záhradníckym substrátom a dbáme, aby sa dostal aj medzi tenké korienky a nevznikli vzduchové bubliny, lebo korienky by nemohli čerpať potrebnú vodu zo substrátu.
  • Stromček zalejeme vlažnou vodou a  prenesieme do chladnej, svetlej miestnosti – na chodbu, halu, zasklený balkón alebo terasu. Nie do tmavej pivnice. Teplotu v miestnosti zvyšujeme postupne, aby sa približovala k teplote v interiéri, kde chceme mať  stromček cez Vianoce, čiže k 20 až  22 stupňom. Stromček primerane polievame, aby nevyschol. Odporúča sa denne rosiť konáriky vlažnou vodou.
  • Presadený stromček tesne pred Štedrým dňom prenesieme do obývačky, čo najďalej od zdroja tepla. Ozdobíme ho a dekoratívne upravíme aj nádobu.
  • Po Vianociach nasleduje opačný proces. Je dôležité, aby bol opäť postupný.  Stromček  teda nie je možné vysadiť hneď po Novom roku na pôvodné miesto v záhrade. Prenesieme ho opäť na chladné, svetlé miesto, kde zostane viac dní. Nezabúdame na polievanie.
  • Po skončení silných mrazov ho možno v nádobe preložiť aj do von na  miesto chránené pred studeným vetrom. Proti mrazu obalíme nádobu bublinkou fóliou, prípadne naukladáme ku koreňom na zeminu v nádobe čečinu.
  • Do záhrady vysadíme stromček na jar, po rozmrznutí a oteplení pôdy. Na zakoreňovanie jemných vlásočnicových korienkov je potrebná teplota pôdy približne +5 stupňov. Pred sadením nezabudnime do jamy naliať vodu – aspoň 10 litrov, necháme ju vsiaknuť a stromček vysadíme bežným spôsobom.