Problémy s kĺbmi nepostihujú len starších

Vedeli ste, že každý druhý človek po dovŕšení päťdesiatky trpí bolesťami kĺbov? Môže sa však stať, že vás tento nepríjemný problém postihne už skôr, napríklad aj o dvadsať rokov. Stojí za tým opotrebovanie chrupiek, nedostatok vitamínov a minerálov, ale aj zlý životný štýl. Ako sa vyhnúť problémom s kĺbmi a čo robiť, ak sa dostavia?

Problémy s kĺbmi

Prevencia v podobe vitamínov na kĺby

Starnutie kĺbov spôsobené odumieraním zdravých buniek v chrupkách najčastejšie zapríčiní vznik artrózy, ktorá vie život poriadne znepríjemniť, zvlášť pokiaľ konečne nastalo obdobie, že si môžete začať užívať, povedzme v dôchodkovom veku. Ak sa týchto nepríjemných pocitov desíte aj vy, nikdy nie je na škodu začať preventívne užívať vitamíny a minerály na kĺby, ktoré starnutiu buniek zabránia. Dobrým pomocníkom vám bude vápnik, kyselina hyalurónová alebo prírodný kolagén na kĺby, ktorého výskyt sa v tele s pribúdajúcim vekom znižuje. Avšak pre to, aby ste sa vo svojom tele cítili naozaj fit, bude treba spraviť aj niečo navyše – doprajte si dostatok pohybu a pomôžte organizmu lepšie bojovať s oxidačným stresom.

Medzi liekmi na kĺby nájdete množstvo skvelých produktov, ktoré pri problémoch s kĺbmi určite zaberú. Kurkuma, vitamín C, horčík a zinok vám zdravie kostí a kĺbov pomôžu zachovať. Vedeli ste, že prírodný kolagén nezaúčinkuje len na vaše kĺby, ale napríklad aj na stav vašej pleti, vlasov či nechtov? Táto bielkovina je pre telo nesmierne dôležitá. No zatiaľ čo v mladosti jej máme dostatok, tesne pred tridsiatkou by sme si jej hladinu mali začať dopĺňať výživovými doplnkami. Prírodný kolagén vás dokáže zbaviť bolestí a pomôže predchádzať vzniku zápalov či ťažkostiam pri pohybe. Ak žijete aktívnym spôsobom života, kolagén si rozhodne doprajte, zabráni opotrebovaniu kostí a kĺbov a postará sa o ich pružnosť. Užívať ho môžete aj v čistej forme, napríklad vo forme nápoja.

Problémy s kĺbmi

Ktoré lieky na kĺby pomôžu pri bolestiach a zápaloch

Máte pocit, že s aerobikom je v štádiu silných bolestí kĺbov neskoro začať? Mýlite sa, pohybová aktivita je pre telo dôležitá v akomkoľvek veku a aj keď to pri pohybe niekedy bolí, telo sa vám o pár dní skutočne poďakuje zlepšením stavu. Pre kĺby je prospešné aj to, ak nemusia niesť veľkú váhu, takže sa fyzickým cvičením postaráte minimálne o to, aby sa vám váha znížila alebo aspoň nezvyšovala. So športom treba začať postupne, aby sa kĺby hneď na začiatku nepreťažili. Popri zdravom životnom štýle a konzumácii dostatočného množstva vitamínov prospešných pre kĺby však možno budete musieť občas siahnuť aj po géloch či tabletkách na kĺby. Gély sú vynikajúce na dosiahnutie rýchleho pocitu úľavy. Obsahujú esenciálne oleje, ktoré pri krátkej masáži ubolené kĺby uvoľnia. Tabletky na kĺby sú schopné utlmovať zápalové stavy a opuchy a pozitívne ovplyvňujú aj imunitný systém.