Hnačka, zápcha – vyskúšajte probiotiká!

Ľudské trávenie je stále málo prebádaná oblasť života. Jeho vplyv na zdravie je omnoho väčší, ako sa ešte nedávno predpokladalo. Aj malé narušenie jeho vnútornej rovnováhy sa prejavuje ako hnačka, zápcha, plynatosť či nafukovanie. V tejto súvislosti sa stále viac hovorí a píše o pozitívnom vplyve probiotík. Pritom však mnoho ľudí stále presne nevie, čo si pod týmto cudzím názvom predstaviť. Probiotiká. Ako pomáhajú? Kto ich môže užívať? Nasledujúce riadky majú za cieľ podporiť lepšie poznanie probiotík.

 Základom je rovnováha
Najrýchlejší a najviac badateľný prínos probiotík zaznamená človek v prípade črevných ťažkostí. Či už ide o hnačky, zápchy, plynatosť alebo nafukovanie. Dôvodom je skutočnosť, že práve v črevách majú probiotiká prirodzené pôsobisko. Ide o baktérie tvoriace črevnú mikroflóru alebo prostredie, ktoré má na starosti všetky procesy prebiehajúce v črevách. Popri probiotikách sa však v črevnej mikroflóre vyskytuje aj množstvo baktérií, ktoré sú buď priamo škodlivé, alebo môžu škodiť v prípade rozmnoženia. Probiotiká dokážu škodlivé baktérie potlačiť a udržiavať črevnú mikroflóru v rovnováhe, ktorá je predpokladom pre správnu a zdravú činnosť tráviaceho ústrojenstva.

Niektoré ťažkosti, ktoré môže spôsobovať narušená rovnováha črevnej mikroflóry:
– hnačky
– zápchy
– plynatosť
– nafukovanie
– kožné ťažkosti (ekzémy)
– znížená obranyschopnosť
– alergie.

Keď sa rovnováha naruší – hnačka, zápcha a ďalšie ťažkosti
V prípade, že nejakým zásahom poklesne množstvo probiotík, môže dôjsť k nárastu množstva škodlivých baktérií. Ten sa prejavuje práve spomenutými ťažkosťami, ako je hnačka, zápcha atď. Dlhodobé narušenie črevnej mikroflóry sa však môže prejaviť ďalšími problémami, ktoré si už človek zvyčajne nedáva do súvislosti s trávením. Jeho prejavom môžu byť kožné ťažkosti (ekzémy), znížená obranyschopnosť alebo alergie.
Vplyvov, ktoré môžu narušiť rovnováhu črevnej mikroflóry, je veľké množstvo. Bežne k tomu dochádza nevhodným zložením stravy, ktorá je chudobná na látky predstavujúce prirodzenú potravu pre probiotiká (tzv. prebiotická vláknina). Ďalšou príčinou môže byť prílišná spotreba alkoholu. Ťažkosti môžu nastať aj vplyvom zhoršeného životného prostredia a v neposlednom rade vplyvom užívania antibiotík a ďalších liekov. Antibiotiká majú za úlohu zničiť bakteriálnych pôvodcov najrôznejších ochorení. Pri svojom pôsobení však postihujú a zabíjajú aj prospešné baktérie.

Ako dopĺňať probiotiká
Tráviaci trakt človeka je probiotickými baktériami osídľovaný už od narodenia. Za normálnych okolností sa probiotické baktérie v tráviacom trakte prirodzene množia. Ich množstvo a aktivita ovplyvňujú jednak stav tráviaceho systému, ale aj celkový zdravotný stav organizmu. Vyššie opísané vplyvy však môžu spomaliť či úplne zastaviť schopnosť prirodzenej obnovy probiotík.
Vhodnejšie je preto doplniť chýbajúce probiotiká s pomocou špecializovaného prípravku. Najkomplexnejšie riešenie v súčasnosti ponúka Biopron®9 PREMIUM. Prípravok s vyváženým zložením deviatich kmeňov mikroorganizmov v maximálnom objeme 20 miliárd v dennej dávke. Takáto vysoká dávka probiotík zodpovedá najnovším vedeckým poznatkom a odporúčaniam.1) Probiotické kmene rýchlo a v dostatočnej intenzite osídlia tráviace ústrojenstvo a nastavia jeho činnosť do optimálnej prevádzky. Výsledkom je ústup tráviacich ťažkostí. Dlhodobé užívanie prípravku sa môže pozitívne prejaviť aj na potlačení alergických prejavov, náprave kožných ťažkostí či posilnení imunity. 1)

A čo deti?
Ako už bolo uvedené vyššie, probiotiká sú prirodzenou súčasťou ľudského trávenia, a preto nepredstavujú pre organizmus žiadnu záťaž. Z tohto dôvodu je podávanie probiotík vhodné aj pre malé deti, ktoré často trpia kolikami a ďalšími tráviacimi ťažkosťami.

Obzvlášť dôležité sú probiotiká pre nedojčené deti. Z materského mlieka sa totiž do detského tela dostávajú probiotiká, ktoré pomáhajú budovať v tráviacom ústrojenstve zdravú črevnú mikroflóru. Pri malých deťoch je však potrebné zohľadniť skutočnosť, že ich tráviace ústrojenstvo má iné zastúpenie probiotických baktérií ako u dospelých. Špeciálne pre malé deti od 1 mesiaca je preto určený Biopron® Laktobacily Baby, ktorého zloženie rešpektuje odlišnosti detskej črevnej mikroflóry. Probiotiká v tobolkách na vysypanie sa môžu ľahko zamiešať do mlieka či kaše. Praktické je aj balenie v blistroch po jednotlivých tobolkách, ktoré chráni vysokú kvalitu probiotík. Výživové doplnky Biopron® sú voľne predajné v lekárňach.

Viac informácií poskytne bezplatná infolinka 0800 17 16 17 alebo www.biopron.sk

1) ESPGHAN doporučení 2008: Guidelines JPGN 2008, 46:619-21 Odkaz 2) Betsi GI, Papadavid E, Falagas ME. Probiotics for the treatment or prevention of atopic dermatitis. A review of the evidence from randomized controlled trials. Am J Clin Dermatol. 2008;9(2):93-103.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach