Katarína Hasprová spomína:

Blahoželala mi Lucie Bílá a venovala mi pesničku!

Katarína Hasprová sa do histórie Bratislavskej lýry zapíše ako jej posledná víťazka z roku 1997. Tento rok sa nesie v znamení osláv 50-teho výročia vzniku hudobného festivalu, ktorý počas svojho trvania stvoril mnohé hviezdy  a mnohé  z nich spievajú a plnia koncertné sály dodnes. Hoci festival už dávno neexistuje, vznikla myšlienka osláviť polstoročie veľkolepým koncertom, ktorý sa uskutoční už 18.10.2016 v bratislavskej Inchebe. Vystúpi na ňom i Katarína Hasprová, s ktorou sme, nielen o lýre, hovorili na tlačovej konferencii k tejto významnej udalosti.

Katarína Hasprová

Katka, zdá sa, akoby si mala dnes účes, ktorý si mala v roku 1997, keď si vyhrala Bratislavskú lýru…

(Smiech). Tento účes, ktorý mám dnes, sa volá „nahladko“ na španielsky spôsob, a keď som sa dnes videla na obrazovke zo záznamu, bola som v šoku.  Hovorila som si – ako staromódne ma nastajlovali. Prišlo mi to veľmi staromódne, dnes by som sa úplne inak obliekla a vychystala.

Musíme skonštatovať, že je to skoro dve desaťročia… Ako si prijala pozvanie účinkovať na obrovskom spomienkovom koncerte „k nedožitým“ 50-tinám Bratislavskej lýry?

Prvý mi to naznačil Janko Lehotský, autor piesne, ktorú som vtedy spievala. Bola som vlastne posledná víťazka Bratislavskej lýry, no ešte jeden ročník bol, ale nesúťažný. Spontánne som sa potešila, mám rada tú skladbu, volá sa Jedno zbohom a veľmi som ju nespievala v posledných rokoch, ale zvažujem, že by som ju nanovo nahrala. Ak budem robiť nové CD, určite ju tam zaradím, ona nikdy nevyšla a má krásny text Kamila Peteraja. Bolo to moje také prvé zabŕdnutie do sveta pop music. Mala som vtedy za sebou tri prvotiny muzikálové – dve s Jožkom Bednárikom.  Poznala som sa s Luckou Bílou z Draculu, a keď som jej povedala, že som vyhrala Zlatú Bratislavskú lýru,  ona bola na nej ako hosť, a nielenže mi gratulovala, ale na javisku mi venovala jednu zo svojich piesní. Sú to milé spomienky.

Pieseň Jedno zbohom:

Dnes, takmer vedľa teba, sedela Marcela Laiferová, ktorá vyhrala Bratislavskú lýru pred 41 rokmi. Ako si ju vnímala, pochádzaš z umeleckej rodiny, určte si o nej počula od rodičov…?

Samozrejme, že som vedela, že existuje, že spieva, ale predsa len v tom veku  – je logické – som počúvala inú hudbu.

Čo ťa čaká okrem tohto veľkého koncertu?

Som veľmi šťastná, že sa nám podarilo pred prázdninami odpremiérovať muzikál Mačky, ktorý je svetoznámy a úspech je už i to, že sa ho podarilo dostať na Slovensko. Spievam nádhernú pieseň, ktorá muzikál preslávila a užívam si i druhú rolu mačky, ale nielen ja, myslím, že sme sa tam stretli skvelá partia a všetkých nás to baví. Okem toho ideme robiť muzikál Jesus Christ Superstar, na čom bude zajímavé, že nás bude sprevádzať živá kapela IMT Smile. Mám ich veľmi rada, videla som ich s Lúčnicou a podľa mňa má svetovú úroveň ten program. Absolútne ma nabili, lebo sú skvelí nielen chalani, ale aj Lúčnica. To som im urobila teraz promo, že? iot startups

Katarína Hasprová

To je super, že si taká prajná kolegom, nie všetci sú takí…

Ja viem, viem (smiech). Ešte ma čaká jeden projekt, o ktorom nemôžem veľa hovoriť, ale keby vyšiel,  bolo by to super  – v ostravskom divadle, kde spievam aj vo Weberovom muzikále Sunset Bulvar,  o ktorom hovorím, že je to moja životná rola. Teraz idú  robiť nový muzikál, ale tam sme museli nahrať videá a odobrujú nás vo Viedni.

Držíme palce. Katka, ako sa má mamina Soňa Valentová?

Nechcem o tom príliš veľa hovoriť, už aj preto, aby sme nedali na druhú koľaj lýru, kvôli ktorej sme tu. Stále bojujeme, prežívam ťažké obdobie svojho života. Zvláštne je to, že na to, aké zložité obdobie prežívam – kto nezažil, netuší, o čom hovorím a ľudia ma stretávajú a hovoria mi – ako dobre vyzeráš! A pritom sa cítim vnútorne strašne. Stále bojujeme, uvidíme…

A tú svadbu asi ani nestihneš v tomto nasadení…

Veľmi by som si priala byť už vydatá. Sama na seba som nahnevaná, mala som to urobiť hneď vtedy, nie odkladať, ale naozaj  sa nedalo v čase, keď sme mali prvý termín. Momentálne nie je nálada na svadbu, ale samozrejme,  chcem sa vydať…

Máš veľmi trpezlivého partnera…

On je ohromný človek, neskutočný charakter,  neviete si predstaviť, ako mi pomáha.

Anna Ölvecká

Foto: Martin Wele Veleba