Deň ruskej kuchyne

Dňa 21. 3. 2019 sa študenti SOŠ Gastronómie a hotelových služieb, Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke, pod vedením ich majstrov odborného výcviku oboznamovali s cudzokrajnou kuchyňou už po sedemnásty raz. Tentoraz to bola ruská.

Deň ruskej kuchyne

Tradícia už trvá šesť rokov

Za šesť rokov trvania projektu takto svoju národnú kuchyňu predstavili od roku 2013 veľvyslanectvá Indonézie (dvakrát), Turecka, Gruzínska, Egypta, Japonska, Talianska, Grécka, Izraela, Srbska, Vietnamu, Rakúska, Bulharska, Českej republiky, Číny, Rumunska a Albánska. V novembri minulého roku bola pri príležitosti Dňa albánskej kuchyne predstavená aj publikácia „Dni národnej kuchyne“ opisujúca všetky dovtedajšie podujatia aj s atraktívnymi receptami.

Deň ruskej kuchyne

Obsluhovali študenti v ruských krojoch

Uvedeného dňa sa minulý rok zúčastnil aj veľvyslanec Ruskej federácie J. E. Alexej Leonidovič Fedotov a projekt ho tak zaujal, že sa osobne pričinil o takúto exkluzívnu prezentáciu ruskej kuchyne a kultúry. Pri otváracom ceremoniále za účasti celej školy po hymnách a prejavoch pána veľvyslanca Fedotova  a riaditeľa školy Dr. Jozefa Horáka totiž krajinu i kuchyňu, ktorá má viac ako 200 národnostných variantov, predstavila mladá pracovníčka ambasády Ekaterina Rogalskaja. Pri následnej spoločnej fotografii VIP hostí za účasti ôsmich veľvyslancov a veľvyslankýň tlačenica fotografov predznamenala, že sa schyľuje k skutočnej, nielen gurmánskej, udalosti. Už pri príchode vítali študenti hostí nimi upečeným chutným chlebom a soľou oblečení v ruských krojoch, ktoré dodalo veľvyslanectvo. V týchto pestrých krojoch boli aj všetci obsluhujúci študenti odboru čašník-servírka.

Deň ruskej kuchyne

Ktorí veľvyslanci sa zúčastnili?

Hostiteľ, J. E. Alexej Leonidovič Fedotov, k slávnostne vyzdobenému stolu pozval svoje kolegyne a kolegov: grécku veľvyslankyňu J. E. Mariu Louisu Marinakis, albánsku veľvyslankyňu J. E. Enkeledu Mërkuri, portugalskú veľvyslankyňu J. E. Anu Mariu Coelho Ribeiro da Silvu, bulharskú veľvyslankyňu J. E. Jordanku Chobanovu, vietnamského veľvyslanca J. E. Doung Trong Minha, indického veľvyslanca J. E. Vanlalhuma a kubánsku veľvyslankyňu zastúpil manžel a zároveň konzul, pán Montés. Riaditeľ školy, Dr. Jozef Horák, v svojom príhovore ocenil tento výber vzácnych hostí, keďže väčšina vážených diplomatiek a diplomatov prichádza na toto podujatie opakovane, či boli už hostiteľmi a hostiteľkami svojho Dňa národnej kuchyne.

Kto ešte zasadol za slávnostný stôl?

Za slávnostný stôl zasadli na strane pána riaditeľa Horáka vzácni hostia – doc. Ing. Pavol Konštiak, CSc., predseda predstavenstva a vice-prezident Zväzu obchodu SR, ako aj honorárny konzul Filipín, šéfredaktorka GASTRO-revue pani Vierka Dudášová, riaditeľ úradu BSK pán RNDr. Ing. Marián Viskupič, známy kulinársky odborník Justin Topoľský a koordinátor projektu Gustáv Murín. Za školu sa k hosťom pridal aj zástupca riaditeľa Mgr. Jozef Lipták a študentka Nikolka Dobijová, ktorá sa z vlastnej vôle naučila po rusky a tak mohla privítať pána veľvyslanca Fedotova perfektnou ruštinou. Ona tiež pomáhala majstrovi šéfkuchárovi Dmitrijovi Firsovovi pri komunikácii so študentami a ich majstrami odborného výcviku v kuchyni.

Nechýbali ani predstavitelia médií

V tento výnimočný deň bol aj výnimočným prístup médií. Redaktorka Beatrice Repíková nahrala svoju reportáž pre Slovenský rozhlas už deň dopredu, keď pán šéfkuchár pripravoval vynikajúci sleďový šalát. Médiá zastupovali ešte aj Thea Bašťovanská (Petržalské noviny), Desana Dudášová (GASTRO-revue), Kristína Ilaszová (WomanMan)  video-dokumentáciu aj s rozhovormi zabezpečoval Viliam Šuška (VideoPressAgency).

Reportáž – Deň ruskej kuchyne

VIP hostí vítali pravým ruským igristým

Pán veľvyslanec J. E. Alexej Leonidovič Fedotov projekt dokonale pochopil a na prípravu Dňa ruskej kuchyne nasadil po prvý raz za celú históriu projektu aj ceremoniála, vďaka ktorému VIP hostí pri slávnostne vyzdobenom stole vítali študenti odboru čašník-servírka s pohármi pravého ruského „igristého“. Po prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína pohárikom pravej ruskej vodky začal festival chutí a vôní. Už studené predjedlo, Sleď v kožuchu – sleďový šalát, bolo majstrovským dielom šéfkuchára. Jeho príprava študentov tak nadchla, že ostali pomáhať pri jeho príprave až do neskorého večera deň pred samotnou udalosťou. Ide o klasickú pochúťku patriacu neodmysliteľne na ruský novoročný stôl. Z kombinácie ryby, vrstiev zeleniny s majonézou vznikla skutočná delikatesa. Pritom pán šéfkuchár Firsov dokonalo naplnil poslanie projektu v príprave jedál typických, chutných, ale aj jednoduchých na prípravu, aby ich študenti mohli využiť neskôr vo svojej praxi po ukončení štúdia.

Čo všetko sa jedlo?

Ďalším chodom bolo v Rusku obľúbené teplé predjedlo Peľmene, teda taštičky s plnkou pochádzajúce zo Sibíri. Pozoruhodné bolo, že boli servírované naozaj ako štvorica malých jednohubiek zalievaných smotanou. Nasledovala najznámejšia ruská polievka Šči z kyslej kapusty s bielymi hubami, ktorá sa za stáročia dočkala rôznych obmien podľa možností danej domácnosti. K slávnostnému servírovaniu prispelo aj čerstvé plnené pečivo ruskej kuchyne. Hlavným chodom obeda bolo Azu na tatársky spôsob, na rezančeky nakrájané hovädzie mäso s pohánkovou prílohou. Pohánka bola známa v minulosti aj v slovenskej kuchyni, ale na našu škodu táto cereália s ozdravujúcimi účinkami z našich stolov vymizla. Tu sme sa mohli presvedčiť, že sa dá podávať aj ako chutná príloha. Dezertom bolo jedno z najstarších pokrmov ruskej kuchyne, a to bliny (podobné našej palacinke) plnené jablkom a zdobené čerstvým ovocím. Opäť milo prekvapilo, že porcia bola skromná s dôrazom na kvalitu, nie kvantitu. Z nápojov boli k dispozícii kľukvový/brusnicový mušt, biele víno Sauvignon (ročník 2017), červené víno Frankovka modrá  (ročník 2015) a  Porto Massandra (ročník 2011).

Vzácnych hostí prišla pozdraviť aj majiteľka obľúbeného časopisu Slovenka, pani Mária Reháková, ktorá na podujatie vyslala svojho fotoreportéra a potvrdila dlhodobú úspešnú spoluprácu s ruskou ambasádou.

Hostia dostali aj niečo na cestu…

Prítomných potešila aj podpora predsedu BSK, pána Juraja Drobu, ktorý pre tlačovú správu TASR vyzdvihol myšlienku projektu: „Študenti majú príležitosť zoznámiť sa s rôznymi receptami cudzokrajných kuchýň, ktoré si môžu osvojiť, prípadne upraviť a potom uplatniť aj v praxi. Svoje vedomosti si mohli preveriť študenti v odboroch kuchár, čašník, servírka, pracovník v hotelierstve a cestovnom ruchu, hotelovej akadémie“.

Kulinárskeho odborníka Justina Topoľského prezentácia ruskej kuchyne tak nadchla, že na mieste pozval pána veľvyslanca Fedotova do svojej gastronomickej show na TV Markíza.   

A čo je najdôležitejšie – do projektu sa zapojila celá škola, od tých, čo pomáhali v kuchyni, cez tých, čo vyzdobili slávnostnú stolovňu, až po tých, čo koštovali rovnaké jedlá, aké boli servírované VIP hosťom. Cieľ projektu sa tak naplnil mierou vrchovatou.

Pri náročnej skúške v kuchyni študentov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek, Zoltán Černák a Žaneta Svobodová. Výzdobu slávnostného stola i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka, ktorých viedli Bc. Viera Nižňanská, Bc. Janka Drdacká a Mgr. Helena Grachová. Koordináciu s veľvyslanectvom do všetkých detailov viedla Ing. Janka Krošláková.

Hostia dostali „na cestu“ bratislavské rožky, ktorými je táto škola vychýrená, čo sa pravidelne odzrkadľuje v rade ocenení. A tak sa aspoň symbolicky predstavila aj tradičná slovenská kuchyňa.

(gm)

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach