Máte po sviatkoch na účte nulu?

Nákupy môžete financovať rôzne

Koniec roka je krásnym, no zároveň aj finančne náročným obdobím. Čo urobiť, keď účet zíva prázdnotou, no vám odišla práčka, či nedajbože chladnička? Existuje viacero možností, ako financovanie nákupu nového spotrebiča zariadiť tak, aby to nezaťažilo váš rozpočet. Preto vám prinášame niekoľko rád, ako nakupovať výhodne a efektívne. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých spôsobov?

po sviatkoch

Nákup na splátky

V tomto prípade je potrebné sa rozhodnúť, akú výšku akontácie (teda prvej platby priamo na mieste) ste ochotní zaplatiť. Najčastejšie ponúkanou možnosťou je akontácia od 10 %, sú však aj produkty, kde nie je potrebné nič platiť vopred. Ak nakupujete na splátky, jedným z najdôležitejších údajov je pre vás miera preplatenia. Zistíte ju, ak sa pozriete na konečnú sumu, ktorú budete musieť za tovar zaplatiť. Jedným z ukazovateľov je RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), ktorý predstavuje celkové náklady spotrebiteľa na úver (t. j. všetky náklady vrátane úroku a poplatkov spojené s poskytnutím spotrebiteľského úveru).

Čo si všímať:

Okrem spomínaného RPMN je dobré si porovnať si pri jednotlivých splátkových produktoch aj maximálny finančný limit, ktorý platí pri predaji na splátky.

Ďalším limitujúcim faktorom môže byť aj obmedzenie tovaru, na ktorý platia vybrané splátkové akcie. Výhodou môže byť, ak si v rámci splátok na jednu môžete kúpiť napríklad aj viacero tovarov naraz.

Ak vlastníte vernostnú kartu, môžete aj pri splátkovom nákupe zbierať vernostné body, za ktoré môžete pri ďalších nákupoch získať zľavy.

Bezúčelový úver

Banky aktuálne ponúkajú široké portfólio úverov. Pre nákup elektroniky či spotrebného tovaru je najvhodnejší bezúčelový úver. Tie však banky ponúkajú najmä na dlhšie obdobie a vo väčších sumách. Rozhodujúca preto bude výška úrokovej sadzby, ale najmä spomínaná ročná percentuálna miera nákladov (RPMN).

Ak si vezmete úver na dlhšie obdobie, tento ukazovateľ – a teda aj miera preplatenia tovaru – narastá. Spotrebiteľský úver je však možné za podmienok stanovených bankou aj predčasne splatiť.

Pri bankových úveroch je potrebné počítať napríklad aj so sumou za vedenie účtu, možným poplatkom za vybavenie úveru a pod.. Banky ponúkajú aj poistenie splácania úverov, to si však môžete vybaviť aj pri splátkovom predaji.

Nákup na kartu

Nákupy môžete financovať aj prostredníctvom kreditnej karty. Môže ísť napríklad o klasickú bankovú kreditnú kartu. Tá ma však obmedzenie výškou kreditného limitu. Okrem toho bezúročné obdobie sa pri tomto bankovom produkte pohybuje do 45 dní, preto ak na ňu pravidelne nebudete dopĺňať prostriedky, tovar môžete v dlhodobom horizonte výrazne preplatiť. Úrokové sadzby sa pri kreditkách totiž pohybujú nad 15 %. Niektoré spoločnosti ponúkajú aj zníženie úrokov, alebo vratku časti úrokov na kreditnú kartu. Miera preplatenia tovaru sa tak dá znížiť. Pozor však treba dať na to, či je vratka úrokov naviazaná na pravidelné splácanie.

Niektoré spoločnosti, predávajúce elektroniku a spotrebný tovar, ponúkajú aj kreditné karty pod vlastnou značkou. Na bývajú niekedy naviazané napríklad výhody, ako napríklad zľava na prvý nákup, cash back pri ďalších nákupoch a iné. Aj tu je však potrebné sledovať bezúročné obdobie, inak tovar preplatíte.

Súhrn

V prípade, že potrebujete nakúpiť tovar vo vyššej hodnote, najnižšiu mieru preplatenia získate pri nákupe na splátky s 0 % navýšením. Takúto akciu prináša niekoľkokrát do roka napríklad NAY. Preto je dobré sledovať aktivity sspredajcov. V prípade spotrebného úveru rozhoduje vaša bonita a dobrá ponuka banky z pohľadu nákladov na úver. Ten navyše môžete predčasne splatiť. Pri nákupe pomocou kreditnej karty je potrebné sledovať bezúročné obdobie a priebežne kredit splácať, aby ste tovar nepreplatili.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach