Kedy sadiť okrasné dreviny?

Je lepšie sadiť alebo presádzať v jeseni, alebo počkať do jari?

Milovníci okrasných drevín často riešia dilemu: ujmú sa v jeseni posadené rastliny a zakvitnú v tom „správnom“ čase? Ponuka okrasných drevín v záhradníctvach, na výstavách či  veľtrhoch láka po celý rok, no nie všetko sa dá v ktoromkoľvek období sadiť.

okrasné dreviny

Ovocné stromy

Okrem broskýň a marhúľ je blížiaca sa jeseň ideálne obdobie na výsadbu väčšiny druhov. Spomínané druhy sa v chladnúcej  pôde horšie zakoreňujú a hrozí riziko, že sa neujmú. Ak máme sadenicu s voľnými koreňmi vybranú priamo z pôdy,  hneď ju vysadíme do pripravenej jamy. Naopak, stromček s koreňovým balom môže počkať až dva týždne, nezabudnime ho však polievať.

Na stromčekoch nešetrime

Ak chceme vysádzať nové ovocné stromy a okrasné dreviny, jednoznačne nešetríme  a investujeme do naozaj kvalitnej sadby. Tú nám môžu zaručiť ovocné a okrasné škôlky a preverení predajcovia. Zásada je, aby boli okrasné dreviny dobre uskladnené a riadne označené štítkom pôvodu, resp. menovkou. Na nej majú byť uvedené nielen druh a odroda, ale i použitý podpník a pôvod. Kôra mladého stromu nesmie byť nepoškodená, ani konáriky polámané, korunka by mala byť rovnomerne rozložená. Dobre skontrolujeme, či je miesto štepenia dobre zahojené. Dobré je využiť rady priamo od odborníkov, ako postupovať pri konkrétnom sadení.

Ako sadiť mladý strom?

Dôležitý je dostatok vlahy: strom a okrasné dreviny v kontajneri polejeme, vodu vopred nalejeme aj do pripravenej jamy a necháme ju vsiaknuť. Ak majú stromčeky zvráskavenú kôru pre nedostatok vody, namočíme ich sadením do pôdy aspoň na pol dňa do nádoby s vodou, aby dobre nasiakli. Po vložení do jamy stromčekom niekoľkokrát potrasieme, aby sa rozhrnuli aj tie najtenšie korene, prihrnieme pôdu a dobre potlačíme, aby sa dostala medzi korienky a nevytvorili sa vzduchové bubliny.  Nahrnutou pôdou ochránime pred namrznutím aj koreňový kŕčik. Nezabudnime na oporný kolík, ktorý by sme mali zatĺcť ešte pred sadením. 

Trvalky radšej na jar

Termíny  výsadby trvaliek sú rôzne. Zapamätajme si ľahké pravidlo: druhy kvitnúce na jar vysádzame v jeseni, na jar zasa kvitnúce v jeseni. Ale: neskoršia jesenná výsadba je v každom prípade riskantnejšia ako jarná, lebo hrozí poškodenie nezakorenených rastlín skorými jesennými mrazmi. Zakoreňovanie trvá totiž približne 14 dní, pričom by mala byť teplota  pôdy v hĺbke výsadby minimálne +5 stupňov. Istejšie je preto vysádzať na jar, keď sa pôda postupne zohrieva. Trvalky dodávané na trh s koreňovým balom, resp. v kontajneroch, môžeme úspešne vysádzať po celý rok, dokonca  i v lete.

Dožičme im dostatok priestoru

Pri vysádzaní drobných rastlín často zabúdame na dostatočnú vzdialenosť medzi nimi. O dva či tri roky sa mnohé rozrastú a môžu si začať prekážať. Nemali by si  navzájom tieniť, ani odoberať vodu či živiny. Pozor na rastliny s poplazmi, bočnými výhonkami či dcérskymi hľuzami – tým treba „životný“ priestor doslova vydeliť, napr. fóliou či plastovou obrubou, ktorú zapustíme pred výsadbou asi 30 cm do pôdy.

Rady pri sadení kontajnerových rastlín

  • Najskôr si spravme plán umiestnenia, napríklad tým, že si rastliny na záhone vopred rozložíme, aby sme videli, ako bude výsadba pôsobiť, až potom vysádzame „naostro“.
  • Pred výsadbou bal poriadne prevlhčíme.
  • Pripravíme jamy, do ktorých nalejeme dostatok vody a necháme vsiaknuť.
  • Vyčnievajúce  nadzemné časti rastliny primerane skrátime.
  • Rastliny z kontajnera vyklopíme, bal rukami mierne uvoľníme a vložíme do pripravenej jamy
  • Dobre pritlačíme  a prihrnieme suchou pôdou. Ak je rastlina vyššia, nezabudneme na oporu.
  • Zakoreňovanie trvá asi 14 dní.

Rastliny s voľnými koreňmi

  • Zvyčajne nám ich darujú susedia a najlepšie je ihneď ich vysadiť. Nemali by sa dlhšie skladovať, lebo voľné korene môžu zaschnúť.
  • Ak nemôžeme sadiť ihneď, namočme ich do riedkej „kaše“ z pôdy a vody v širšej nádobe.
  • Korienky skrátime približne o tretinu, poškodené a polámané úplne odrežeme až po zdravú časť. Korene v jame rovnomerne rozložíme a ďalej postupujeme ako pri kontajnerových rastlinách.

Foto: pixabay.com

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach