Pripravte sa na sviatky

Vianoce aj Nový rok sú typické rôznymi dobrotami, ktorými sa prehýbajú sviatočné stoly. A ktoré vôbec nepatria do kategórie diétnych. Mnohým tak môžu privodiť okrem gurmánskeho zážitku aj zdravotné problémy, ako napríklad zápchu. Ako sa jej vyhnúť, prípadne si pomôcť pri jej vzniku?

Pripravte sa na sviatky

Prvotným riešením ako proti zápche začať bojovať, je zmena jedálnička. Počas sviatkov je to síce ťažšie, ale inak sa jej nezbavíte. Zaraďte si do stravného lístka veľa vlákniny, ktorá sa prirodzene nachádza napríklad v čerstvej zelenine a ovocí. Pokojne si môžete pomôcť aj doplnkami výživy s obsahom vlákniny. Nezabúdajte na dostatočný pitný režim, najmä ak zvýšite „porcie“vlákniny. Odporúča sa do stravy zakomponovať aj probiotiká a prebiotiká, pozitívne pôsobiace na činnosť tráviaceho systému, ktoré môžu byť tiež v podobe výživových doplnkov. Dôležitý je aj pravidelný pohyb, ktorý napomáha pohybu čriev. Doprajte si denne aspoň hodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu, prirodinných návštevách zabudnite na auto a vyrazte radšej peši. Prospeje to nie len telu, ale aj duši. 

Ak však tieto tipy nezaberú, pomoc a úľavu poskytnú laxatíva. Treba však myslieť na to, že sa užívajú len výnimočne, s mierou a len na krátke obdobie. Vpraxi sa už dlhé roky pri liečbe chronickej zápchy používajú salinické laxatíva na báze magnézia (magnézium hydrát, magnézium sulfát či magnézium citrát), ktorých výhodou je najmä to, že pri ich užívaní nevzniká syndróm „lenivého čreva“, kedy si črevo zvykne na podnety k vyprázdneniu zvonka (z laxatív) a prestane samé pracovať na peristaltike. Tieto laxatíva zabraňujú vstrebávaniu vody z čreva a neobmedzujú jeho prirodzený pohyb. Ich nevýhodou však býva nepríjemná chuť. Hľadajte ich v lekárni, kde nájdete napríklad magnéziovú soľ F.X.Passage SL, ktorá túto nevýhodu nemá, pretože je ochutená pomarančovým sladidlom. Pripravíte si ju vo forme šumivého nápoja.