Vďaka projektu „Viem, čo zjem“ žijú slovenskí žiaci nielen zdravo, ale aj hravo

Chcete, aby vaše deti žili zdravo a osvojili si princípy správneho stravovania okorenené pravidelnou dávkou pohybu? S projektom zdravej výživy „Viem, čo zjem“ od spoločnosti Nestlé je to hračka. A to doslova! Cieľom projektu je totižto hravou formou motivovať žiakov nielen k vyváženému životnému štýlu a správnym stravovacím návykom, ale aj podporiť ich záujem o pohyb. Poznáte ho aj vy?

viem čo zjem

Projekt „Viem, čo zjem“ už po tretí rok zavítal do škôl a opäť sa tešil obrovskej obľube. Na svoje aktivity tento rok prilákal až 107 slovenských základných škôl s počtom viac ako 10 000 žiakov z rôznych kútov Slovenska. Tí sa mohli počas celého školského roka zapájať nielen svojou účasťou na zaujímavých prednáškach o zdravom stravovaní, ale sa aj zabaviť v dobrovoľných súťažiach, za ktoré zbierali body v hre o hlavnú cenu. Tento rok boli súťaže zamerané na témy pitného režimu a pohybu.

Zároveň, každý ročník prinesie do škôl nový vietor. Tento rok boli novinkou inovované učebné materiály s rozšíreným obsahom a digitalizovaná interaktívna lekcia o pitnom režime. Prvé kolo prednášok na školách vždy realizujú lektori z regionálnych pracovísk Úradu verejného zdravotníctva SR, pričom tento rok sa venovali práve téme Pestrá strava. Druhé kolo prednášok si organizujú školy vo vlastnej réžii na základe dodaných materiálov, ktoré si sami vyberú. Tento rok sa popasovali s témami ako je Hygiena potravín, Ovocie a zelenina či Riziká nevhodnej stravy. Následne si mohli triedy zmerať sily v už spomínaných súťažiach. Absolútny víťaz mohol vďaka nim vybojovať okrem vecných cien aj príspevok na cvičebné pomôcky pre svoju školu v hodnote 500 eur. Tento rok sa podarilo titul vybojovať žiakom zo ZŠ s MŠ na Jarnej ulici v Poprade. Už teraz sa však tešíme, čo prinesie ďalší ročník. Prihlasovanie škôl do ďalšieho ročníka bude prebiehať v septembri 2019 na webovej stránke projektu. Projekt je určený žiakom 3. až 6. ročníkov základných škôl, pričom účasť je bezplatná a zapojiť sa môže každá základná škola na Slovensku.

Projekt „Viem, čo zjem“ je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý sa od roku 2009 postupne rozšíril do 84 krajín sveta a doposiaľ sa ho zúčastnilo približne 8 miliónov detí.  Odborným partnerom projektu „Viem, čo zjem“ je Úrad verejného zdravotníctva SR, realizuje sa s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Viac informácií o projekte je dostupných na internetovej stránke www.viemcozjem.sk.