Chuť odhalí ochorenie

Na čom najradšej  a najčastejšie maškrtíte? Je to chuť na sladké, na slané, pálivé, horké, či na  niečo kyslé? Čínska tradičná medicína rozlišuje päť rôznych chutí, pričom každá z nich prináleží jednému okruhu orgánov. Ak teda obľubujeme nejakú chuť, môže to signalizovať nejaké ochorenie.

Mlada zena s farebnymi kolacikmi na ociach

Máte často chuť na sladké?
Pozor na žalúdok a slezinu! Pre ľudí s týmto problémom býva typická chronická únava, na ktorú nepomáha ani odpočinok, ani snaha o zlepšovanie kondície športom. Pomôže iba správna a dobre cielená výživa.  Oslabený žalúdok sa prejavuje častými problémami po jedle, niekedy aj nechutenstvom. Problémy so slezinou sa zase môžu prejavovať opuchnutou tvárou, zväčšením brucha, opúchajúcimi nohami – najmä opuchmi lýtok a kolien. Typické sú aj problémy s pamäťou a nesústredenosť – mozog totiž nie je dostatočne zásobený živinami a nedostáva sa mu energie.

cokolada s chilliPsychické prejavy
Ľudia, ktorí často mávajú chuť na sladké, bývajú súcitní a starajú sa o druhých, ale neraz bývajú až príliš ustarostení a mávajú sklon často kontrolovať iných. Bývajú nepokojní, niekedy aj neistí a plačliví a občas sa môže stávať aj to, že si vynucujú súcit.

Ako môžeme upraviť svoju výživu?
Sladká chuť, po ktorej  túžime, je pre telo signálom, že dostáva novú energiu. Tú napokon, skutočne aj potrebujeme, ale sladkosti  (koláčiky, keksíky, sladké pečivo) nám deficit energie ešte viac prehĺbia a hladina inzulínu sa rozkolíše. Aby sme tomu predišli, mali by sme namiesto sladkostí dávať prednosť prirodzeným zdrojom sladkého, čiže ovociu, sladkej zelenine a sacharidom, najlepšie v podobe celozrnných potravín.
Na jedálnom lístku by sme mali mať: Vhodná je tepelne upravená koreňová zelenina – ak trpíme opuchmi, veľmi pomáha aj varený či dusený zeler. Krvotvorbu podporí červená repa – či už pečená, alebo polievky z nej, ďalej krúpy, hovädzie mäso, pečené, varené alebo udusené ovocie, ktoré dodá energiu. Pokiaľ ide o koreniny, hodí sa muškát, škorica, zázvor, korenie.

Dobrá rada:

Pri problémoch s trávením by sme sa mali vyhýbať častej konzumácii čerstvého ovocia a zeleniny a takisto nekonzumujme ani priemyselne vyrábané sladkosti a rôzne typy sladkého pečiva.

Máte často chuť na slané?
Môže to siganalizovať ochorenie obličiek a močového mechúra. Ak veľa solíme, môžu nám v tele vznikať zatvrdliny. Typickým príznakom býva zvýšená citlivosť na chladu a častý pocit, že nám je zima. Môžu sa vyskytnúť aj problémy s močením, zápal močového mechúra, pokles vitality, celková slabosť, včasné šedivenie vlasov, bolesti v bedrovej oblasti a môžu byť aj často sa opakujúce bolesti hlavy.

Psychické prejavy:
Ľudia, ktorí často mávajú chuť na slané, môžu trpieť depresiami a stavmi úzkosti, občas sa u nich môžu vyskytnúť aj záchvaty plaču alebo sklon k podozrievavosti. Veľmi potrebujú cítiť duševnú oporu.

Ako môžeme upraviť svoju výživu?
Mali by sme sa vyhnúť nielen zvýšenej spotrebe slaných potravín, ale aj sladkých, pretože práve tie môžu mať určitý vplyv na opakujúce sa zápaly močového mechúra.
Na jedálnom lístku by sme mali mať: Ryby morské i sladkovodné – pretože pomáhajú obnoviť vitalitu obličiek. Pokiaľ ide o mäso, je vhodné bravčové – najlepšie v hustných polievkach, ktoré zahrejú, alebo v omáčkach. Zo zeleniny je vhodná fazuľa (mimochodom, svojím tvarom pripomána obličky). Zo zeleniny je v tomto prípade veľmi osožný zeler, vhodné sú aj morské riasy alebo čerstvé ovocie, ktoré je cenným zdrojom minerálov. Zahrievací účinok má aj škorica, ktorá veľmi pomáha pri vnútorných pocitoch chladu.

Dobrá rada:
Obličkám i močovému mechúru veľmi škodí zvýšený stres – je dobré, ak sa ho naučíme odbúravať a zbytočnímu stresu sa radšej vyhnime. Nepraznivo môže v tomto prípade pôsobiť aj intenzívna sexuálna aktivita, ktorá môže oslabovať obličky i močový mechúr.

chilliMáte často chuť na pálivé a ostré?
Môže to signalizovať ochorenie pľúc a hrubého čreva. Pre ľudí s týmto problémom môže byť typické potenie, pocity, že im je veľmi teplo a vlhká pokožka. Prejavujú sa aj časté infekcie dýchacích ciest a problémy s hrubým črevom môže signalizovať zväčšené brucho a nafukovanie. Nikekedy sa objavujú aj vyrážky krvácanie z nosa a opuchy sliznice nosa.

chilliPsychické prejavy
Ľudia trpiaci problémami pľúc a hrubého čreva môžu mať tendenciu ovládať a dirigovať svoje okolie, niekedy im chýba schopnosť nadchnúť sa, môžu byť medzi nimi pesimisti a cynici.

Ako môžeme upraviť svoju výživu?
Aj tu platí, že vo všetkom treba zachovať mieru: Korenie síce v rozumnej miere pomáha, ale v nadmernej môže škodiť.

susene chilliNa jedálnom lístku by sme mali mať: Vhodonou prílohou k jedlám je ryža, ktorá pomáha pri črevných problémoch, hodia sa aj krúpy. Nevhodné sú ovsené vločky a obilniny so šupkou, pretože práve tieto môžu citlivé črevo ešte viac podráždiť.V jedálničku by sa v rozumnej miere mal nachádzať cesnak, cibuľa aj pór, veľmi vhodná je mrkva, pažítka a žerucha. Pri konzumácii zeleniny sa vyhýbajme druhom s ťažšie stráviteľnou šupkou.

Dobrá rada:
Zdravotné problémy sa môžu prehĺbiť pri nadmernej konzumácii mliečnych výrobkov, ktoré ochladzujú organizmus (tvaroh, jogurt, studené mliečne nápoje), ale aj pri zvýšenej konzumácii kávy, kakaa a sóje.

nakladane uhorkyMáte často chuť na kyslé?
Môže to signalizovať ochorenie pečene a žlčníka. Objavujú sa typické žlčníkové problémy, nevoľnosť, pocity tlaku pod rebrami – aj v neskoro v noci. Následne sa zhoršuje funkcia pečene, ktorá horšie čistí krv, môžu sa prejavovať poruchy zraku i hormonálna nerovnováha, u žien poruchy menštruácie, bolesti hlavy, ramien i zátylku.

Psychické prejavy
Tí, ktorí trpia týmito problémami, mávajú časté výbuchy hnevu a nevedia sa dobre kontrolovať a ovládať. Často bývajú aj žiarliví a agresívni. Na druhej strane, veci majú radi pod kontrolou a svoj život si radi podrobne naplánujú. Niekedy majú nábeh k depresii.

Ako môžeme upraviť svoju výživu?
Odporúča sa pravidelné stravovanie a diétnejšia strava. Lepšie je jedlá veľmi nekombinovať a nedávať si veľké porcie. Lepšie je dopriať si vždy iba jeden chod ako viac chodov a druhov jedla za sebou.

Na jedálnom lístku by sme mali mať: Vhodná je dusená zelenina, ovocie bez semienok (lebo semienka by mohli dráždiť žlčník). Ideálne sú napríklad broskyne, jablká – ak treba, môžu sa aj rýchlo tepelne upraviť. Pečeni prospieva aj šalátová čakanka, hydinové mäso – najmä kuracie a morka, ako aj chudšie druhy rýb. Z korenín je vhodná kurkuma a kardamom, ale aj rasca a v rozumnej miere zázvor. Jedlá by nameli byť pikantné.

Dobrá rada:
Ak máme problémy so žlčníkom a pečeňou, neosoží alkohol, ani rôzne priemyselne vyrábané ochucovadlá, či lahôdky, ktoré môžu obsahova nevhodnéť ingrediencie. Pomáhajú bylinné čaje účinkujúce na žlčník a pečeň a na jar je vhodné dopriať si bylinkovú jarnú kúru.

zena a kavaMáte často chuť na horké?
Môže to signalizovať ochorenia srdca a tenkého čreva. Možno sa to prejavuje práve nadmerným pitím kávy… Títo ľudia mávajú problémy s krvným obehom a neznášajú teplo. Často sa u nich objavujú problémy s krvným tlakom, ich pleť býva bledá, často až popolavo sfarbená, inokedy akoby nápadne začervenaná. Objavujú sa problémy pri trávení, bolesť v podbrušku a afty, niekedy aj obmedzená pohyblivosť ramien a krku.

kavaPsychické prejavy
Podľa čínskej tradičnej medicíny, týmto ľuďom môže chýbať schopnosť lásky k sebe i k druhým, môžu sa vyskytnúť stavy, že sa zdá, akoby si nevážili ani sami seba. Paradoxom je, že sa možno často smejú bez toho, že by boli skutočne veselí, bývajú kritickí k druhým.

Ako môžeme upraviť svoju výživu?
V prvom rade by bolo treba zlepšiť krvotvorbu, upokojiť trávenie  a zabezpečiť si takú výživu, ktorá organizmus ochladzuje v období horúčav. Vhodnou obilninou sú ovsené vločky a ako príloha sa osvedčuje kukurica alebo polenta. Pre srdce sú vhodné zelené listové šaláty horkej chuti – najmä v letnom období, pretože ochladzujú organizmus. Dobré sú aj zelené vňate. Pokiaľ ide o mäso, vhodné sú tmavé druhy, pretože upravujú krvotvorbu. Ak si chcete pochutnať na ovocí, častejšie siahnite po slivkách, ktoré sú dobré na trávenie, alebo sušených marhuliach, ktoré pomáhajú tvorbe krvi.

Dobrá rada:
Napriek tomu, že neznášate horúčavy, nesnažte sa v letnom období ochladzovať nadmerným pitím silno chladených nápojov, ani nadmierou zmrzliny – vaše zdravotné problémy so srdcom alebo tenkým črevom by sa mohli ešte zhoršiť. Oveľa vhodnejšie je popíjanie vlažných bylinných čajov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach