Obezita a sex

Dobrý deň, môj muž za posledný pol rok pribral viac ako 8 kíl a v súčasnosti už nielenže má nadváhu, ale je aj obézny. Zhruba dva mesiace vidím, že pri sexe má problémy s erekciou. Nechce si to však priznať a stále skúšame ďalej, viac-menej neúspešne. Prosím, môžem mať obezita vplyv na schopnosť dosahovať erekciu? Pretože kedysi takéto problémy nemal, je mladý – 29 rokov a ani stresu nemá veľa, vedieme skôr pokojný život.

Ďakujem, Linda K.

Obezita

Odpovedá MUDr. Elena Kováčová, gynekologička – sexuologička:

Váš manžel naozaj veľa pribral na hmotnosti a aj obezita môže negatívne ovplyvniť jeho sexuálnu funkciu. Nielen z nepríjemného pocitu – „nemotornosti”, ale aj sekundárne – psychicky. Iste to aj sám cíti a napriek snahe sa mu nedarí stav zlepšiť, môže byť z toho deprimovaný…

Vhodné by bolo nenaliehať zjavne na neho, aby schudol, aby sa snažil… Z Vašej strany skôr porozumenie a snaha o zvýšenú telesnú (pohybovú-športovú) aktivitu spojenú s diétnym režimom Vašej kuchyne. Čo môže veľmi pozitívne ovplyvniť celkový stav najmä v dovolenkovom období. Ak by to za určitý (nie krátky) čas neprinieslo zlepšenie, vhodné je o veciach otvorene hovoriť a prípadne po porade so sexuológom cielene riešiť problém.