Upratovanie pre domácu pohodu

S nástupom jari sa blíži čas jarného upratovania. Toto ročné obdobie sa nesie v duchu nových začiatkov, a preto je ideálne na revitalizáciu našich domovov. Moderné prístupy k jarnému upratovaniu zdôrazňujú najmä využitie priestoru a organizáciu vecí. Poriadok okolo seba = poriadok v sebe? Každý z nás je iný a teda každý z nás pristupuje aj inak k tomu, čo považuje za poriadok a čo už nie. Každopádne, existuje množstvo tipov, ako si upratovanie poriadne zjednodušiť.

Maximalizácia priestoru s úložnými systémami

Využitie priestoru je zásadným krokom pri organizácii vecí. Najnovšie trendy v upratovaní zdôrazňujú praktickosť a estetiku. „Úložné systémy, ako sú modulárne skrine, poličky a šuplíky, umožňujú efektívne využitie každého kúska priestoru. Vďaka nim môžete optimalizovať usporiadanie a udržať vaše veci organizované a ľahko prístupné,“ hovorí Andrea Štěpánová, marketingová riaditeľka spoločnosti ASKO – NÁBYTOK.

Rady upratovacej blogerky – nerobte všetko naraz!

K väčšiemu upratovaniu určite patrí umývanie okien alebo raz za tri mesiace čistenie práčky. V každom prípade, v upratovaní nikdy nerobím všetko naraz, toho veľkého mamuta je jednoducho potrebné rozporcovať, aby sme sa z toho nezbláznili,“ radí Kateřina Brožová, úspešná upratovacia blogerka a dodáva: „Mne vôbec nevadí, že akékoľvek veľké upratovanie mi trvá napríklad niekoľko týždňov, keď je vonku pekne, ideme radšej s deťmi na výlet.“ Kateřina totiž vyznáva filozofiu splniť každý deň aspoň malú úlohu, čo vo finále ušetrí čas aj energiu.

Eko-upratovanie

V dnešnej dobe rastie dôraz na ekologický prístup k upratovaniu. S použitím prírodných čistiacich prostriedkov a recyklovateľných úložných riešení môžete tiež prispieť k ochrane životného prostredia. Nechajte sa preto inšpirovať Katarínou, ktorá pracuje len so štyrmi základnými látkami: jedlou sódou, bielym octom, kyselinou citrónovou a peroxidom vodíka. „Naozaj nemám v komore schované iné čistiace prostriedky, nemohla by som natáčať videá s tým, že mi niečo funguje a nebola to pravda,“, uzatvára Brožová.

A ako na upratovanie kúpeľne? Poradí vám česká značka JIKA

Aj upratovanie kúpeľne má svoje špecifiká. Kvôli vyššej vlhkosti môže byť kúpeľňa náchylná na vznik plesní a stretávame sa tu s vodným kameňom alebo väčšou koncentráciou baktérií. Ako si teda s upratovaním poradiť tak, aby bolo efektívne, a aby sme zároveň nepoškodili kúpeľňové vybavenie?

Ako na kúpeľňový nábytok?

Kúpeľňový nábytok bol navrhnutý tak, aby dokázal odolať väčšej vzdušnej vlhkosti. To ale neznamená, že by bol vodoodolný. Teda by ste na ňom nikdy nemali nechávať dlho ležať vodu a pokiaľ ho namočíte, mali by ste ho ideálne ihneď utrieť do sucha.

Batérie a vodný kameň

 „Ideálne je venovať batériám starostlivosť aspoň raz týždenne. Na batérie by ste nikdy nemali používať abrazívne čistiace prostriedky a nikdy by ste nemali prípravok nanášať priamo na batériu, a to ani v prípade veľmi jemných prostriedkov. Najlepšie je postupovať tak, že prípravok nastriekate na handričku, batériu očistíte a následne usušíte,“ upozorňuje Iva Šedivá, vedúca komunikácie spoločnosti Laufen SK a CZ, pod ktorú spadá aj česká značka JIKA.

Batéria, JIKA

Sanitárna keramika – čisté umývadlá aj toalety

Ani v prípade keramiky by ste nemali pri upratovaní siahnuť po abrazívnych čistiacich prostriedkoch. Pri ich dlhodobom používaní by totiž mohlo dôjsť k strate lesku a v prípade, že máte výrobky so špeciálnou povrchovou úpravou, by ste mohli túto povrchovú úpravu narušiť.

Toaleta, JIKA

V prípade toaliet platí:

  • Vynechať prípravky s chlórom, narúšajú povrch misy a následne dochádza k usadzovaniu močoviny
  • misu by ste nemali nechávať vystavenú ani dlhodobému pôsobeniu jemnejších WC gélov, aby nedošlo k porušeniu povrchu
  • počas tejto doby toaletu nezatvárať, výpary z týchto prostriedkov môžu pri pôsobení zapríčiniť koróziu upevňovacích skrutiek
  • agresívne prípravky nepoužívajte ani na sedadlo – mohlo by totiž ich vplyvom zmeniť farbu či skrátiť jeho životnosť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach