Deň ustlaných postelí

Milí spolunocľažníci kdekoľvek na svete! Ak si ustielate posteľ sami, dávate iste na zrnko z múdroslovia: Ako si kto ustelie,tak bude i spať – alebo bdieť. Ak ustielate zriedka alebo máte lôžko rozostlané stále, nečudujte sa, že vás všade omína. Deň ustlaných postelí v nedeľu 11.9. nech je príležitosťou pridať sa ku stáročia pestovanému kultu čistej posteľnej bielizne. Za ustálený rituál odostielania doma uznávame,že
a) posteľ je najdôležitejšia časť nábytku.
b) posteľ je najnebezpečnejší predmet v domácnosti – pripomína nám to myšlienka

Marka Twaina – zomiera v nej 90% obyvateľov našej planéty. Človek, ktorý sa dožije 70 rokov, 20 z nich pri 8-hodinovom dennom priemere prespal v nejakej posteli. Štyri roky spánku pripadá na pobyt u rodičov do veku dospelosti (18). Ostáva 16 rokov prespávania niekde vo vlastnom alebo cudzom hniezde.

Od chvíle, keď sa človek vo svojom vývoji postavil na obe nohy, lôžko upravené na odpočinok je čoraz väčšou nevyhnutnosťou. Bez jedla, iba o vode a snehu vydrží omnoho dlhšie ako bez spánku. Až 385 dní hladovky začali v roku 1972 anglickí väzni vo Wakefielde odsúdení za znásilnenie – vraj nespravodlivo obvinení. Svetový rekord v intenzívnom bdení je 264 hodín (11dní) bez spánku a užitia akýchkoľvek podporných liekov. Vytvoril ho kalifornský študent Randy Gardner, ale pod lekárskym dozorom ako 18-ročný, v roku 1965.V čase experimentu mu slabla trochu pamäť, prejavili sa známky depresie a halucinácií. Obdiv musia preto vyvolávať výkony mozgu niektorých géniov. Leonardo da Vinci (nar.1452) denne spal iba 1,5 hodiny. I tak si však krátky život 67 rokov si predĺžil takýmto spôsobom o 20 rokov! Goethe sa pri štvorhodinovom dennom spánku dožil 83 rokov, Napoleon 52 rokov.

Aj lôžko ustlané na ružiach môže pichať… Je isté, že už pračlovek ako lovec zveri, potreboval vhodné miestočko na spánok, ako aj na obnovu fyzických síl. Možno si predstaviť odpočinok na tvrdej zemi v jaskyni alebo na lôžkach v korunách stromov, podobné vtáčím hniezdam, ako sme to videli vo filme Tarzan. Nory, pelechy,brlohy, ešte teplé po zvieratkách, ktoré ktosi vyhnal právom silnejšieho, neskôr opustil prechodom do bývania pod strechou, kde sa už na slamníkoch vyspí spolu celá rodina. Spočiatku to bol stôl, ktorý sa ujal vedenia v zápase o najdôležitejší kus nábytku. Všetci sedeli za stolom a jedli rukami z jednej misy.Čoskoro však väčší priestor potrebovali na postele drevené, čalúnené, železné, ktoré vyrábali stále remeselne stolári , ale už špecialisti aj na lôžka. Postele čoraz pohodlnejšie, v slohu viktoriánskom bohaté na ozdoby, vysokí hodnostári mali postele s baldachýnom, novozbohatlíci široké francúzske postele pod jednou perinou, atď.,Ľahko sa dovtípime, že sa lôžka menili, aby zodpovedali dobe, v ktorej vznikali, a že posteľ neslúžila iba odpočinku, spánku a relaxu. Stačí otvoriť balíček problémov, ktoré prerastajú do posteľománie (umiestnenie podľa patogénnych zón pri okne, proti dverám a podobne, ďalej ide o správnu teplotu v spálni, zvukovú izoláciu, farebnosť stien, počet vankúšov, voľbu strany pre muža a ženu, spôsob a silu osvetlenia atď.) Možno však ustielať i na ružiach, keď však ostávajú ako tŕne, nepríjemne podpichujú a pichajú sérum zlosti doľava-doprava.

Madonna, Rihanna a ostatní…
Všetci sa zídeme raz v jednej posteli! Posteľ prechádza dejinami za stálych zmien a nadobúda viac a viac na dôležitosti.Naopak, mnoho dejinných sporov sa nevyriešilo na bojisku, ale v spálni kráľovského paláca. Nič mimoriadne. V kráľovských komnatách pri rannom alebo nočnom „leveli“ si panovník denne vypočul radcov a žiadosti svojich poddaných a na znak dôvery sa pred nimi preobliekol a ľahol si do odostlanej postele. Tu mu predstavili aj kurtizánu pripravenú s ním stráviť i celú noc. Kráľovná mala v inej spálni vlastný
A tak pribúdajú ďalšie možnosti, ako využiť posteľ. Chorý panovník sa tu lieči, môže prijímať delegácie, podpisovať zmluvy, nariadenia atď. Nejeden vedec doriešil bádaný problém v posteli za spánku (napríklad Einstein svoju teóriu relativity).

Orgie v posteli sú známe už zo starorímskych čias, obyčajne na slávu víťazov. Čo iné, ako lukulské hody poležiačky, v špeciálne upravených posteliach, ožieranie sa a roztopašné hry lásky v rôznych kombináciách mužov a žien… Na viacdňové pokračovanie boli pripravené hosťovské komnaty, pravdaže so širokými viacmiestnymi posteľami. I dnes ešte v rôznych končinách sveta zachovali zvyk ponúknuť hosťovi na znak úcty najširšiu posteľ aj noc s manželkou alebo dcérou hlavy rodiny…Madonna vo svojom štylizovanom dokumente Všetci sa raz zídeme.. ide ďalej, ako Bohyňa sexu provokuje svojich obdivovateľov erotikou. V poslednom čase i Rihanna, speváčka z Barbadosu, je v klipe Všetci sa zídeme…zvodná ako nikdy. V podaní Roba Grigorova prichádza pesnička k nám dosť často i cez rozhlas. V súčasnej politickej situácii vo svete si mnohí vysvetľujú slová pesničky ako nabádanie ľudí, aby sa spájali v duchu pohody a hrali i spievali na spoločnú nôtu, obrazne povedané…stretli sa v jednej posteli.. Z našich dejín spomeňme kráľa Svätopluka a dnes už jeho legendárnu rozlúčku so synmi na smrteľnej posteli. Jeho tri prúty, kým ostali vo zväzku, nedokázali prelomiť a ostali symbolom nerozbornej jednoty. Varovaním by mala byť zlá zmluva o zázračných husličkách, ktorú vraj Paganini podpísal v posteli s diablom. Deň ustlaných postelí je súčasne dobrou príležitosťou na zamyslenie sa nad tým, koho do odostlanej postele pustiť a komu sa vyhnúť…!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach