Deň Luny

„Páni, pozrite: More zmizlo! More…Ukradli nám more!

“ Zúfalý výkrik mladíka preťal ranné šero plážového kempu. Čo sa deje?Deje sa to, že od 20.júla 1969 je na planéte Zem Deň Luny, ustanovený na výročie  prvých krokov človeka na Mesiaci. Viac ako inokedy si uvedomujeme, že napriek vzdialenosti 384- tisíc km, ako cez pupočnú šnúru, vplýva Mesiac na všetko dianie a životné osudy všetkých nás. Znie to ako fráza obvyklá zo slušnosti k dobrému  kozmickému susedovi. Nebude to skôr medzera v  školských vedomostiach  (žeby sme neboli vtedy v škole?) dopĺňaných z vedeckého výskumu a zbavovanie sa ľahostajnosti k novým informáciám?„Ukradli nám more!“ – panikári mladík z klubu vodákov.

Ich  miniexpedícia Dunaj-Biskaj má základňu t.č. v kempe karavanov. „Dunajčíci“ svojho benjamínka, ktorý si prvýkrát v živote zašantil vo vlnách mora, upokoja. Nevysmejú sa mu. O zážitok viac z Biskajského zálivu, superkuchyni európskeho počasia. Na vlastnej koži sa presvedčíme, ako tu znenazdajky zaprší, zaburácajú hromy a blesky, nakopí sa oblačnosť. Aj filmári si prídu na svoje. Sťa podľa objednaného scenára  sa tu mieša, vypeká, okorení menu pre meteorológov a naloží do balíkov počasia  expedovaných cez Pyreneje do ostatnej Európy a ďalej. Bola predohra, bude i dohra. Mraky ešte za svitu Luny pod hviezdami sa vznášajú v zálive, na severe Pyrenejského polostrova, ráno sa už preháňajú nad hlavami Francúzov, Talianov, Nemcov smerom na „Veľkú Rus…“.. A keď už nebo nad „zálivom“ obrovským, ako 10-krát Slovensko, oslepujú blesky a burácajú hromy, nové vzdušné prúdy zdvihnú hladinu do rozmerov mrakodrapov, rozkolíšu  biskajské vlny hlboko do Atlantiku. Ďaleko od nás, na severe Pyrenejského polostrova sa takéto scény divadla  prírody a jej živlov odohrávajú denodenne.a nie sme pritom iba diváci. V tej chvíli chvála, že nám pri krájaní sveta na krajiny, pradedovia vydobyli garantovanú krásu slovenskej ženy , k tomu Dunaj, Váh i Tatry. Rátajme si to ako náhradu. Dobrá téma pre Denník z nášho kalendára. V príbehu Dunajčíka pokračujeme, ale ani o ďalšie „mesačné“ nebude núdza.

A to more neukradli? Iba zmizlo!
Večer v opustenej zátoke sa kúpal už iba Mesiac, ako sa ukázalo – hlavný podozrivý. Ešte tej noci voda zálivu ustúpila hlboko do otvoreného Atlantiku. Mohol sa o tom presvedčiť i mladý Dunajčík. Keď si nad ránom išiel pozrieť východ slnka a nohy trochu namočiť do morskej vody. Mohol sa doučiť, že príliv a odliv je fáza stúpania  hladiny a klesania hladiny morskej vody (ale aj vody riek, jazier a dokonca má vplyv aj na pohyb hormónov v našom tele, podobne aj na stúpanie a klesanie štiav v rastlinách!) vyvolaná príťažlivou silou Luny, podľa vesmírneho kalendára  dvakrát za Mesačný deň, ktorý trvá presne 24 hodín a 50 minút. Má význam pre stabilné a presné striedanie ročných období. Naše hormóny v pohybe menia chuť na  jedlo i apetít na lásku, ranný či večerný apetít na sex. Biohodiny v nás to vedia presne. I zlá bolesť je dobrým signálom nečakať, niečo s tým treba urobiť. A doma sa môžu tešiť. Zajtra a pár dní k tomu nebude u nás pršať, o deň-dva prejdú mračná a bude slnečný víkend! Pomerne spoľahlivá  predpoveď z meteorologickej situácie v Biskajskom zálive.. Vďaka TV ste mohli porovnať, takmer kópia avizovaného počasia zo zálivu  sa dostavila podľa prognóz už v sobotu…

Kto ste, pani Luna?
Mám výhrady, akože Luna, práve od včera som  Mesiac v nove! Vo všetkých významnejších kultúrach má Mesiac najmenej dva názvy, ako u nás Mesiac plus Luna, niekde  aj desať. Mesiac ( Month po anglicky, je kalendárový názov pre 28 dní, toľko dní má i menštruačný proces žien spätý s Mesiacom – mesiačiky /12 mesiacov je rok, 12 je počet súhvezdí zverokruhu, 12 tucet v Babylone, 12 apoštolov, 12 kmeňov Izraela, 12 bohov gréckej božskej rodiny). Mesiac –Moon,  po anglicky, astronomický názov nebeského telesa, Moonlight, Moonnight, mesačný svit, mesačná noc, latinsky Luna v poézii a na rozlíšenie s čínskym lunárnym kalendárom, lunárnym rokom, preniká tiež do noviniek kozmológie . Deň Luny 2012 nech je začiatkom veľkého upratovania (neznamená vyhadzovanie)  a uplatňovania pojmu „luna – z latiny, využiť pri vyzliekaní a vynulovaní zvyškov z„mesačného tabu“, dať Lune priestor v poézii, rozprávkach a mýtoch. Každý overený fakt o Mesiaci (či Lune) je potvrdením jeho postavenia vo vedomí ľudstva a na hviezdami posiatej oblohe. Tam niekde hore, prv než urobil posol zo Zeme malý krôčik na povrchu Mesiaca, ktorý znamenal skok ľudstva dvomi nohami do kozmu, nieslo sa do vesmírnych svetov posolstvo z planéty Zem. Pred 43 rokmi, večer o 21,36 hodine.

1.človek na Mesiaci –Neil  Armstrong veliteľ,Apollo 11položil kovovú dosku s nápisom: Tu ľudia planéty Zem prví vkročili na Mesiac, 20.júl 1969. A.D.Prišli sme v mieri  za celé ľudstvo. Dvojhodinovú prvú prechádzku po Mesiaci urobil Buz Aldrin a Michael Collins, šofér modulu. Pri spomienke na tento historický medzník vo výskume vesmíru úcta za odvahu patrí i prvému kozmonautovi sveta Jurijovi Gagarinovi – prvý si mohol z kozmických výšok obzrieť svet – 1961 a vzdať poctu obetiam misií na Lunu. Posledný astronaut,  ktorý bol na Mesiaci a uzavrel projekt výskumu nášho ,od vekov zo Zeme sledovaného vesmírneho suseda, na Apollo 17 bola naša hrdosť – Eugen Čerňan . Americký astronaut slovensko-českého pôvodu. Ukončila sa tým „studená vojna“ okolo prvenstva 1.človeka na Mesiaci. Výskum vesmíru (zatiaľ bez letov s ľudskou posádkou) podľa americko-ruskej dohody pokračuje. Mesiac môže očakávať najbližšie návštevu z Číny,Indie a iných ambicióznych krajín. O Lune vieme toho veľa, ešte však uchováva dosť tajomstiev. Aj po prvom rande na Mesiaci s človekom ostáva zdržanlivá ako dáma.

Symbol, mýtus a čoraz novšia tvár
Mesiac popri Slnku  i v symbolike najdôležitejšie nebeské teleso je prirodzeným satelitom Zeme, ( jeden obeh za 27,32 dňa). Zo Zeme ho sledujeme od prvopočiatkov sveta ako prechádza  štyrmi fázami toho-ktorého mesiaca, podľa atrologického znamenia. Astrológia stratila punc vedy, vie však vtipne vyvolať záujem o veci budúce, ktoré vašou zásluhou môžu skončiť inak. Fáza nového Mesiaca nabáda začať niečo nové, odklad iba znižuje šance na úspech, menia sa podľa mesačných fáz. Viac uvažovať odporúča fáza mesačného splnu. Už v starej Číne odpozorovali podobnosť mesačných fáz s cyklom ženskej menštruácie a Lunu považujú za ženské znamenie. Ak sa to spája v spojitosti so „slabším“  pohlavím, ženy protestujú. Naopak, vyhlasujú, že sú emocionálne a oddané so  svojím životným partnerom ( s neverou sú fifty-fifty), ktorí chcú od nich, aby boli vždy milé, krásne elegantné a žiaduce. Ženám narodeným podľa astrologického kalendára v znamení Raka, pod vládou planéty Luna,  sa priznáva veľkorysosť, a tá v spojení s intuíciou  dáva schopnosť pod jej vedením dokončiť úspešne i ďalšie vážne zadanie. Novšia astrológia pripisuje Mesiacu schopnosť ovplyvňovať vonkajšiu osobnosť ženy a vnútornú muža. Skúškou osobnosti môžu byť (aj sú) pokusy zneužiť magický imidž, čo Luna v sebe zrejme má, na rôzne špekulácie napr. s mesačnými kameňmi, ako šperky alebo náramky na ochranu zdravia. Biznisom zaváňajú tiež snahy sektárskych učení zmocniť sa vnútorného sveta ľahkoverných.  Za všetky spomeňme u nás ešte menej známych moonistov. Svojský výklad Biblie odobruje ich morálku žiť v sexuálnom spoločenstve, ktoré sa začína populárnymi hromadnými svadbami  ( v jednom roku oddali 40 miliónov párov!) vystavuje najmä ženu vo „veľkej rodine“ sexuálnemu zneužívaniu, násiliu a svojich členov zbavuje starosti o majetok, ktorý prinesú so sebou. Naopak, nové výskumy sna a spánku zbavujú mystiky lunatizmus, latinsky somnambulizmus a u nás jednoducho – námesačníctvo. To, že sa prejavuje v noci pri mesačnom svite, priam navádza k dramatizovaniu celého priebehu tohoto „živého sna“. Zvlášť pútavo spomínajú na svoju námesačnú seansu aj niektoré postihnuté hviezdy. Johnny Depp, Bruce Willis i Jennifer Anistone a ďalší z prostredia šoubiznisu hovoria o pocitoch nepokoja, túžbe po nejakej činnosti bez strachu z výšky, ohňa alebo inej prekážky. Bruceovi možno veriť, že sa vracia  z ľúbostného dobrodružstva do pokračovania sladkého spánku. Mnoho špecialistov i s dobrými výsledkami výskumu živých snov vylučujú tu vplyv Mesiaca – je to choroba psychická,  i keď zriedkavá, ale liečiteľná. Pripúšťajú chodenie lunatika za mesačnej noci po byte v spánku a s otvorenými očami. Tretím, prítomným osobám, neodporúčajú zobudiť takúto návštevu poplachom, mohli by jej ublížiť.  Naopak, v najväčšej tichosti  treba zavolať číslo 158…Polícia takýchto „námesačníkov“ už má v evidencii a má k dispozícii aj odborníkov, ktorí si s nimi vedia poradiť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach