Deň Konfucia

Ukradli Sochu! – letela správa z Pekingu do sveta.Takmer 10 metrov vysoká nová bronzová socha Konfucia, o hmotnosti 17 ton, jednej noci, ani nie tak dávno, zmizla. O živote a učení starého čínskeho filozofa pripravuje vyše 300 Inštitútov v Číne i v zahraničí konferencie a besedy každoročne 29. septembra, ku Dňu Konfucia. Očakávajú sa nové správy o ďalšom osude monumentu.

Kto kradne inému sny, môže ho pripraviť aj o život! Vo filme francúzskej klasiky Paríž spí, sa v jednom okamihu zastaví film. V tom každý na ulici či doma znehybnie v póze osudového okamihu. Všetci sú ako kamenné sochy vo veľkom múzeu ľudskej činnosti. Vreckový zlodej už nedokončí krádež peňaženky, opitý manžel ostáva za dverami, farár nedá rozhrešenie kajúcej sa veriacej…Tak dajako stvárni sochár aj národného hrdinu, symbol ženy alebo osobnosť vedy, umenia, humanity. Živým sa sochy nestavajú, až história nechá niektoré na piedestáli slávy. Alebo ich stihne neúcta a pomsta. Turisti v Taškente žasnú, keď ráno sa schádzajú pod veľkou sochou uzbeckého velikána svetovej literatúry Ališera Navoja, a keď sa vrátia k obedu, obrovský pomník je preč. Ukradli? Nie. Z úcty k jeho dielu ho pripravenou mehanikou odvezú a ošetria. Na druhé ráno je späť. Aj niektoré sochy u nás majú svoju neblahú históriu. Svätopluk a Mária Terézia sa sotva dostanú koňmo na nádvorie prešporského hradu. Kým Štefánik je už dominantou na dôstojnom divadelnom námestí pri Dunaji a Štúrovci si už našli miesto pred sídlom vlády, kde budú mať súšasných národovcov v merku. Cyril a Metód sa túlajú po Komárne, nemajú trvalú „strechu nad hlavou“. To sa ich už lepšie ujali Turci v Carihrade a Rimania ako hostí. O hlavu prišli sochy Ceausescu, Stalina, Husajna a dalších diktátorov na miestach ich zločinných činov. V Lidiciach práve slávnostne vrátili sochu dievčatka, pamätník detských obetí koncentráku, ktorú neznámy páchateľ svojho času ukradol.

Nie každé zrno vyrastie do klasu – aforizmus z myšlienok, ktorých súbor tvorí vlastne hlavnú časť diela čínskeho filozofa, učiteľa,vychovávateľa, skladníka, vládneho úradníka, cestovateľa – všetko profesie majstra Konfucia, v čínštine Kong Fuzi – jednoducho Kong Fu. Jeho slovami – „Zvoľ si prácu, ktorú máš rád, potom už nebudeš pracovať nikdy.“ Dodajme, Kong Fu je zrnom, ktoré vyrástlo do bohato rozvinutého klasu. Ďalší aforizmus, ktorý nielen hlásal, ale ho životom viedol sa prihovára každému, i nám. „Keď si prišiel na svet, plakal si a všetci sa radovali. Ži tak, aby všetci plakali, keď ho budeš opúšťať.“

Konfucius žil 73 rokov (*551 pred Kristom ), ale základné tézy jeho filozofie vchádzajú do učebníc na celom svete ešte i dnes, po dva a pol tisíc rokoch.Ako polosirota vyrastal síce v prostredí šľachtických sídiel, ale múdrym sa učil byť ako premýšľajúci samouk. „Učiť sa a nemyslieť, znamená nemeniť sa. Len najsprostejš a najmúdrejší nechcú nič meniť, ani seba. More má brehy, hlúposť nie…Kto pozná svoj cieľ, nemusí sa ponáhľať, dôležité je nezastaviť sa!“ Sprievodkyňa využije záujem zahraničných návštevníkov o stratené dielo domáceho sochára. Pripomenie,že Konfucius od vekov uznávaný a hoci tzv. kultúrnou revolúciou v Číne aj zaznávaný, teraz však rehabilitovaný, preto niet príčiny sochu nevrátiť pred oči verejnosti. Očistená a zreštaurovaná dostane dôstojnejšie miesto ako tu v rohu námestia pred Národným múzeom neďaleko Zakázaného mesta. Konfucius patrí medzi veľké historické osobnosti Číny, zasa patrí veľkej krajine draka symbolizujúceho šťastie. A platia podstatné tézy jeho učenia. Dôraz na morálku osobnosti i vlády. Krehkosť, úprimnosť
a spravodlivosť medziľudských vzťahov. Príklon k praktickému životu neostane iba papierovým heslom pre jeden Deň Konfucia. Pravý konfucián, už nielen ako obrad, ale po celé dni, má chuť na tiau či tchu, čo nie je nič iné ako čaj poskytujúci euforizujúci osviežujúci účinok. Šálka čaju na privítanie, rozptýlenie, na slávu,na zdravie, na rozlúčku! Na konfucia, ktorý povýšil čaj na nápoj aristokracie,liek proti alkoholu a drogám, spoločníka dobrých rozprávačov. Nevynechať ani šálku na Holanďanov, čaj priniesli roku 1510 do Európy a v čase epidémií sa popíjal miesto vody.V rodnom kraji Konfucia – Lu, čaj medzi nápojmi už dominuje. Do mesta vedie Čajová cesta, okolo hotela Čaj, neďaleko Čajovej zátoky,končiac Námestím čaju…a všetky cesty a cestičky tu vedú do nejakej čajovne.

499 zrniek múdrosti, alebo aj múdrosti sa preberajú a kradnú! Neraz sa citát, aforizmus pripisuje známej celebrite, najčastejšie humoristom, ktoré sú z tvorby možno i zabudnutého autora. Naopak, kolujú i také múdrosti, ku ktorým sa zneužíva jeho meno. Prekladatelia preosiali ústnym i mediálnym podaním šírené citáty a zatiaľ našli 499 čistých z odkazu Konfucia. Sú to skúsenosti zo 17-ročného putovania po štátoch a štátikoch severovýchodnej Číny. Bol učiteľ, vychovávateľ, bankový a štátny úradník, ba dotiahol to i na ministra miestnej vlády! Ba okúsil i trpkosť žalára. Ako pragmatik, keď sa vrátil do Lu, zhrnul získané poznatky do súboru morálnych zásad a princípov správania sa podľa čínskych tradícií. Prvé majú zmysel pre ľudstvo. Ďalšie hovoria k protikladom starý-mladý,otec-matka, manžel-manželka, muž-žena, dieťa-dospelý, brat-sestra , občan-autorita…atď.Vo všetkých vzťahoch kladie do popredia poctivosť, mať čisté svedomie – odvahu priznať –chybil som! Dobré meno bohabojného je cennejšie ako bohatstvo. Nad všetkým je krása, je všade, len ju treba vidieť.

Brilantný je k tomu jeho aforizmus: „Neplač, keď zapadá slnko, lebo slzy ti zabránia vidieť hviezdy! Myšlienka patrí medzi najkrajšie vyslovené Konfuciom.Nabáda k zamysleniu sa nad tým, čo robiť v niektorých situáciách.Kto vie a tak nečiní, je zbabelec. Sám rozmýšľa, čo so svojou slabosťou – prejavy nevľúdnosti v sporoch,keď ide o statočnosť. Cieľom je dosiahnuť, aby sa statočnosť oplatila viac ako krádež…
Povinnosťou ženy je mať syna! Konfucionalizmus sa v otázkach vzťahu muž-žena-rodina, len pomaly vyrovnáva so súčasným stavom úsilia žien o rovnoprávnosť. Podľa starých zákonov muž by sa mohol dvakrát ženiť, žena druhýkrát už nie. Stále prevláda názor, že neporiadky nezosiela na zem nebo, ale ich tvoria a zodpovedajú za ne ženy. Muži sú silní, ženy iba pekné. Sám Konfucius má výrok,že ešte nestretol človeka, čo by bol vo vnútri tak krásny ako v tvári! I v dnešnej Číne, krajine veľkého draka, symbolizujúceho šťastie, narodenie chlapca je radostná udalosť – ak je to dievča, stalo sa…O súhlase k ďalšiemu tehotenstvu ženy rozhoduje, či už je matkou syna! Muž i podľa zákonov má viac privilégií v práci i osobnom živote.

Mnoho k tomu povie rok 2012, keď od 23.januára sa začína v Číne veľkolepým sviatkom šarkanov (ako každých 12 rokov) ROK DRAKA! Okrem šťastia symbolizuje východ slnka a jarných dažďov. Prognóza hovorí o úspešných zmenách v hospodárstve. A Číňanky, navzdory silnejšiemu mužskému princípu jang, dajú o sebe vo svete výrazne vedieť, budú pripravené ako na olympiádu – tvrdo bojovať za dosiahnutie úspechu. Čestný patronát nad nimi môžu mať slávne celebrity narodené v znamení Draka. Je medzi nimi dánska kráľovná Margret II. superhviezda Raquel Welch, speváčka Joan Baez. Reprezentujú staršiu generáciu, ktorej Konfucius i vo svojom mene žiada vzdávať úctu celej spoločnosti a mladým adresuje myšlienku: „Staroba je celkom príjemná, verte! Je pravda, že vás skôr-neskôr jemne z javiska stiahnu, ale potom si sadnete pohodlne do kresla prvého radu ako divák…

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach