Deň „Biznismeniek“

„Choose me“ Slovíčka, na ktoré sa viaže zážitok delegáta aeroliniek v New Yorku, si zapamätal rýchlo a navždy.Choose me! (Mňa si vyber) –pozývali voľné dievčatá voľného muža do tanca a na jeden drink. Sorry, mám biznis. Viac vysvetlovať netreba.Aj začiatočník štúdia angličtiny tu rýchlo pochopí plný význam prebraného slova biznis na rôznych miestach a v rôznom čase.

22.septembra, teraz už každoročne, kalendár pripomína Deň biznismeniek, žien biznisu. Významný sviatočne naladený deň súčasného emancipačného hnutia žien.Už vieme, že bus-i-ness nie je vždy len obchod. Mať biznis, byť busy (teda bizi), znamená aj zaneprázdnenosť. Busy je magická formulka,ktorá ospravedlňuje, oslobodzuje, prepáči /dajte pokoj,nemám čas, ide o dobrý obchod/… Deň biznismeniek je dňom žien v podnikaní.Zákonnú oporu má v dokumente podpísaného exprezidentom Ronaldom Reaganom na kogrese v roku 1983. Ďalšie výročia, ako 8.marec MDŽ (100 rokov od štrajku robotníčok v New Yorku) sú spojené s vyše 150-ročným medzinárodným hnutím žien za rovnoprávnosť.Avšak ženy zákonne zasahovali do politiky aj podnikania už v starom Ríme. V manželstve mali oddelený majetok, boli vzdelané, chodili do spoločnosti a otvorene prejavovali sympatie svojim favoritom. Históriu ľudstva obohatili silné osobnosti žien, podľa akademických prognóz, koniec 3.tisícročia bude už výrazne pod ich vplyvom. Nie matriarchát, ale uplatnenie ženských predností , šarm, um, prirodzená bystrosť. Prejavy kultúrnosti a prevaha citov nad silou sú ostro sledované nástroje tohto trendu.

Muži unikajú pred Marsom, ženy sú očarené Venušou. Dve svetové vojny rozhodujúco urýchlili emancipačné snahy žien. Kým muži spočiatku statočne prekonávali útrapy frontového života, ženám ostali po srdcervúcich lúčeniach prázdne náruče, čoraz plnšie povinností, ktoré na gazdovstvách ostali po chlapoch.Aké fyzické a duševné zmeny prinesie ťažká práca do života žien zvyknutých na luxus, úspešne analyzuje americký televízny seriál Jednoduchý život. Je to reality show, v ktorej Paris Hilton známa celebrita,milionárska dedička hotelovej siete Hilton, a jej „párty partnerka“ Nicole Richie, z rozmaru testujú po celý mesiac pred kamerami silu a slabosti svojej vôle.Od skorého rána vyhadzujú hnoj,čistia kone, robia na poli…Mozole na rukách, strhaná tvár, strata na hmotnosti…a predovšetkým reálnejší pohľad na život a šťastie ako mozaika drobných zážitkov. Ženy, ako sa ukázalo po návrate mužov z niekoľkoročnej vojny, dokázali teraz robiť predtým výsostne „mužské“ remeslá,často i bravúrnejšie.V ankete k téme koho si radšej vyberiete –lekára alebo lekárku, zvíťazila ona. Dôkladnejšia diagnóza, terapia, svedomité závery. Bolo dávno po vojne, keď sa vrátili zo zajatia muži po celé roky neúpešných dezercií, no ich miesta boli obsadené! Preklínali vojnychtivého Marsa, okradol ich o prácu, ukracoval zo života. Po 1.svetovej vojne, pre zmenu, muži v Čechách tiež poplietli ženy,keď založili Prvý mužský pletací klub. A ženy vyznávali Bohyňu krásy –Venušu. Na vidieku, rovnako ako v meste, pestujú svoju príťažlivosť a držia krok s novou módou.Ich problémom sú však opäť muži.V rokoch mieru je počet žien a mužov v rôznych krajinách vyrovnaný. Na Slovensku je 51,3% žien, ktoré vykonávajú 70% prác pre rodinu a iných –zadarmo! Po vojne (väčších tragédiách) dochádza až k deficitu mužov. Ženy sa opäť ťažšie presadzujú, šance vydať sa klesajú, stúpajú nevery, rozvodovosť a iné krízové javy.Súčasné hospodárske ťažkosti aktivizujú ženy všetkých krajín proti vojne, proti biede – za rovnoprávnosť v získavaní vzdelania, vedúcich miest,politických postov, pri ochrane ich rodín a seba, pred násilím! Z Kansas City riadené oslavy ABWA (Americká asociácia biznismeniek ) ostanú verné vytýčenému cieľu rovnoprávnosti, pri uplatňovaní, ale aj oceňovaní dosianutých úspechov.

Prečo Top najbohatších, prečo sila najvplyvnejších?
Po celý rok žiarili z obálok magazínov, paktovali na aktoch s Playboyom, dali sa vidieť v erotických klipoch, prichytili ich u priateľa najlepšej priateľky.Prvé body z testov už majú vo vrecku, ďalšie budú z kastingu na ponúkanú rolu.Ozdobou ich kariéry je Zlatý pavúk a garantom hviezdnej kariéry, prezident klubu nezávislých umelcov.K hlasom z esemesiek pridá svoje odborné fundovaná porota. A máme tu Top 10 najbohatších celebrít roka 2011.

Z nich vzišla extra tabuľka najvplyvnejších žien sveta.Po niekoľkýkrát sa na čelo dostáva
1. Angela Merkel (62), nemecká kancelárka, najvplyvnejšia žena sveta.Medzinárodná politická a ekonomická situácia nominovala na tento post ako najmocnejšíu obľúbenú političku, ktorá vedie najsilnejšiu krajinu EÚ – Nemecko. Podnikateľskú činnosťjej hodnotí parlament.
2. Hillary Clinton, ministerka zahraničia vo vláde USA, prezidentská kandidátka do Bieleho domu. A mimo poradia významnými radkyňami už tradične sú manželky prezidentov USA – Michelle Obama a Prvá dáma Francúzska – Carla Bruni, obľúbená exmodelka. Vzdelané skúsené osobnosti.
Agentúra Forbes uvádza za lídrov superboháčok:
1.Christy Walton (62), exmanželka,dedička 20 miliárd dolárov, podiel zo siete supermarketov Walmart.
2. Liliane Bettencourt (88), spolumajiteľka kozmetiky L´Oreal.
3. Johanna Quandt (83), vdova, spolumajiteľka automobilky BMW.,Do tabuľky sa ešte tlačí najlepšie platená topmodelka Gisele Bündchen z Brazílie. Rozbor pôvodu bohatstva hovorí, že najľahší spôsob je dediť, výnimočne v Las Vegase aj vyhrať, a či získať podiel zo spoločného majetku pri rozvode.Najväčším gavalierom našich čias je zrejme superrežisér Steven Spielberg, keď exmanželku, priemernú herečku Amy Irving, vyplatil stotisícdolármi za každý deň ich spolužitia! Umiestniť sa v tabuľke miliardárov z iných profesií dokázala spisovateľka, Angličanka Joanne K.Rowlingová, preslávená Harry Potterom, alebo kráľovná Alžbeta II.
Či je však ozaj životnou výhrou ocitnúť sa v spoločnosti superboháčov, o tom rozhodnú ďalšie cesty osudu každého z nich. Filozof pripomenie: Iba ten, kto mrzol v tme niekde na dne údolia, vie ozaj oceniť blaho slnka na vrcholcoch.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach