Desatoro vydarenej dovolenky

10 vecí, na ktoré by ste  mali predsa len pamätať !

Tiež patríte k tým cestovateľom, ktorí si najlepšie užijú dovolenku, keď si jej výber nechajú na poslednú chvíľu? Tu je 10 vecí, na ktoré by ste  mali predsa len pamätať v akom – takom predstihu, aby ste si mohli zaslúžený oddych naozaj naplno vychutnať.

dovolenky

1. Kvalitný kufor je základ

Nahádzať veci do cestovnej tašky, či do kufra a poďho na letisko. Je to aj vaša predstava o ideálnom balení sa na dovolenku? Pokojne to tak môže byť. Ak to váš kufor prežije. Cestovanie nie je únavné len pre ľudí, ale aj pre batožinu. Najmä ak sa prepravujete lietadlom, váš kufor si vytrpí naozaj dosť. Zaobstarajte si ho preto dostatočne dopredu a dbajte predovšetkým na jeho kvalitu. Ak bude mať navyše aj nízku hmotnosť, vyhnete sa nepríjemnosť s nadváhou batožiny. Nevšedný dizajn zase odradí zlodejov.

2. Cestovné poistenie

Tak ako vám kvalitný kufor poskytne pohodlie pri cestovaní, tak vám zase cestovné poistenie dopraje  pokojný spánok. Pokiaľ nemáte vybavené celoročné, nezabudnite si vybaviť aspoň krátkodobé poistenie na konkrétny termín. Väčšina poisťovní umožňuje vyplnenie formulára a platbu aj prostredníctvom svojich internetových stránok a na štandardnú týždňovú dovolenku vás poistenie vyjde naozaj len na pár EUR. Ak sa chystáte stráviť dovolenku aktívne a nebránite sa ani adrenalínovým športom, informujte sa na špeciálne poistenie športovej dovolenky.

3. Platné doklady a platobné karty

Tie by mali byť naozaj na prvom mieste. Skontrolujte si dobu platnosti pasu, ak sa chystáte cestovať do cudziny, pretože niektoré krajiny vyžadujú, aby bol cestovný pas platný aj po vycestovaní z ich územia. Ak idete dovolenkovať do zahraničia s deťmi, nezabudnite vybaviť v dostatočnom časovom predstihu pas aj im. 26. júna 2012 vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. Preložené do ľudskej reči, samostatný pas musí mať už aj malé dieťa. Pred cestou si overte aj platnosť bankomatových kariet, aby ste nezostali na dovolenke bez prístupu k svojmu účtu.

4. Víza

Nie všade sa dá vycestovať last minute v pravom slova zmysle. Ak vás láka napríklad zámorie, Čína, či Rusko nezabudnite si včas vybaviť potrebné víza.

5. Očkovania

Očkovanie pred cestou do zahraničia je jednou z najúčinnejších foriem ako zabrániť nakazeniu a ochoreniu v zahraničí na tie infekčné choroby, proti ktorým je možné sa očkovaním chrániť. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam a negatívnym zážitkom z navštívenej krajiny. Očkovaniu je potrebné venovať náležitú pozornosť a dostatočný časový priestor. Preto, ak sa chystáte do exotiky, zistite si, aké očkovania sa pred návštevou vytúženej destinácie odporúčajú.

6. Lieky a kvalitná kozmetika

Dovolenková lekárnička by sa určite nemala zúžiť na jeden ružový „všeljek“. Zadovážte si najmä dostatočné množstvo liekov, ktoré pravidelne užívate a myslite na to, že v cudzej krajine sme náchylnejší na rôzne vírusy. Nezabudnite sa preto náležite vyzbrojiť do prípadného boja proti nim. Kvalitné opaľovacie krémy by najmä v lete mali byť samozrejmosťou.

7. Foťák, kamera, elektronika

Dnes už je moderný digitálny fotoaparát veľmi bežnou súčasťou dovolenkovej výbavy. Ak sa chcete aj vy tešiť z krásnych záberov, skontrolujte si, či máte k dispozícii dostatok pamäťových kariet, bateriek a podobne. To isté platí, ak si chcete čas na dovolenke spríjemniť počúvaním hudby z MP3 prehrávača, čítaním kníh na elektronickej čítačke, či z času na čas skontrolovať maily na notebooku. Zistite si, aké forma zásuviek je bežná v krajine, do ktorej sa chystáte vycestovať a zaobstarajte si aj príslušnú redukciu.

8. Potrebné materiály

Alfou omegou pri cestovaní do zahraničia je mať v poriadku všetky potrebné cestovné materiály. Ak idete dovolenkovať na vlastnú päsť, je to o to dôležitejšie. Letenku, potvrdenie o ubytovaní, cestovné poistenie a pas by ste si mali strážiť ako oko v hlave. Na cestách určite oceníte aj prehľadný bedeker, ktorý vám pomôže zorientovať sa v miestnych zvyklostiach či doprave, ale napríklad aj uľahčí plánovanie výletov, poradí kvalitnú reštauráciu a podobne.

9. Stráženie pre domáce zvieratko

Nie vždy a všade možno sebou na dovolenku vziať aj domácich miláčikov. Aby vás neprekvapili nepríjemnosti súvisiace s ubytovaním a dopravou zvieratka, dajte si radšej záležať na výbere kvalitného hotela pre psov či mačky, alebo na inom druhu spoľahlivého stráženia.

10. Úsmev na perách a dobrú nálada v srdci 🙂

To je azda to najdôležitejšie, čo by vám na dovolenke určite nemalo chýbať. Krásne leto!

Save