Hrozba súčasnosti: narastajúca obezita detí

Až 76 % detí na Slovensku vo veku 8 – 11 rokov konzumuje vyprážané jedlo alebo jedlo z fast-foodu aspoň raz týždenne. Preukázali to výsledky prieskumu agentúry NMS Market Research pre projekt zdravej výživy detí „Viem, čo zjem“. Na zvyšujúcu sa popularitu nezdravých jedál a sladených nápojov, ktorá môže viesť k zvýšenému nárastu obezity, upozorňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
 obezita detí

Podľa WHO je v súčasnosti obezita jednou z najzávažnejších civilizačných ochorení. Dokonca varuje pred globálnou epidémiou a odhaduje, že v roku 2030 bude na Slovensku obézna až tretina obyvateľstva. Obezita prispieva k rozvoju rôznych ochorení, čím sa stáva veľmi nebezpečnou. Za príčinou jej vzniku stoja okrem dedičnosti aj stravovacie návyky či zaužívaný životný štýl v rodine.

Napriek tomu, že z prieskumu vyplynuli mnohé pozitívne zistenia, ako napríklad, že až 60 % detí sa stravuje pravidelne a až 79 % detí je ovocie a zeleninu minimálne 3 až 4-krát do týždňa, menej uspokojivé boli zistenia týkajúce sa konzumácie vysoko kalorických jedál a sladených nápojov. Prieskum preukázal, že väčšina detí konzumuje vyprážané jedlo alebo jedlo z fast-foodu aspoň raz týždenne (76 %). Až štvrtina detí,  prevažne  z rodín s nižším príjmom, sa takto stravuje aspoň 3-krát týždenne a 14 % detí dokonca denne. Naopak, štvrtina detí tento typ jedál nekonzumuje vôbec.

Aj sladené nápoje sú u detí čoraz obľúbenejšie. Až štvrtina detí vypije medzi pondelkom až piatkom viac ako 1,5 litra sladených a dochucovaných nápojov. Iba 8 % detí tieto nápoje nepije vôbec. Rovnako ako v prípade vysoko kalorických jedál, aj frekvencia konzumácie sladkých limonád stúpa s klesajúcim príjmom domácnosti. Dokonca až 31 % detí z týchto rodín pije sladené limonády denne.

„Ako pri mnohých iných ochorenia, tak aj v prípade obezity platí, že prevencia je efektívnejšia ako liečba. Dostatočný príjem ovocia, zeleniny a aktívny pohyb sú riešením, ako predchádzať narastajúcej obezite u detí. Edukácia detí v tejto téme je doslova nevyhnutná,“ vysvetľuje MUDr. Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika ÚVZ SR a vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností.

Pozitívnym zistením je, že úplnú absenciu ovocia a zeleniny v jedálničku detí tolerujú len 2 % rodičov a až 79 % detí konzumuje ovocie a zeleninu aspoň 3 až 4-krát týždenne. Ide však o deti rodičov s vyšším stupňom dosiahnutého vzdelania. Aj s pohybovými aktivitami sú na tom dnešné deti celkom dobre. Dve tretiny detí športujú aspoň 3-krát týždenne a len 6 % detí sa mimo školy vôbec nevenuje športovým aktivitám.

Projekt je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí a jeho cieľom je motivovať žiakov základných škôl vo veku 8 – 11 rokov k vyváženému životnému štýlu, správnym stravovacím návykom a podporiť ich záujem o pohybové aktivity. Projekt je kombináciou zaujímavých prednášok o zdravom stravovaní a zábavných súťaži. Na Slovensku sa realizuje pod názvom „Viem, čo zjem“ a v aktuálnom školskom roku 2017/2018 prebieha už 2. ročník, do ktorého sa zapojilo 12 181 žiakov z 98 škôl Slovenska.

Prieskum realizovala agentúra NMS Market Research v auguste 2017 na vzorke 907 respondentov, ktorými boli rodičia detí vo veku 8 až 11 rokov. Odborným partnerom projektu „Viem, čo zjem“ je Úrad verejného zdravotníctva SR, realizuje sa s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Viac informácii nájdete na www.viemcozjem.sk.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach